Egy év alatt közel 1000 millió linket távolított el a Google
Elképesztő mennyiségű linket távolított el a keresőből a Google az elmúlt esztendőben, ezáltal korábban példátlan mennyiségről adott hírt a keresőóriás, akik szerint 12 hónap leforgása alatt mintegy 900 millió linket távolítottak. Ezek az eltávolítások jellemzően külső kérésre történtek, mégpedig a szerzői jogtulajdonosok részéről, aminek köszönhetően a több száz millió link biztosan a keresőoptimalizálás kapcsán is éreztette hatását, habár bizonyára nem kell aggódniuk azoknak, akik tiszta formában próbálták meg ilyen formában népszerűsíteni oldalukat a Google keresőjében.
Vadonatúj rekord született
Minden tekintetben rekordértékű bejelentésről számolt be a Google csapata a kereső teljesítménye kapcsán, hiszen a törlési kérések számát tekintve az elmúlt 12 hónapban elképesztő eredményeket regisztráltak. A keresőóriás ugyanis történetében most először kapott egy éven belül több mint egymilliárd törlési kérést az egyes linkek kapcsán. Hogy egészen pontosak legyünk, a társaság a kikért 1 007 741 143 darab törlésre kikért link közül az alapos vizsgálati folyamat lefuttatását követően végül 908 237 861-et távolított el véglegesen a keresőből és a keresési indexből egyaránt. A többi hivatkozást is megvizsgálták, azonban ezek jelentése vagy teljesen alaptalan, vagy csak duplikált volt, ergo nem sértettek jogokat, nem a tisztátlan SEO-t támogatták, esetleg duplán jelentette őket valaki.
Működése alapján a Google több mint 2 milliárd hivatkozást törölt már, amelyek összességében 945 000 domain névhez kapcsolódtak, tehát rengeteg volt az olyan weboldal, ahol akár több ezer olyan link is megtalálható volt, amelyeket törölni kellett. A legtöbb jogsértő és törölt hivatkozás a 4shared.com weboldalhoz volt köthető, ahonnan közel 51 millió link került törlésre az elmúlt egy évben. A dobogó második helyére aztán a rapidgator.net állhatott fel, ahonnan 25,5 millió hivatkozást töröltek, míg a harmadik az uploaded.net volt több mint 19 millió hivatkozással. Amint tehát látható, leginkább még mindig a warez jelenti a linktörlések jelentős részét, de a második leggyakoribb esetek a különféle linkgyűjtő, az illegális keresőoptimalizálást megsegítő oldalakhoz kapcsolódnak, amelyek gyakran elképesztő mértékben képesek ártani a tiszta versenynek.
A Google Átláthatósági Jelentése szerint a legtöbb link, több mint 255 millió eltávolítását a BPI LTD Member Companies kérte a keresőóriástól, de igazán előkelő helyet képviselt ezen a listán mindemellett az Amerikai Zeneipari Szövetség (RIAA) különféle tagjai, így például a Universal Music, a Warner Music, az Emi Music vagy a Sony Music. Rajtuk kívül a FOX, a Canal+, az NBC Universal, a Microsoft, a CBS, a Lionsgate, a Viacom, a Paramunt Pictures, a Disney Enterprises, a BSA és az Adobe is sok törlést kért.
Másik rekord is született
Messze nem csak a linktörlés kapcsán sikerült jelentős rekordot döntenie idén a Google-nek, hanem a kikért adatok mennyiségét tekintve is, hiszen korábban még soha nem kértek ki az egyes kormányok annyi privát vagy bizalmas adatot a keresőóriástól, mint korábban. Ennek a hátterében bizonyára a folyamatosan növekvő és egyre jelentősebb terrorfenyegetettség miatt volt szükség, ami főként az év első felében igencsak aktuális téma volt, és mivel a társaság éppen a januártól júniusig tartó időszakot vizsgálta, ezért az adatok egyáltalán nem meglepőek.
A Google bejelentése szerint képviselőiktől korábban még soha nem kértek ki annyi adatot a világ egyes országainak hivatalai, mint 2016 első félévében. A kormányok főként felhasználói adatokra voltak kíváncsiak, de más tekintetben is nőtt a keresés mértéke, összességében a tavalyi évhasonló időszakához mérten mintegy 10 százalékkal. A keresőóriás álláspontja szerint a jelenség határozottan arra is visszavezethető, hogy a szolgáltatást világszerte egyre szélesebb körben és egyre többen használják, így bármelyik kormánynak bizalmas adatokra van szüksége, azt úgy vélik, hogy a keresőből megkaphatják.
Világviszonylatban az év első felében közel 45 ezer kérelem érkezett a Google-hez felhasználók adataival kapcsolatban, amelyek 64 százalékát vagy részben, vagy teljes egészében teljesíteni is tudta a cég. A beadványok közül közel 77 ezer konkrét felhasználókra, valamint fiókokra vonatkozott, és minden egyes esetben megvizsgálásra kerültek az egyes kérelmek, tehát csak alaptalanul senkiről nem szolgáltatott ki a Google, és a többit is mindössze azért, mert ez törvényi kötelességük.
A legtöbb adatot természetesen az Amerikai Egyesült Államok területéről kérték ki a Google-től, méghozzá kereken 14 200 esetben, míg a második legtöbb ilyen kérelem – közel 9 ezerről beszélünk – a német hatóságoktól jutott el a keresőóriáshoz. Az első öt ország közé bekerült még Franciaország, India és Nagy-Britannia is. Természetesen szó esett még a magyar hivatalokról is, hiszen hazánk egyaránt megpróbált számon kérni a keresőóriáson bizonyos adatokat. A Google részére itthonról 166 ilyen kérelem futott be, azonban jó hír, hogy a keresőóriás ezeknek egyikét sem ítélte megalapozottnak, éppen ezért nem is teljesítették az adatkérést.
Az itthonról indított keresések és adatkérések többsége bizonyos felhasználókra, ergo célszemélyekre, és másodsorban fiókokra vonatkoztak. Érdekesség, hogy a Google elsőként kapott kérelmet olyan országoktól az idén, mint Algéria, El Salvador, Szaúd-Arábia, vagy a Kajmán- és a Fidzsi-szigetek.