Az Anchor text
Mi az az anchor text?
Az anchor text – más néven horgonyszöveg – a link neve, az a megnevezés, amire kattintanak.
A link megnevezése egy rangsorolási tényező a keresőben.Korábban gyorsan jó helyezést lehetett elérni, ha a kívánt kulcsszóval, ugyanazzal az anchor texttel linkeltük a weboldalt, ma már az azonos anchor text nem működik, pontosabban rangsorolási tényező maradt, csak éppen nem előre, hanem hátra mozdíthatjuk vele a weboldalt.
Ha mi most elkezdenénk linket építeni erre a weboldalra „keresőoptimalizálás” anchor texttel, akkor erre a kulcsszóra nem haladnánk egyről a kettőre.
Ma már épp ellenkezőleg, változatosan kell az anchor textet megadni, ha eredményt akarunk.
Miért fontos az anchor text?
Minden, a weboldalunkra mutató link egy-egy szavazatot jelent a keresőnek. A horgonyszöveggel tudtára adjuk a keresőnek, hogy miről szól a honlap. A linkek fokozatos építésével szép lassn erősödik a honlapunk bizalmi faktora.
A link nevének illeszkedni kell a céloldal tartalmához. Ellenkező esetben magas lesz az un. visszafordulási arány, ami negatív hatást fejt ki a helyezésünkre.
Természetesen nemcsak a bejövő linkeknél fontos az anchor text, hanem a belső linkelésnél sem árt beszédes, kulcsszavas linkeket megadni egy-egy oldalhoz.
Ugyanakkor fölösleges túl hosszú anchor textet megadni. (Sok katalógusban meg van határozva, hány karakternek kell az anchor textnek minimum lennie, maximalizálva van az is, milyen hosszú lehet a horgonyszöveg.)
Keresztesné Anita
2014. 05 3. @ 15:17
Szerintetek milyen hosszú egy ideális horgonyszöveg? És mit jelent pontosan a változatosság? Hányféle horgonyszöveget érdemes használni?
A választ előre is köszönöm!
Filep Andrea
2014. 05 4. @ 0:02
Ma már nincs olyan, hogy ideális hosszúság. Lehet 1-2-4 szó, kifejezés, de lehet akár egy rövidebb mondatrész is. Amikor horgonyszöveget választasz, gondolj arra, hogy életszerű-e, természetesen hangzik-e.
Gondolok itt pl. arra, hogy vannak, akik összetett mondatokat akarnak linkké alakítani.
Azt tudjuk, hogy a Google szeretné, ha csak természetesen épülnének a weboldalakra a linkek. (Eléggé hangoztatták ezt a G. részéről.) Ha pl. strand kellékeket árulsz és írsz egy cikket mondjuk az egri strandról, amiben linkeled a weboldalukat, akkor nyilván nem a strand szót fogod önmagában linkké alakítani, hanem az egri strand kifejezést vagy beleírod, hogy „weboldaluk”, esetleg http-vel a webcímet. Ez így bármelyik életszerű, de az nem természetes, ha pl. erre a mondatra teszel linket:
„Az egri Termálfürdőben többek között ízületi betegségek, gerinc betegségek, csontok, izmok, inak betegségei, idegrendszer betegségei, kötőszöveti és bőrbetegségek, női nőgyógyászati betegségek egyes fajtái, vegetatív idegrendszer zavarai, kifáradásos állapotok kezelése esetén lehet sikeres fürdőkúrát végezni.”
Nincs ember, aki ezt így linkelné. (Az idézetet a termalfurdo.net-ről kölcsönöztem.)
A változatosságon azt értjük, hogy egy horgonyszöveg lehetőleg ne haladja meg az összes link 10%-át. Tehát ha építesz 100 linket, akkor legalább 10 kulcsszó, kifejezés, de inkább kicsit több, mert az sem természetes, ha minden horgonyszövegre azonos számú link jut. Minél változatosabb, annál jobb, legalábbis most. Persze nem biztos, hogy ez a kijelentés 3 év múlva is igaz lesz.
Viszont valóban érdemes belecsempészni néhány „weboldal”, „katt ide”, „http//valami.hu” stílusú horgonyszöveget is.