A szövegírás és a tartalommarketing már kéz a kézben járnak

A keresőoptimalizálás a Google szempontjából ma már a linkek mellett egyre inkább a minőségi szövegezésre koncentrálódik, ami nem véletlen, hiszen a keresőóriás egyre nagyobb figyelmet fordít arra, hogy a találati listán megjelenő találatokra kattintva a felhasználók tényleg hasznos tartalmat kapjanak, és ne egy olyan oldalt, ami különféle trükkökkel és praktikákkal jó helyezést ért el. ezen a téren óriási változásokra kell számítaniuk a honlap-tulajdonosoknak és a SEO-szakembereknek is, ezáltal ideje rögzíteni, hogy a hagyományos szövegírás és a tartalommarketing idén már nem igazán említhetők külön lapon, lévén olyannyira összeforrtak, hogy az egyik nem létezhet a másik nélkül. Hogy miként valósul meg ez a gyakorlatban?
Lássunk egy szemléltető példát
A fentiek kapcsán a leginkább releváns példa talán a keresőoptimalizálók egyik legnehezebb feladata, vagyis az, hogy a Google az adott termék, illetve szolgáltatás mellett megjelenítse és előkelő helyen hozzon egy adott honlapot az árakkal együtt. A szolgáltatás/termék + ár kombinációjával ugyanis jó helyezést elérni ma már rendkívül nehéz, a régi technikát alkalmazók pedig rendre el is buknak ezen a téren. Hogy miért?
Nagyon sok honlapon azt tapasztalni, hogy a szolgáltatók mindössze felsorolják az egyes termékeket vagy szolgáltatásokat, és melléírják az árakat, miközben ez a megoldás olyannyira sikeres, hogy sok esetben az adott weboldalt az első helyre repíti a találati listán. Rengeteg esetben azonban ez a módszer teljesen működésképtelen. Ilyenkor alkalmazzák nagyon sokan azt a módszert, hogy a keresőszót és árat tartalmazó szövegeket egy külső oldalról linkekkel támogatják meg, ezáltal például PR cikkekkel vagy cserecikkekkel. Sokakban azonban itt merül fel a kérdés, hogy a Google vajon mennyire fogja mindezt természetes linkekként kezelni? Mi történik akkor, ha a konkurencia is meglinkeli a saját oldalát, amivel behozhatatlan előnyre tesz szert?
A legtöbb honlap ilyenkor már csak egyetlen dolgot tehet: kihasználja a Google új irányelveit, amelynek értelmében minél több minőségi szöveg kap helyet egy weboldalon, az annál jobb helyezést érhet el a találati listán. Ez alapesetben talán szerencsés és sokszor hatékony megoldás is, hiszen többoldalas szövegek születhetnek arról, hogy az adott termék vagy szolgáltatás milyen jó áron vagy árakon kapható. Mivel a szöveg tartalmas, jól megírt és minőségi, a Google bizonyára értékelni is fogja, ellenben jön a következő bökkenő: a felhasználói élmény. A keresőóriás ugyanis ma már erre is kiemelkedően nagy figyelmet fordít, így hiába van ott egy nagyon jó szöveg, hiába mutatnak rá természetes – vagy legalább annak ható – linkek, a találati listán mégsem értük el az első helyezést. Hogy miért nem? Talán meglepő lehet a válasz, de azért nem, mert a felhasználónak egyszerűen nem ez, és nem ilyen formában kell!
Meg kell értenünk a felhasználókat
Itt jön a képbe az igazi újdonság, ami a hagyományos szövegírást kiegészíti a tartalommarketinggel, lévén 2016-ban már nem elég csak egyszerűen szövegeket írni, meg is kell érteni a felhasználókat annak érdekében, hogy pontosan azt tudjuk nyújtani nekik, amire szükségük van. Ha tehát valaki arra keres rá a Google által, hogy honlapkészítés + árak, akkor bizonyára arra vágyik, hogy egy honlapkészítéssel foglalkozó cég konkrét árajánlatait kapja, nem kétoldalnyi folyószöveget. Vagy mégis? Alapesetben talán igen, de nem abban a formában, ahogyan azt sokan elképzelik! Ha valaki arra keres rá, hogy „honlapkészítés árak”, akkor bizonyára a honlapkészítés elemei és árai mellett szeretne azonnal információt kapni – jól tagolt, megfelelően kiemelt, rövid és tömör szövegek által – arról, hogy milyen kiegészítő szolgáltatások vannak, mennyibe kerülnek, miként és mennyi idő alatt végzik el az adott szolgáltatást, milyen egyéb tudnivalók vannak ezzel kapcsolatban és így tovább.
A lényeg tehát, hogy bár írhatunk kétoldalnyi – sőt akár még jóval több – szöveget is honlapunkra, de ehhez előbb bele kell látnunk a felhasználók fejébe, tisztában kell lennünk azzal, hogy pontosan milyen információkra van szüksége, és miről szeretne olvasni, ha oldalunkra látogat, avagy még az előtt ki kell szolgálnunk az információigényét, hogy ő tudja, pontosan mit akar. El kell ültetnünk benne az úgynevezett „Heuréka” érzést, hogy milyen jó, hogy erre a honlapra tévedtem, ahol ennyire összeszedetten megírtak nekem minden pontos részletet, és már nem kell tovább keresgélni a témában. Az ilyen szövegeknek őszintének kell lenniük, nem szabad homályosan fogalmazniuk, sem önismétlődőnek lenniük, csak a lényegre, a legfontosabb információkra kell koncentrálniuk, ha ugyanis valami nagyon tetszik egy felhasználónak, ha valami kielégíti az igényeiket, akkor azok bizonyára a keresőben is nagyon jól szerepelnek majd.
Fontos tehát arra koncentrálnunk, hogy a szövegírás, és az erre épülő keresőoptimalizálás ma már önmagában nem mindig elég. Habár a minőségi szövegezés az esetek 90 százalékában kiemelkedően hatásos, ellenben a fenti példa esetében például kevés, és szükséges bevonni a tartalommarketinget is a témába, a kifejezést ugyanis az előttünk álló hónapokban és években garantáltan nagyon sokat hallják majd azok, akik szeretnének sikeresek lenni a keresőoptimalizálás kérdéses területén.