A 6 legfontosabb dolog, ami 2015-ben a SEO világában történt

A napokban végérvényesen elbúcsúztattuk a 2015-ös esztendőt, ami a keresőoptimalizálás tekintetében minden volt, csak éppen unalmas vagy eseménytelen nem. Éppen ezért úgy gondoltuk, hogy összegyűjtjük, szerintünk melyek voltak a legfontosabb dolgok és történések, amelyek a SEO iparágát tavaly meghatározták. Nyilván összeállításunk megfelelően szubjektív, és ki is maradt belőle néhány dolog, de a legjelentősebbeket azért számba vettük. Lássuk tehát a 2015-ös évet a keresőoptimalizálás szempontjából:
1. Elindult a mobilos algoritmus
Habár lehetne vitatkozni rajta, de ha azt mondjuk, hogy 2015 egyik legjelentősebb SEO eseménye az volt, hogy a Google végre elindította mobilos algoritmusát, akkor azzal a teljes valóságot mondjuk. A mobilos algoritmusnak ugyanis már régóta itt volt az ideje, és bejelentésével is alaposan felkavarta az állóvizet, elindulásával pedig egy új korszak, egy új iparág született meg a keresőoptimalizáláson belül, hiszen rengeteg weboldalt kellett átalakítani miatta. Ami ennél is lényegesebb azonban, hogy a jövőben már egyetlen olyan honlap sem készülhet, amelynek nem lesz legalább reszponzív, avagy mobilbarát megjelenítése. Fontos továbbá, hogy a mobilokra szánt algoritmus a Pingvinnel vagy a Pandával ellentétben nem csak bizonyos weboldalakat érintett, hanem az egész internetre hatással volt. Tény és való, hogy még a szakértők is sokkal nagyobb hatást vártak tőle, de hosszabb távú hatásait azért még korai lenne lebecsülni.
2. A minőségi algoritmus elindulása
Ha valaki túllépett azon, hogy hobbiból üzemeltet egy honlapot, akkor bizonyára az év másik nagy újdonságának a SEO szempontjából a minőségi, avagy a fantom algoritmus elindulását tartja. Ezt nagyon sokan félvállról vették ugyan, de amikor kiderült, hogy a Fantom algoritmus hatása óriási, és nem is olyan egyszerű megfelelni neki, akkor webmesterek ezrei módosítottak és keresték fel szövegíróikat annak érdekében, hogy változtassanak a helyzeten. A Fnatom ugyanis hónapok távlatából az év legfontosabb algoritmusfrissítésének tekinthető, amely a Pandához hasonlatosan ellenőrizte a weboldal és a tartalom minőségét, miközben teljesen újraértékelte az oldalakat, méghozzá ezekből a szempontokból. Noha a Fantom kapcsán – a Google szokásos hírzárlata miatt – egyelőre nagyon kevés a tényszerű és használható információ, így az sem világos teljesen, hogy mi a különbség közte és a Panda között, de a frissítés sokkal több honlapot érintett, mint amiről tudni lehet. A jelentőséget erősíti, hogy az ismeretlen áll a háttérben, ami ráadásul valami olyan dolog, aminek még csak a csúcsát érzékeltük, de a jövőben rengeteg meglepetést idézhet majd elő.
3. A mesterséges intelligencia és a SEO
Ha a meglepő bejelentéseket idézzük fel a SEO világából a 2015-ös esztendőből, akkor a RankBrain alighanem kiérdemli a dobogós helyezést, mert bár nem igazán kapta meg a megfelelő hírértéket, összességében a Google ezzel egy óriási dolgot hozott össze. A RankBrain ugyanis nem más, mint egy mesterséges intelligencia, amely folyamatos tanulás révén képes a találati lista és a felhasználók keresései alapján tanulni és bővíteni adatbázisát, és nem elég, hogy a háttérben folyamatosan, illetve minden nyelven fut, a kereséseknél ma már dobogós rangsorolási tényező. Érdekes, hogy a RankBrain elindítása fel sem tűnt a keresőoptimalizálási szakembereknek, de a későbbi frissítésekkel a keresőóriás okozhat még meglepetéseket.
4. Panda volt, Pingvin nem
A 2015-ös esztendő kapcsán vegyes érzelmeink vannak a Panda és a Pingvin kapcsán, méghozzá nem véletlenül. A Pingvinről ugyanis bár vegyes hírek érkeztek, és alaposan felzaklatta ezekkel a Google a SEO szakembereket, de mégsem indult el, sőt a legutóbbi hírek alapján az sem tűnik túl valószínűnek, hogy január folyamán sor kerülhet erre, míg a Panda megint egy másik történet. Utóbbi ugyanis bár elviekben a nyár végén elindult, azonban olyan, mintha semmi sem történt volna, mert csak néhány weboldalt érintett, azokat sem túl jelentős mértékben, így sok esetben még a korábban kiosztott büntetések sem kerültek levételre. A két nagy algoritmus rendes frissítése azért olyan jelentős, mert ezzel a korábbi kiszámíthatóság után a webmesterek zöme teljes kilátástalanságban van, és rengeteg oldal azért termel veszteséget, mert a Google emiatt nem vette le róluk a büntetést.
5. Indexelésre kerülő mobilos applikációk
Habár a SEO világban egyelőre szintén nem kapott kiemeltebb figyelmet, óriási jelentősége volt annak, hogy a Google elkezdte indexelni a különféle mobilos applikációkat. Az okostelefonos alkalmazások ilyetén megjelölése ugyanis egy új fejezetet nyitott a keresőoptimalizálás világában, amit sokan már ki is használnak, de a jelentősége leginkább csak a jövőben érezteti majd hatását. Ha mindez nem lenne elég, egy vadonatúj szegmens és jövedelmező iparág is megjelenhet miatta a szakmában, méghozzá az App SEO, amelynek során a szakemberek az applikációkat optimalizálhatják.
6. A Google jelentősége a piacon
A SEO-ra közvetlen hatása talán nincs, de a Google piaci jelenléte hosszabb távon nagyon fontos lehet, és egyértelmű csökkenése elképesztő, korábban soha nem tapasztalt változásokat idézhet elő a piacon. Csak 2015-ben a cég például mintegy 4 százalékos veszített el piaci részesedéséből csak a tengerentúlon, és más keresők erősödése, valamint az előrevetített tendenciák azt mutatják, hogy 2016-ban ez a folyamat még jelentősebb lesz. Ha ez bekövetkezik, annak a SEO szempontjából beláthatatlan következményei lehetnek!