Amit a Magento webáruházról tudni kell

A Magento egy olyan nyílt forráskódú, tehát bárki által szabadon bővíthető és testre szabható keretrendszer, amelyet azon túl, hogy jelenleg is több ezer felhasználó alkalmaz, legalább ugyanennyien gondoskodnak fejlesztéséről és javításáról is, mindemellett pedig a legjobb alternatíva abban az esetben, ha egy megbízható és egyedivé tehető alapot keresünk webáruházunk számára. A Magento minden kétséget kizáróan egy kiváló lehetőség arra vonatkozólag, hogy bárki a világ élvonalába kerülhessen egy olyan internetes bolttal, amelyet ezzel a keretrendszerrel építettek fel és tettek teljessé, 99 százalékban vagy teljes mértékben egyedivé.
Mint ismert, a legtöbb internetes oldalhoz hasonlóan a webáruházak is rendszerint két alapvető részből tevődnek össze – legalábbis az alapok tekintetében. Ezek a portálmotor és az úgynevezett frontend felület. Ezek közül a frontend maga az a felület, amelyet a felhasználók látnak, tehát egy olyan programkód, egy olyan dizájnnal megtámogatott kódrendszer, amely képes a tartalmakat megfelelő mértékben megjeleníteni, olvashatóvá és átláthatóvá tenni a böngészőben. A frontend tehát konkrétan egy weboldal arca, amely meghatározza a jellemét, a külalakját, egy honlap azon része, amelyet a vásárlók vagy a látogatók ténylegesen is használhatnak, böngészhetnek, kattinthatnak és így tovább.
Egy jó frontend azonban önmagában még semmit sem jelent, hiszen hiába jó egy webáruház vagy egy honlap dizájnja, ha a háttérben valami összecsapott fércmunka áll, vagyis egy több sebből vérző portálmotor, ami lényegében a frontend mögött álló és ott működő szoftverként képes kiszolgálni a tartalmat.
Biztosítja továbbá az adminisztrációs rendszert – ami a weboldal szerkesztéséhez és frissítéséhez elengedhetetlen –, de konkrétan az összes olyan kódsort és algoritmust is tartalmazza, amitől működik egy webáruház. Ha tehát a frontenden rákattintunk a vásárlás gombra vagy a menüsorban egy menüpontra, akkor a kattintást követően rögtön a portálmotor veszi át az irányítást, és a háttérben a megfelelő algoritmusok lefuttatásával végrehajtja a kérést. Egy érthető példával szemléltetve a frontend az emberek bőre, haja és egyéb külső ismertetőjegye, a portálmotor pedig mindaz, ami belül van, a belső szervek, a bonyolult ideghálózat, az izmok, a csontok és így tovább.
Egy saját portálmotor felépítése elképesztően költséges dolog, induló webáruházaknak szinte megfizethetetlen. A Magento éppen emiatt már kezdőknek, de profiknak is ideális, hiszen egy olyan portálmotorról van szó, amelyet eredetileg is direkt webáruház-funkcionalitásra, egy internetes bolt magas szintű kiszolgálására álmodtak meg. Ami ennél is nagyobb előnye, hogy ehhez a fejlett és milliónyi lehetőséget garantáló e-kereskedelmi keretrendszerhez ingyenesen hozzáférhetünk, szabadon, saját ízlésünknek megfelelően alakíthatunk, bővíthetünk, és a megfelelően minőségi frontend felülettel ellátva egy olyan funkcióban gazdag webáruházat építhetünk rá, amely nem csak itthon, hanem a nemzetközi viszonylatban is megállja a helyét.
