A jövőben jelezni fogja a blokkolt tartalmak mértékét a Google

Újabb rendkívül lényeges, a keresőoptimalizálás szempontjából is fontos fejlesztést jelentett be John Mueller, a Google jól ismert szakembere, aki megerősítette, hogy a Search Console keretein belül életbe lépett az a fejlesztés – a magyar verzióban is természetesen –, ami a jövőben képes lesz kijelezni számunkra a blokkolt tartalmak mértékét is. A hivatalos és formális bejelentés a Google Plus keretein belül történt, és bár elsőre talán sokaknak ijesztően hathat, összességében inkább egy rendkívül hasznos fejlesztésről beszélhetünk.
Osztályozás súlyosság szerint
Az bizonyára minden webmester, illetve honlap-tulajdonos előtt világos, hogy a Google egyáltalán nem szereti a mobilos algoritmus miatt, ha egyes fájljainkat vagy tartalmainkat a weboldalon keresztül blokkolunk, méghozzá azért nem, mert ebből kifolyólag a kereső képtelen megfelelően értelmezni a felhasználók által látott, illetve látható tartalmakat. Tipikusan ilyen tartalmaknak tekinthetők a különféle .css és .js fájlok is, amelyek blokkolása azért komoly baj a Google szemszögéből, hiszen ezek értelmezési nehézségei esetén veszélybe sodorhatja az adott oldal mobilbarát besorolását is.
Éppen ezért fontos rendszeresen alkalmaznunk a Search Console-on a Feltérképezés opcióját, ahol a Megtekintés Google-ként menüpontot kiválasztva azonnal beküldhetjük a keresőóriás számára honlapunk bármelyik aloldalát, amit egy néhány percig tartó feldolgozást követően azonnal megtekinthetünk úgy, ahogyan a felhasználók, illetve a Googlebot látják. A Google pontosan képes listázni, hogy milyen erőforrásokat képtelen elérni, ami nem újdonság a felhasználók számára, ellenben az már igen, hogy mostantól egy újabb oszlop is megjelent a listán, ami képes kijelezni a blokkolt tartalmak, illetve erőforrások súlyosságát és prioritását. Magyarul a Google megmondja nekünk, hogy bizonyos dolgok blokkolása mennyire jelent súlyos problémát a kereső szemszögéből.
A fejlesztés elsőre talán jelentéktelennek tűnik, azonban igencsak hasznos, hiszen ezzel számunkra is nyilvánvalóvá válik, hogy melyek azok a területek, fájlok, tartalmak vagy erőforrások, amelyek kapcsán a jobb keresési értékek miatt szükséges azonnal beavatkozni, illetve melyek azok, amelyeknél figyelmen kívül hagyhatjuk a blokkolás hatásait. Érdekesség, hogy a Google képes a harmadik féltől származó erőforrások tekintetében is jelezni a problémákat. John Mueller kifejtette, hogy a probléma súlyosságát nem az alapján ítélik meg, hogy az milyen mértékben hat ki az oldal megjelenítésére, csak és kizárólag arról szól, hogy az mennyire bántja a Google-t ezen a téren. A keresőóriás ehhez három kategóriát határozott meg, így a Magas, a Közepes vagy az Alacsony súlyossági állapotot állapíthatják meg az ilyen esetekben, amelyek közül az első igényel azonnali beavatkozást, a többi inkább csak felülvizsgálatot.
Az SSL/TLS hibákra is figyelmeztet már a Google
A fentieken túl egy újabb szolgáltatást is bevezetett a Google, amit szokásukhoz hasonlóan ismét sajátos formában vezettek be, ennek megfelelően először a webmesterek egy hibaüzenetet kaptak, és miután kisebb botrány, illetve káosz alakult ki a hivatalos fórumokon, a vállalat csak azt követően erősítette meg, hogy egy új szolgáltatást indítottak el. A hibajelenség az volt, hogy a weboldalak a Webmestereszközökön belül a Search Console-ra egy olyan figyelmeztetést kaptak, amely szerint az SSL/TLS tanúsítványukkal komoly problémáik vannak. A Google számtalan problémát vizsgál ezen a téren, így sokan például azért kaptak hibaüzenetet, mert tanúsítványuk nem tartalmazta az adott weboldal domain nevét, míg mások ennél sokkal jelentősebb, illetve jelentéktelenebb tényezők miatt is. Büntetést ugyan senki nem kapott – nyilvánvalóan –, de Gary Illyés bejelentése így is meglepő volt, hiszen kvázi utólag erősítette meg mindazt, amit a honlap-tulajdonosok nem sokkal korábban a saját bőrükön tapasztalhattak meg.
A téma kapcsán természetesen a fejetlenség hatására megint több a kérdés, mint a tényleges válasz, ennek megfelelően például még az sem világos, hogy az olyan oldalak, amelyek efféle tanúsítvánnyal kapcsolatos hibaüzenetet kaptak, elveszíthetik-e a jövőben a HTTPS kapcsolattal járó rangsorolásuk előnyét vagy sem. Mindez azért aggasztó, mert a Google éppen tavaly jelentette be, hogy a HTTPS kapcsolat – aminek feltétele a megfelelő tanúsítvány – a rangsorolás kapcsán nagyon fontos rangsorolási előnyt jelent, noha már akkor is kifejtették, hogy ez az előny nem túl jelentős, inkább csak egyforma rangsorok tekintetében játszanak döntő szerepet, noha Gary Illyés akkor úgy beszélt, hogy ez a jövőben még jelentős mértékben megváltozhat.
A fejlesztést egyébiránt ismét a hasznos újdonságok közé sorolhatjuk, mert a webmesterek ennek köszönhetően büntetés nélkül kaphatnak tájékoztatást és értesítést arról, ha valamilyen problémájuk akadna az SSL/TLS tanúsítványokkal. Egyelőre sajnos még nem egészen világot, hogy a Google mit akar ezzel az útvonallal, ellenben néhány böngésző, így az Opera és a Chrome egyre többször figyelmezteti a felhasználókat arra, ha egy HTTPS kapcsolatú honlap olyan elemekből épül fel, ami nem minden tekintetben biztonságos.