Akár 3 év börtönt is kaphatunk a negatív SEO-ért!

A keresőoptimalizálásnak nagy általánosságban háromféle ágazatát különíthetjük el, amit nem árt mindenkinek ismernie, mielőtt alaposabban is megismerkedik a témával, esetleg valakit arra kér, hogy alkalmazzon honlapján ilyen technikákat.
Beszélhetünk úgynevezett pozitív vagy fehér (White Hat) SEO-ról, népszerű nevén fehérkalapos SEO, amelynek a lényege, hogy a Google által is elfogadott, illetve támogatott technikákat, vagy technológiákat alkalmazunk, vagyis nem lépünk át bizonyos etikai és hivatalos határokat, így a keresőóriás sem büntethet meg minket érte. Ilyen SEO például, ha nagy mennyiségű minőségi szöveget gyártunk, ha megfelelő kulcsszavakat használunk, ha természetes linkeket szerzünk és így tovább.
Létezik továbbá az úgynevezett szürke zóna, amelyet annak ellenére is nagyon sokan felfedeznek, hogy az ebben a kategóriában használt eszközöket a Google akár nagyon súlyosan is büntetheti. Ezek olyan módszerek, amelyek közvetlenül más oldalaknak még nem ártanak, ellenben számunkra illegális formában hoznak előnyt. Ilyen például a linkvásárlás is többek között, ami ha feltűnik a Google számára, akkor az bizony igencsak komoly büntetést vonhat maga után, így akár még a találati listáról is letilthatnak érte súlyosabb esetben.
Ezen túlmenően pedig létezik az úgynevezett fekete (Black Hat) SEO, népszerű nevén feketekalapos SEO, amely egy igazán aljas megoldás arra vonatkozólag, hogy bizonyos oldalakat direkt letaszítsunk a találati listáról. Ezt lényegében nem is keresőoptimalizálási szakemberek, hanem hackerek végzik el, akiknek fel kell törniük az adott portált, és beférkőzniük a szerverre ahhoz, hogy kifejthessék tevékenységüket. Mivel egy maximálisan illegális megoldásról van szó, nagyon sokan talán még csak nem is hallottak ilyesmiről, de a jelenség igenis létezik, hovatovább nem csak a Google szabhat ki emiatt büntetést, hanem a bíróság is, lévén az alkalmazás maximálisan törvénytelen.
Három év börtönt kapott egy amerikai férfi
A keresőoptimalizálás miatt nagy általánosságban még senki sem került börtönbe, sőt még bíróság elé is alig a múltban, azonban ennek is eljött az ideje, noha nem is annyira emiatt, inkább a SEO-hoz köthető zsarolás miatt szabott ki a bíróság több mint 3 év börtönt egy keresőoptimalizálási szakemberre az Egyesült Államokban. A Texas államban élő és dolgozó 53 éves férfit összesen 37 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélte a bíróság azért, mert a keresőoptimalizálás negatív hatásaira hivatkozva csalt ki pénzt több tucat ügyfeléből. A férfi nem csak fekete SEO-val foglalkozott, hanem legális megoldásokkal is fel lehetett keresni, sőt mi több, konkrétan ebből kereste a kenyerét, és általánosságban meg is voltak elégedve vele az ügyfelei. A probléma akkor kezdődött, amikor valakik szerződést akartak bontani vele! Ilyenkor a férfi szó szerint megzsarolta az érintetteket, és azzal fenyegette meg őket, hogy amennyiben másik szolgáltatóhoz vagy szakemberhez mennek, akkor fekete SEO-val tönkreteszi az oldalukat, és ezzel letaszítja őket a találati listáról, ha csak nem fizetnek neki a jövőben is, illetve nem őt választják, mint keresőoptimalizálási szakembert.
A bíróság a többhónapos tárgyalási ciklus után tavaly év végén több mint 170 ezer dollárnak megfelelő összegű, tehát nagyjából 55 millió forintnyi kártérítés megfizetésére kötelezte a férfit, ami azt jelenti, hogy az illető egyáltalán nem kis tétekben játszott, ezáltal dollár tízezrekkel károsította meg egyes ügyfeleit. Ezt bizonyítja a vád szerint az is, hogy volt olyan megzsarolt cég, amelyik majdnem 30 ezer dollárnak, tehát közel 9 millió forintnak megfelelő összeget utalt át a negatív SEO-val fenyegetőző férfinak, aki álnéven fenyegette meg őket azzal, hogy olyan cikkeket és linkeket helyez el a világhálón, amelyek jelentős mértékben tudnák rontani nem csak a vállalat, hanem az érdekeltségi körükbe tartozó összes weboldal reputációját is.
Az összeget álnév alatt egy brassói bankszámlára utaltatta át, ami a nyomozás szerint felveti azt is, hogy az ügyben még számtalan további cég is érintett lehetett, akiket kivétel nélkül nem tudtak felkutatni az ügymenethez. Az ítéletből pontosan nem derült ki, hogy az ember kizárólag online cikkekkel, linkekkel és véleményekkel zsarolta-e az érintett cégeket, vagy bizonyos fekete SEO módszereket is bevetett, illetve be akart vetni a forgalom csökkentésének érdekében, mivel a legtöbb forrás ennyire mélyen nem ásta bele magát a bírósági jegyzőkönyvekbe, illetve nem igazán értett a keresőoptimalizáláshoz.
A magyar helyzetről
Nem véletlen, hogy Magyarországon még csak nagyon kevesen hallottak az úgynevezett negatív SEO-ról, hiszen itthon igencsak ritka eset ennek az alkalmazása, illetve aki áldozatul is esik ilyesminek, az sem mindig veszi észre a problémát. Nagyüzemi bűncselekményekre szakosodott szervezetek azonban még nem születtek ebből a célból, kizárólag néhány ember lehet aktív, akik megfelelő linkelési taktikák alkalmazásával, megfelelő pénzösszeg ellenében nagyon könnyen befolyásolhatják egy weboldal helyezését a találati listán – természetesen negatív irányban. A Google többek között ennek a módszernek a terjedése miatt is akarja alapjaitól megújítani a Pingvin algoritmust, aminek elindítása a korábban bevezetett linkeltávolító eszközzel együtt alaposan kifehérítheti majd a keresőoptimalizálás szegmensét.