Nem véletlen, hogy a Magento keretrendszert ma a világ egyik vezető webáruház portálmotorként tartják számon, hiszen a legmagasabb ligában játszik, naponta pedig több tízezer olyan webshopot szolgál ki, amelyik nem csak elképesztően komplex rendszerrel, hanem óriási terheléssel és látogatói számmal rendelkezik. Ingyenessége mellett a Magento nagy előnye, hogy nyílt forráskódot használ, ezáltal folyamatosan fejleszthető, és folyamatosan fejlődik is, továbbfejlesztésének pedig bárki nekikezdhet, akár egy mezei fejlesztő vagy egy kisebb csapat is. Nem szabad elfeledkezni vele kapcsolatban arról sem, hogy a Magento mögött nem kisebb név, mint a világ legnagyobb nemzetközi webáruháza és aukciós portálja, az eBay áll, amelynél komolyabb garanciát elképzelni sem tudunk a szolgáltatás, a biztonság és a funkcionalitás legmagasabb szintje kapcsán.
Amennyiben az a határozott célunk, hogy egy nagy tudású, nagy terhelést elbíró és megfelelően összetett internetes áruházat alkotunk magunknak, akkor a Magento alighanem az egyik leginkább logikus választás.
Hogy miért? A legnyomósabb indok ezzel kapcsolatban azt, hogy használatában nem kell saját portálmotort fejlesztenünk, fejlesztetnünk vagy éppen vásárolnunk, így sokkal több pénzt és energiát fordíthatunk a frontendre, a funkcionalitásra, a dizájnra vagy éppen a tesztelésre. Minden túlzás nélkül, a Magento keretrendszer olyan lehetőségekkel rendelkezik, aminek alkalmazásával rögtön egy olyan szintű portálmotort kapunk, amelyet a nulláról felépítve több millió forintos költségbe kerülne előállítani és kifejleszteni. Ehhez hasonló keretrendszer a magyar piacon jelenleg nincs, sőt mi több, a nemzetközi viszonylatban sem igazán találunk komolyabb riválisokat.
A Magento négy legfontosabb előnye
A Magento keretrendszer előnyeiről fentebb már beszéltünk, azonban itt az ideje bővebben is összegyűjteni, hogy melyek a legfontosabb pozitívumai egy ilyen portálmotorral meghajtott webáruháznak. Lássuk ezeket négy pontba gyűjtve:
1. Nyílt forráskód
Noha a témában kevésbé járatos embereknek talán elsőre nem ütötte meg a fülét, ellenben a Magento keretrendszer egyik legfontosabb előnye az, hogy nyílt forráskóddal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a nyíltság miatt a portálmotorhoz bárki, a világ bármelyik részén, engedélyek és egyebek nélkül készíthet kiegészítőket, javításokat, bővítéseket és olyan hasznos újdonságokat, amelyek lehetővé teszik, hogy olyan sajátossá tegyük internetes áruházunkat, amilyenné csak lehet.
A nyílt forráskód ellenére a Magento képes arra, hogy egy a legnagyobb és legkülönlegesebb igényeket is kiszolgáló webáruházat hozzunk létre, amivel ráadásul milliókat spórolhatunk csak azon, hogy a portálmotorhoz magához ingyenesen juthatunk hozzá. Szintén ennek a tulajdonságnak köszönhető, hogy később akár mi, akár külső fejlesztők is szabadon hozzányúlhatnak, bővíthetnek, elvehetnek vagy módosíthatnak webáruházunkon, a határ ugyanis a csillagos ég.
2. Folyamatos fejlesztés
A Magento kapcsán nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a háttérben meghúzódó technológia, de sokkal inkább talán technológiák folyamatosan fejlődnek, állandó fejlesztés alatt állnak, illetve a későbbiekben is fejleszthetők lesznek. Nagyon sok webáruház esetében probléma, hogy az elindítást követő néhány éven belül elavul, és a zárt rendszer miatt csak egy új portál felépítésével lehetne elhárítani a problémát. A Magento internetes boltjai esetében ilyen probléma nincs, hiszen a későbbiekben is bármikor könnyedén, egyszerűen, nem mellesleg pedig nagyon olcsón átalakíthatók, modernizálhatók. Az állandó fejlesztés egyébiránt nagyon szükségszerű is lesz, hiszen folyamatosan merülhetnek fel igények akár az internetes trendek, akár a vásárlók szempontjából, amelyeket utólag kell beépítenünk a portálba.
