A linkek még törlésük után is hatnak egy oldal helyezésére
Minden honlap-tulajdonos és SEO-szakember tisztában van vele, hogy a minőségi tartalom mellett a legnagyobb hatást egy weboldal helyezésére minden esetben a linkek gyakorolják. A legjobbak azok a linkek, amelyek kívülről, egy népszerű, de legalábbis jó látogatottsági aránnyal rendelkező honlapról mutatnak weboldalunkra, méghozzá a lehető legtermészetesebb formában. Egy esettanulmány korábban már bebizonyította ugyanakkor, hogy nem csak azok a hivatkozások érnek valamit, amik kívülről mutatnak ránk, hanem azok is, amelyek a mi honlapunkon vannak elhelyezve, és kifelé mutatnak – egy erős, releváns, de természetesen nem konkurens honlapra. Most azonban egyik hivatkozási típussal sem foglalkozunk az alábbiakban, hanem egy harmadik típusú linkelést helyezünk terítékre, amelyek nem mások, mint az úgynevezett szellem-linkek, avagy azok a hivatkozások, amelyeket korábban töröltek egy honlapról, ám a hírek szerint ezeknek továbbra is van nyomuk, sőt hatásuk is egy weboldal helyezésére a találati listán.
A szellem-linkekről általában
A szellem-linkek – vagy sok tanulmányban visszhang-linkek – olyan hivatkozások, amelyek bár törlésre kerülnek egy honlapról, de hatásuk valamilyen formában mégis megmarad. Ez azért különösen jó hír, mert nagyon sok weboldal-tulajdonos él abban a tévhitben, hogy ha egy kívülről befelé mutató természetes hivatkozást törölnek, akkor az gyakorlatilag elveszíti a hatását, de legyen szó akár pozitív, akár negatív hatású változatokról, azok minden esetben hatással maradnak a továbbiakban is. Ezt ráadásként most egy tanulmány is bizonyította, és mivel teljesen hivatalos esetelemzésről van szó, ezért ezzel a linképítőknek is számolniuk kell, hiszen úgy fest a dolog, hogy hiába törölnek egy – például fórumban – elhelyezett linket, ha azt a Google indexelte, a későbbiekben kifejti hatását.
A szellem-linkek fogalmat és magát a gondolatot már 2011-beb felvázolta egy bizonyos Martin Panayotov, az iPullRank nevű cég vezetője, aki akkor azokat a linkeket nevezte el ezzel a fogalommal – elsőként –, amelyeket egy weboldal nagyon hirtelen veszít el, nagyon sok, közel azonos tartalmú horgonyszöveggel. A kérdéses jelenség mögött ugyanis nagy általánosságban az állhat – legalábbis a Google emiatt a gyanú miatt törölhet linkeket –, mert az adott oldal vélhetően mesterségesen használta a linképítés módszerét, tehát vagy közvetlen, vagy közvetett módon vásárolt linkeket, de miután a az ezt végző ügynökséggel megszakadt a kapcsolat, vagy valami történt a háttérben, ezért a linkek váratlanul törlődtek. Ha ugyanis logikusan végiggondoljuk mindezt, egy olyan honlap esetében, amely természetes, szerteágazó linkprofillal rendelkezik, csak nagyon nehezen képzelhető el olyan helyzet, hogy a linkek száma váratlanul és esetleg drasztikus mértékben visszaesik. Az tehát mindig gyanús, ha valami ilyesmi történik a háttérben. A Google tehát a törlés után is megőrizhet bizonyos linkeket, azok ugyanis egy spam oldalra utalhatnak, de persze fordítottan, egy minőségi tartalmat is takarhatnak.
Lássuk a tanulmányt
A szellem-, avagy törölt linkek hatásáról készített tanulmányt a keresőoptimalizálás tekintetében az egyik legjelentősebb weboldal, a Moz végezte el, akik kiemelték, hogy eredetileg nem is ebből a célból indították tesztjeiket, ők ugyanis mindössze a kulcsszavakban gazdag linkek hatásait szerették volna felderíteni, miközben egy felettébb különös dologra bukkantak rá. Ehhez két meg nem nevezett weboldalon kísérleteztek, amelyeket ugyanarra a kulcsszóra a találati lista 31. és 11. helyéig fejlesztettek. Nevezzük őket A- és B weboldalnak. A tesztelési folyamat során a két honlap egyenként 22-22 linket kapott különféle külső honlaptól – természetes formában. Minden egyes linkelés nagyon eredményes volt, hiszen rögtön érezhető volt, hogy a weboldalak helyezése elképesztő mértékű javulást mutatott. Az A weboldalt így a 31. helyről az elsőre toltak, a B weboldalt pedig a 11. helyről az ötödikre. Eddig tehát a teszt sikeres volt, de az igazán megdöbbentő dolog csak ezt követően történt, a linkeket ugyanis egyszerre törölték.
Ha a logikát követjük, valamint a Google irányelveit, akkor ezek után a honlapoknak legalább minimális helyezés-csökkenést el kellett volna szenvedniük, de ehelyett azonban konkrétan szinte semmi sem történt. Az A weboldal ugyanis a linkek törlése után is képes volt magabiztosan megőrizni első helyezését, míg a B weboldal is csak egyetlen helyezést veszített, így az ötödikről a hatodik helyre csúszott vissza.
Ez alapján határozottan kijelenthető, hogy az egyes linkek még akkor is ki tudják fejteni hatásukat, ha már korábban törölték őket, és talán nem mindegyik, és talán nem is ugyanolyan intenzitással, ellenben így is elég jelentősen ahhoz, hogy az statisztikai alapon kimutatható legyen. A hatás ráadásul nem csak egy két napig, sőt nem is csak egy-két hétig érvényes, hiszen a Moz kísérletei után 5 hónappal is változatlan maradt mindkét vizsgált weboldal helyezése. A minőségi linkek esetében tehát nem kell majd aggódnunk a jövőben az esetleges törlésük esetében sem, ellenben az illegális, gyors linkektől nem árt tartózkodnunk, mert ha negatív jelzővel kerülnek törlésre, akkor még törlésük után is visszavethetik oldalunk helyezését.