A tartalomlopásnak befellegzett?
Pingvin, Panda, Kolibri. Aranyos állatok, ha az élővilágban nézzük őket. Ám egyre többen kezdenek félni a Google ezen nevekre keresztelt algoritmus újításaitól. Valljuk be, vannak, akiknek van okuk tartani tőlük.
Merre halad a Google?
Először is szögezzük le, a Google alapelvei nem változtak. Azoknak, akik eddig is legális eszközökkel próbálták a minél jobb helyezés irányába terelgetni a honlapjukat, nincs valódi okuk tartani ezektől az algoritmusoktól. Az ügyeskedők ideje viszont lejárt.
Azt senkinek nem szabad elhinni, hogy az a weboldal, ami eddig kiváló minőségű volt, most egyszeriben rossz lett. A Google az elmúlt időszakban egyre inkább a felhasználói élményre helyezte a hangsúlyt. Nincs ez másképp most sem. Minél jobb minőségű és egyedi tartalmú a weboldalunk, annál inkább van esélyünk, hogy a mi weboldalunkat fogja a keresgélő embereknek megmutatni.
A SEO ma már stratégiai gondolkodásmódot igényel hosszabb távú ütemtervvel. Egy optimalizálni kívánt honlap elképzelhetetlen az emberek problémáira megoldást kínáló tartalom nélkül. Egyre fontosabb körülményként merül fel az is, hogy a weboldal bármilyen eszközről elérhető legyen.
Mire figyeljünk egyre jobban?
A Google egyre nagyobb súllyal veszi figyelembe a weboldal betöltődési idejét, ezért törekedjünk arra, hogy a weboldalunk gyors, szabványos kódolású legyen.
A felhasználói élmény szempontjából elengedhetetlen, hogy a weboldal mobiltelefonon, táblagépen is helyesen jelenjen meg.
A minőségi és egyedi tartalmat szívesen megmutatja a Google az internetezőknek. A másolt tartalom ideje lejárt.
A fekete és szürke kalapos optimalizálási módszereket felejtsük el, egyre hamarabb és egyre keményebb büntetés jár érte.
A linképítésnél a természetességre törekedjünk. Ma a linképítés is egyre nagyobb odafigyelést, szakértelmet kíván. Szerezzünk minél több „mélylinket” is.
A tartalommarketing szerepe egyre jobban felértékelődik. A weboldalra minőségi, egyedi tartalmat írjunk, amely az emberek problémáira ad megoldást.
Mi van a felszín alatt?
A felszín alatt egy pici madár, a Kolibri áll.
A Google 12 év után lecserélte a teljes keresőalgoritmusát, amely a Kolibri-algoritmus nevet kapta. A korábbi rangsorolási tényezők nagy része megmaradt, de új elemekkel egészült ki az algoritmus.
A változás legnagyobb újdonsága, hogy most már nem a kulcsszavakra koncentrál a Google, hanem megpróbálja a beírt kifejezést értelmezni. Pl. a „Hol vásárolhatok legközelebb” kérdésre feltételezi, hogy fizikai üzletet keresünk és nem webáruházat, így a környékünkben lévő üzleteket listázza.
Persze ma még mindig sok kis üzlet nem rendelkezik weboldallal, így nem feltétlenül kapjuk találatként a hozzánk legközelebb eső üzletet egy adott termék esetében. Ez már elég nyomós ok kell, hogy legyen a kisvállalkozásoknak, hogy meg kell jelenniük az interneten.
A Google álláspontja szerint az új algoritmus a keresőoptimalizálást nem érinti, a weboldal tulajdonos feladata, hogy kiemelkedő minőségű tartalmat állítsanak elő és ez biztosítani fogja a jó helyezést a találati listában.
Most még kevés tapasztalat van az új algoritmusról, kb. 2 hónapja lett bevezetve angol nyelvterületen, a magyar találati listában még nem annyira érezhető a hatása. Lesznek akik nyernek és lesznek akik vesztenek vele (látogatókat).
Összefoglalva a fentieket.
Az egyedi, felhasználó számára érdekes és értékes tartalom alapkövetelmény egy mai weboldalnál. Úgy tűnik folytatódik az a tendencia, hogy a longtail kulcsszavak szerepe megnő, egyre nagyobb longtail listát kell készítenünk és felhasználnunk a tartalom összeállítása során.