A Bing szerint így soha ne építsünk linket!
Habár a SEO szakemberek jelentős többsége kizárólag a Google-t veszi alapul abban az esetben, ha keresőoptimalizálásról van szó, hiszen az egyik legjelentősebb, és mindenki által ismert, illetve használt kereső, de azért a háttérben az utóbbi években egyre komolyabb riválissá lépett elő a Bing is.
Rengetegen vannak, akik úgy vélik, hogy ezzel nem kell különösebben számolni, hiszen ahol alapértelmezett is ez a típusú böngésző, sok esetben még ott is inkább a Google-t használják az emberek, azonban jelentéktelennek így sem szabadna nevezni, befolyását és terjeszkedését el nem ismerni pedig egyenesen balgaság. Mindez különösen annak fényében igaz, ha a linképítés vagy a SEO külföld felé is zajlik.
Persze abban az esetben sem mindegy, ha csak hazánkra koncentrálunk ezzel, ergo magyar nyelvterületre, lévén egyre több okostelefonban, böngészőben és programok telepítésekor válik alapértelmezetté ez az új típusú böngésző, éppen ezért volt különösen lényeges, amikor Dunae Forrestet, a Bing webmestereknek szóló blogjában elmondta, hogy miként nem szabad linket építeni. Ha szkeptikusak is volnánk a Bing térnyerésével szemben, még akkor is fogadjuk meg a tanácsát, hiszen ugyanezek az alapelvek bizony a Google szempontjából sem mindig szerencsések, még ha ezt a keresőóriás rendszerint vagy titkolja, vagy csak egyszerűen nem közli felhasználóival, hiszen beszédességüket bizonyára minden weboldal-tulajdonos és webmester jól ismeri.
Alapelvek, amelyek szerint ne építsünk linket
Lássuk tehát a Bing azon alapelveit, amelyek szerint a linképítés nemhogy hasznos, hanem egyenesen káros is lehet:
- Soha ne építsünk linket e-mailen keresztül olyan formában, hogy tömegesen és teljesen vakul, kvázi a mi linkünkhöz témában még csak közelről sem kapcsolódó honlapoknak küldünk ki hivatkozásokat arra kérve a webmestereket, hogy használják fel ezt weboldalukon. Soha ne vásároljunk meg ezért címlistákat, és ne is szemeteljük vele tele a webmesterek postafiókját, mert a Bing szűri, ha túl sok helyen jelenik meg ugyanaz a link egyszerre, méghozzá hasonló vagy ugyanolyan szöveggel.
- Soha ne használjunk linképítésre különféle blogokat, illetve fórumokat olyan formában, hogy kommentelünk, és a hozzászólásokba linket rejtünk el. A Bing szerint ennek az egyszerű oka az, hogy ezek a linkek akár tetszik, akár nem, semmit sem érnek, ami egyébként a Google szempontjából is határozottan igaz, de ezt a keresőoptimalizálók már kitapasztalták.
- Soha ne használjuk a legaljasabb linképítési módszert, a link behatolást. Ez egy sokak által használt spam-taktika abban az esetben, ha nem éppen tisztességes módszerekkel szeretnénk előnyre szert tenni. Lényege, hogy az oldalakat kvázi feltörve, a fejlécekben, vagy konkrétan a tartalomban helyezünk el linkeket. Ez természetesen nem elfogadható módja a linképítés folyamatának akár a Binget, akár a Google-t vesszük alapul, de maguknak az oldaltulajdonosoknak is fontos igyekezniük azzal kapcsolatban, hogy megvédjék oldalaikat az efféle technikáktól.
- Mindemellett pedig soha ne éljünk a vendégblogolás lehetőségével, vagyis soha ne írjunk mások weboldalára és blogjára bejegyzéseket abból a célból, hogy linket helyezzünk el bennük, és ezzel erősítsük oldalunk jelenlétét a találati listán, illetve látogatókat csaljunk el az adott blogból, növeljük márkaismertségünket. A vendégblogolás veszélyes módszer, mindemellett pedig elég haszontalan is, hiszen amennyiben egy magára valamit is adó blogtulajdonos ezt felfedezi, a jó tartalom ellenére is kipenderíti a szöveget, vagy jobb esetben, ha a szöveget meg is hagyja – mert a minőségi tartalom számára csak jó – a linket törli belőle.
Ezek az irányelvek természetesen egyáltalán nem újdonságok azok számára, akik ismerik a Google szabályait, egyszóval mielőtt linképítésbe kezdenénk, ezeket vegyük figyelembe, és likvidáljuk a lehetőségeink tárházából.
A Google is nagyon harap a vendégblogolásra
A vendégblogolás kapcsán egyébiránt kijelenthető, hogy a Google sem nagyon szereti, sőt mi több, Matt Cutts néhány hónappal ezelőtt személyes blogján írt arról egy bejegyzésben, hogy hiába is próbálkoznak már ezzel a keresőoptimalizálók, a vendégblogolás lehetősége konkrétan halott ügy. Matt, mint a Google webspamet szűrő osztályának vezére egyébiránt korábban már több ízben is jelezte, hogy a vendégblogolás elment egy nagyon rossz irányba, mert egyre több a spam alapú vendégblog.
Nagyjából 2014 óta éppen emiatt a Google súlyosan bünteti is a vendégblogokat, amiről bár Matt leírta, hogy alapesetben egy nagyon jó dolog lenne, ha az emberek tudták volna tisztességesen használni, azonban a SEO szakemberek csakhamar megtalálták a kiskaput, így a spammelés tömeges méreteket kezdett el ölteni. Éppen emiatt nemcsak vendégblogot írni, hanem ezeket elfogadni sem túl szerencsés – legalább olyanoktól, akiket nem ismerünk és nem állunk ki az ügyük mellett, mert a Google szűri az ilyesmit, és súlyosan bünteti is érte a portálokat.
Persze a vendégblogolás továbbra is egy élő és létező dolog maradt, a brandépítéshez, sőt a közösségépítéshez is nagyszerűen felhasználható, ebből a célból pedig a Google most is értékeli, de ha ész nélkül történik, főként SEO-szempontból, akkor a keresőóriás erre szakosodott osztálya akár manuális büntetést is kiróhat érte nemcsak az írónak, hanem a fogadónak is.