A lábléc linkek szerepe a keresőoptimalizálásban
A keresőoptimalizálás és a linképítés területén a lábléc linkek, más néven footer linkek használata egy nagyon összetett, mindemellett pedig vitatott kérdés is egyben. Sokan úgy vélik, hogy használatuk káros, mások szerint pedig előnyös. Ami bizonyos, hogy a Pingin algoritmus előtt egészen más volt a szerepük, mint manapság, de mielőtt végleg elfelejtené őket a szakma, esetleg kimennének a divatból, azért érdemes egy kicsit alaposabban is megismerkedni velük.
A lábléc linkek szerepe a Pingvin előtt és után
A lábléc linkek alkalmazása a hőskorban finoman szólva is egy klasszikus linképítési megoldás volt, ami keresőoptimalizálási szemmel igencsak sokáig, sőt igazán jól is működött. Lényege az volt, hogy egyes weboldalak lábléceiben kulcsszavas linkek kerültek elhelyezésre, amelyek kifejezetten egy adott honlapra mutattak. Ezzel a módszerrel egy-egy weboldal helyezése egy kulcsszóra akár drasztikus mértékben is képesek voltak javulni.
A módszer tehát meglepően egyszerű és még inkább hatékony volt, éppen ezért nagyon sokan és nagyon sokszor is alkalmazták őket a legkisebb SEO cégektől kezdve a legnagyobbakig bezárólag. Nagyon gyakori volt, hogy maguk a weboldal készítői és a grafikusok is helyeztek el kulcsszavas linkeket a láblécen!
Amint azonban berobogott a Pingvin, és először körbejárta a világhálót, a lábléc linkek hatékonysága és használata lejtmenetbe kapcsolt, és a korábban olyannyira kedvelt, illetve hatékony módszer egy csapásra tiltottá vált. A Pingvin ugyanis felismerte a kulcsszavas, gyenge minőségű és mesterségesen generált linkeket, és mivel ez a szabályzat szerint tiltott volt, ezért az összes oldalt büntetéssel sújtotta, amelyik használta a footer linkeket.
Legalábbis így feltételezték, hiszen kimondásra soha nem került mindez, és ez adta a dolog érdekességét is, lévén csak következtetések voltak azzal kapcsolatban, hogy a lábléc linkek valóban rajta voltak a Pingvin fekete listáján. Ha közvetlenül nem is voltak körözöttek ezek a linkek, és ha nem is járt értük büntetés, az biztos, hogy rengeteg lábléc linket eltávolítottak a Pingvin megjelenésével, ami eléggé egyértelművé tette a helyzetet.
Mit mond ma a Google a lábléc linkekről?
Mindennek azonban már több éve, időközben pedig változtak az idők, a trendek és természetesen a Pingvin maga is, így nagyon érdekes lehet, hogy a Google vajon mit mond manapság a lábléc linkekről? Ami nagyon fontos – sőt talán a legfontosabb – ebben a témában, hogy a Google ma már képes különválasztani a hagyományos linkek közül a lábléc linkeket, vagyis tisztában vannak azzal, hogy egy link láblécben van-e vagy sem. Ezt Gary Illyés erősítette meg, amikor arról beszélt, hogy a keresőóriás minden linket címkéz, és bizony van külön címkéjük a lábléc linkeknek is. Ebből azonban csak annyi derült ki, hogy a Google tudja, hogy egy link lábléc link-e vagy sem, de az nem, hogy ez feltétlenül káros is-e.
A hírek szerint korántsem, pontosabban nem feltétlenül! Ezt még Matt Cutts, a Google webspamre szakosodott csapatának egyik első embere erősítette meg 2014-ben, amikor arról írt, hogy a lábléc link nem mindig káros. Matt kiemelte, hogy ha van például több weboldalunk, akkor bár ha mindet nem is, mert az eléggé spam jellegű lenne, de néhányat mindenképpen érdemes lenne a láblécben linkelni. Ezeket Cutts szerint úgy kezeli a Google, mint egyfajta szerkesztőségi linkeket, amelyek valamilyen más weboldalról származnak.
A keresőóriás francia szóvivője ezt egészítette ki azzal, hogy a fejlécen vagy a láblécen elhelyezett linkeknek alapesetben nincs akkora erejük, mint a normál linkeknek, vagyis használatuk nem nevezhető károsnak. Persze túlzásba sem szabad vinni, hiszen akkor máris más megvilágításba kerül a dolog, de a tény ettől még tény marad: a Google nem értékeli olyan erősnek és fontosnak a footer, mint a tartalomban megtalálható linkeket.
Most akkor használhatjuk őket vagy nem?
Egészen nyugodtan, de van néhány kikötés! Az egyik, hogy ne vigyük őket túlzásba, ergo ne tűnjenek úgy, hogy spammeljük az oldalt! Másrészt pedig ne nagyon használjunk ezen a téren kulcsszavas linkek, vagyis a lábléc hivatkozások tűnjenek természetesnek, de ne helyezzük őket nofollowra.
A kulcsszavas linkek kapcsán legutóbb 2013-ban volt egy komolyabb botrány, amikor egy webmestert nagyon csúnyán megbüntette a Google, majd nyilvánosan felkereste John Muellert azzal kapcsolatban, hogy ha eltávolítja a kulcsszavas linkeket az ügyfelek oldaláról, akkor visszaáll-e a rend. Mueller azt válaszolta, hogy talán megérné meglépnie ezt! Egy másik esetben egy nagyobb, kifejezetten webdizájnra szakosodott cég kérdezte Muellert a márkaneves és kulcsszavas domainekről. Mueller ekkor kifejtette, hogy ha a márkanév kulcsszavas, akkor mindenképpen állítsuk inkább nofollow-ra a lábléc linkeket.
A lábléc linkek tehát használhatók, de vajon működnek is? Ezzel kapcsolatban Glenn Allsopp írt egy nagyon jó beszámolót, amelyben néhány nagyobb márkanév, többek között az Elle és a Cosmopolitan kulcsszavas horgonyszövegeit vizsgálták meg a láblécen, amivel egy új weboldalt szerettek volna a találati lista élére repíteni. Meglepő lehet, de a terv bevált és sikerült, ergo a lábléc linkek nagyon is jól működnek, de rendkívül rizikós a használatuk.