A webergonómia alapjai
Az ergonómia fogalma a honlap-készítés és a SEO szempontjából valamiért soha nem kapott kiemelt figyelmet, márpedig a webergonómiának ma már külön tudománya van, ezáltal egy adott portál használhatóságát alapvetően meghatározza. A webergonómiának ma már hatalmas szaktekintélyei is vannak, így a téma egyik legjobbjának Jacob Nielsen számít, aki egy erről szóló könyvet is írt, amelyet Bibliának tekintetnek a témában járatos szakemberek is.
Ezt a kötetet Nielsen folyamatosan frissíti annak függvényében, hogy miként tudják a honlapok a modern kor változó követelményei mellett a lehető legegyszerűbben és legjobban kiszolgálni a látogatói igényeket. A webergonómia ugyanis nem csak egy honlap helyezésében nyújthat nagy segítséget – természetesen közvetett, és korántsem közvetlen módon –, hanem honlapunk reputációjának tekintetében, vagy abból a szempontból, hogy miként férhetnek hozzá a látogatók a legjobb mértékben és a legkönnyebben a szükséges információkhoz.
Mi is az a webergonómia?
A webergonómia lényegében nem más, mint egy honlap készítőjének sajátos – tanulható, hovatovább tanulandó – látásmódja, amely megfelelő alkalmazás esetén kiváló segítséget nyújt ahhoz, hogy a látogatók egy könnyen kezelhető, minden téren hasznos weboldalt kaphassanak. Ezzel növelhető a látogatók elégedettsége, a látogatók száma, az oldalon eltöltött idő mennyisége, közvetett formában pedig a kérdéses weboldal helyezése is a keresőn belül. A webergonómia minden kétséget kizáróan egy tudományág, amely a lehető leghatásosabb formában vizsgálja a látogatók szokásait, és képes kielemezni a következtetéseket, hovatovább megvalósítani azokat a változásokat, amelyekkel egy adott weboldal lényegesen sikeresebbé tehető.
Amennyiben mélyebben is szeretnénk beleásni magunkat a témába, miszerint a webergonómia hasznos-e a keresőoptimalizálásban, akkor kezdjük rögtön azzal, hogy egy könnyen kezelhető, több látogatóval ellátott honlap, amely ráadásul még hatékonyabb is, sokkal több pozitív paraméterrel bír, és ezáltal lényegesen jobb helyezéssel rendelkezik majd a Google-ben is. Nagyon fontos tehát a SEO szempontjából időben felismerni, hogy ergonómiai szempontból honlapunk megfelel-e a legalapvetőbb követelményeknek, vagy sem.
A legkönnyebben mindezt saját weboldalunk statisztikáiból tudjuk kiolvasni. Ennek megfelelően például biztos ergonómiai hiba, ha weboldalunk bár a keresőben jól szerepel, a látogatók száma meglehetősen kevés, és még azon belül is 50 százalék feletti a visszafordulási arány. Árulkodó jel lehet továbbá, ha túl kevés az oldalon eltöltött idő. Ha mindez hasznos tartalmak ellenére is fennáll, biztos lehetsz az ergonómiai bakiban. Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy bár a SEO szempontjából nem túl rossz az oldal szereplése, az alapok talán rendben vannak, de aki felkeresi weblapodat, az inkább elmenekül, nem olvas, nem lép tovább. Ezek a problémák mindig webergonómiai hibákra vezethetők vissza, aminek az lesz a következménye, hogy végérvényesen a keresőkben is egyre rosszabb eredményeket érünk el, hiszen ha sok a visszafordulási arány, az negatívan hat besorolásunkra is.
A leggyakoribb hibák a webergonómiában
A webergonómia kapcsán sokan ott hibáznak, hogy egyáltalán nem is tudják, hogy hibáztak, mert nincsenek tisztában ennek problematikájával, illetve lehetőségével, avagy az ergonómia jelentőségével. A legáltalánosabb hibák ezáltal már ott kezdődnek, hogy sem a menürendszer, sem a navigáció nem egyértelmű az oldalon, esetleg a weboldal linkelése, a linkek láthatósága, vagy azok felismerhetősége teljes kétséges. Hatalmas probléma, ha a felhasználó egyenesen eltéved az oldalon, és nem találja a legalapvetőbb, legfontosabb információkat, amelyek mellett esetleg rögtön letámadjuk és bonyolult feladatok elé állítjuk, ami lehet például egy űrlap kitöltése, vagy egy regisztráció is, ami az idősebb internethasználóknak óriási fejtörést okozhat, a fiatalabbak számára pedig visszafordító erővel bír.
A webergonómia azt is jelenti, hogy az adott honlap akadálymentes, ezen felül pedig soha, még egy pillanatra sem kényszeríti figyelmetlenségre a látogatót, avagy nem ugrál az orra elé egymás után öt reklám, nem irányít át kattintásra egy másik honlapra, és így tovább. Rengeteg weboldal a nagyobb bevétel reményében él az ilyen aljas módszerekkel, azonban az esetek többségében ez csak a megítélésüket, a presztízsüket rombolja. Ha nem vagyunk biztosak az ergonómia tekintetében bizonyos kérdésekben – ez az úgynevezett fejlesztői vakság –, mindig kérjük ki külső, lehetőleg avatatlan szem véleményét, illetve a honlapok világában kevésbé járatosakét, akik olyan problémákat is észrevehetnek, amelyek számunkra fel sem tűntek.
A fejlesztői vaksággal egyébiránt a webergonómia tekintetében különösen fontos foglalkozni, hiszen gyakorlatilag minden honlap-készítőt érint kisebb vagy nagyobb mértékben. A legnagyobb probléma, hogy sokan ezt nem veszik észre, legfeljebb csak hónapok és évek múltán, amikor már késő lehet egy honlap akadálymentesítése. A fejlesztői vakság egészen pontosan azt jelenti, hogy amikor valaki már annyira ismer egy weboldalt, hogy az alapos ismeretek miatt nem képes meglátni azokat a más körülmények között nyilvánvalónak tűnő ergonómiai hibákat, amelyek hátrányos helyzetbe hozhatják az adott honlapot. Ilyenkor kell mindig segítségül hívni egy külső szemet!