Nem szabad elfeledni azt sem, hogy a háttérben bizony a konkurencia sem tétlenkedik, folyamatosan fejleszt és újít, ezáltal nekünk is állandóan a csúcson kell lennünk főként abban az esetben, ha nem akarjuk elveszíteni vásárlóinkat és igazodni szeretnénk a piac által diktált őrült tempóhoz. A Magento egyébiránt különösebb fejlesztés nélkül is frissíthető, sőt mi több, évente legalább egy-két alkalommal érdemes is ezt megtenni, hogy befoltozzuk az esetleges biztonsági részeket, javítsuk a problémás részeket és sokkal masszívabbá tegyük webáruházunkat.
3. Könnyű egyediesítés
A Magento szisztémája kapcsán szintén nagyon fontos kiemelni az úgynevezett Template rendszert, aminek a lényege nem más, mint az, hogy amennyiben a jövőben szeretnénk megújítani internetes áruházunkat, abban az esetben nem kell már többé lecserélni a teljes portálmotort is – elegendő évente vagy félévente frissíteni –, hiszen könnyedén lecserélhetjük az egész bolt arculatát azáltal, hogy kialakítunk egy új frontend felületet, egy teljesen új sablont. Amennyiben nem célunk teljesen egyediek lenni, akkor válogathatunk milliónyi, a nemzetközi piacon elérhető kész sablonok közül, amelyek által rendkívüli mértékben lecsökkenthetjük honlapunk fejlesztésének költségeit, hiszen az adott sablont csak letöltjük, személyre szabjuk és kész is az új dizájn.
Ha ennél többet szeretnénk, akkor nyilvánvalóan lehetőségünk lesz egy harmadik félt felkeresni, aki direkt Magento template alkotásával vagy dizájnjával foglalkozik. Segítségével egy kicsit komolyabb összeg ráfordításával ugyan, de maximálisan egyedi internetes áruházat készíthetünk magunknak.
4. Funkcionális bővíthetőség
Szintén jelentős előny a Magento internetes áruház kapcsán, hogy rengeteg extra funkció és modul érhető el hozzá már néhány kattintás után is. Mint ismert, a rendszer nyílt forráskódú, így naponta tucatszám látnak napvilágot a szabadon integrálható és egyedi modulok, amelyekkel könnyedén egyedivé tehetjük portálunkat. Ha szeretnénk egy helyen válogatni a különféle modulok közül, a Magento Connect névre keresztelt online piactéren tudunk nézelődni az egyes modulok közül, amelyek jelentős részét profi fejlesztők készítették el, ezáltal garantáltan jól működnek és hasznos funkciókkal bővítik ki webáruházunkat. Nyilvánvalóan ezek a modulok nem feltétlenül ingyenesek, ellenben minden esetben a felhasználók visszajelzései alapján készülnek, az ő igényeikhez kerültek kialakításra, ami maximalizálja a hasznosságot.
Bár nagyon minimális rá az esély, ellenben nem elképzelhetetlen, hogy valaki olyan modullal vagy funkcióval szeretné bővíteni online boltját, amihez nincs még előre programozott modul a kérdéses piactéren. Természetesen ekkor sem kell kétségbe esni, hiszen modult bárki készíthet a Magento mellé, ami bár költséges és időigényes is – egy kisebb modul fejlesztése és tesztelése akár hetekbe is beletelhet –, ellenben jól érezteti, hogy milyen óriási és egyben határtalan lehetőségek várnak ránk ezzel a portálmotorral, amely nem csak, hogy képes kiszolgálni a legjobbakat és a legnagyobbakat is, hanem garantáltan a legfelső kategóriába képes repíteni akár induló vállalkozásokat is.