Elképesztő mennyiségű keresést kezel a Google
A Google meglepően ritkán beszél arról, hogy konkrétan hány keresést rögzítenek általánosságban, ami olyannyira igaz, hogy legutóbb négy évvel ezelőtt hallhattunk ezzel kapcsolatos adatokat a keresőóriástól, de nemrég ismét megtört a jég. A Google Performance Summit keretein belül a vállalat bejelentette, hogy egy átlagos évben nem billió, hanem több trillió keresést rögzítenek, de összességében még ők sem tudják pontosan nyomon követni, hogy mennyit, amiből arra következtethetünk, hogy emberi léptékkel már feldolgozhatatlan mennyiségű adat fut át a vállalat szerverein, ami 2012-ben még havi 100 billiós keresési forgalom volt, vagyis éves szinten nyomon követhetően 1,2 trillió.
Lássuk a fejlődést
Hogy éves szinten a Google pontosan hány trillió keresést is rögzít, arról a cég nem beszélt, ellenben biztos, hogy 2 trillió feletti összegről van szó, mert a cég képviselői többes számban beszéltek róla. Hogy mégis mennyi az annyi, azt Danny Sullivan vezette le számunkra, aki a matematika elvét használva, 1999-től napjainkig végigvezette a Google keresési mértékét évről-évre. A hivatalos adatok egészen 1999-ig nyúlnak vissza, ebben az évben ugyanis a keresőóriás még átlagosan 1 billió keresést kezelt, ami egy év múlva, tehát az ezredfordulóra már 14 billióra növekedett éves szinten. A 2001-es és a 2003-as esztendőben ezt a fejlődést rendkívüli mértékben növelte a Google, így 55 billió felett jártak már a számok, ami 2004 és 2008 között 73 billióra emelkedett, noha ez csak egy erősen saccolt érték, hivatalos és pontos számot a cég ugyanis soha nem közölt. A 2009-es évben aztán a Google-höz közeli források már 365 billió keresésről beszéltek, de az igazán jelentős növekedés 2009 és 2012 között történt, utóbbi esztendőben ugyanis a cég szakemberei már 1,2 trillió keresésről beszéltek.
Danny szerint ez azt jelenti, hogy ha csak pontosan ugyanúgy alakult a fejlődés üteme 2012 és 2016 között, mint a 2009-es és a 2012-es esztendők esetében, akkor valóban legalább 2 trillió keresést kell kezelnie évente a Google-nek, de egyes források szerint ennél is lényegesen több ez a mennyiség a számítógépek és az internet rohamos terjedéséből kifolyólag. Amennyiben azonban mégis elfogadjuk a Danny Sullivan által kikalkulált összeget, akkor az azt jelenti, hogy a Google másodpercenként legalább 63 ezer keresést rögzít világszerte, ami még annak ellenére is elképesztő összeg, hogy ennek a többszöröse sem elképzelhetetlen a fenti bizonytalanságok miatt. Hogy érzékeljük a billiók és a trilliók mennyiségét, a magyar nyelvben a trillió milliárdszor milliárd értéket jelent, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a meghatározott számjegy után 18 nullát kell írnunk. Ha tehát le szeretnénk írni számokkal az évi két trillió keresést az egészen elképesztő módon így festene: 2 000 000 000 000 000 000
Hódítanak a hangalapú keresések
Az óriási számok mellett a Google más érdekességet is megosztott a 2016-os keresési szokások kapcsán, ezáltal megtudtuk, hogy a cég által rögzített keresések 10 százaléka már hangalapon történik. Mindez alighanem a fentebb említett konferencia egyik legérdekesebb bejelentése volt – pláne a SEO szempontjából –, Sundar Pichai vezérigazgató szerint ugyanis a hangalapú keresések aránya az utóbbi hónapokban intenzív növekedést mutatott, de megerősítette azt is, hogy míg havi szinten a keresőben legalább 100 milliárd keresést indítanak az emberek, addig ezek fele már mobilkészülékekről érkezik. Mivel a hangalapú keresések alapesetben telefonhoz kötöttek, ezért nem meglepő ez a növekedés, ami ráadásul az Egyesült Államokban még jelentősebbnek tekinthető. A CEO szerint egyértelmű, hogy a jövőt a hangalapú keresések jelentik, noha nyilvánvaló, hogy a világ legtöbb részén, így többek között például hazánkban is, igencsak jelentős elmaradásban vagyunk még annak ellenére is, hogy a mobilos keresések igencsak dinamikus növekedést tudtak produkálni az utóbbi néhány esztendőben. A problémát tovább fokozza, hogy a hangalapú keresés egyelőre még csak angol nyelvterületeken érhető el, vagyis például a magyar nyelv nem támogatott, hovatovább annak értelmezésével még annak ellenére is nagyon komoly gondjai vannak a keresőóriásnak, hogy az elmúlt néhány évben nagyon komoly előrelépések történtek ebben az ügyben.
Ezek után adja magát a kérdés, hogy vajon a hangos keresések vajon megváltoztatják-e az eddigi keresőoptimalizálási normákat, és amennyiben igen, akkor miként? Egyelőre még sajnos csak találgatni tudunk a téma kapcsán, de mivel a hangos keresések jellemzően lényegesen összetettebbek, mint a leírtak, ezért jelenleg úgy tűnik, hogy az egy-két szavas kifejezések mellett sokkal jelentősebbé válnak a long tail keresőszók. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a keresések is sokkal sajátosabbá és egyedibbé válnak majd, ami még tovább csökkenti a rövidebb kulcsszavak jelentőségét, ezáltal az oldalak számára egyre fontosabbá válik, hogy megismerjék az emberi kommunikációt, az emberek beszédét és gondolkodásmódját, ezáltal tudják, hogy milyen kifejezéseket vagy mondatokat fognak megadni a releváns találat érdekében. Nyilván mindennek hazánkban mindaddig nem lesz jelentősége, amíg a Google nem kezeli a magyar nyelvet a hangos keresések kapcsán, de egy napon majd ennek az ideje is bekövetkezik, és nem árt felkészülten várni rá.
Lényeges módosításokat hajt végre a Google a találati listán
Habár a Google az utóbbi időben látványosan visszavett a különféle algoritmusok fejlesztésével – legalábbis a nyilvánosság előtt nem zajlik már olyan jelentős munka, mint régen –, ellenben ez nem jelenti azt, hogy a keresőóriás más tekintetben nem hajt végre jelentős módosításokat és változásokat. Példának okáért a keresőóriás nemrégiben a találati lista megjelenéséhez nyúlt hozzá alaposabban is, ezáltal módosították például a találati lista méreteit, főként a szélességét, valamint az ott megjelenő karakterek számát, ami természetesen jelentős hatást gyakorolhat a keresőoptimalizálásra is. Ami a hazai színtér számára egyelőre jó hír, hogy mindebből mi még nem sokat érzékelhettünk, ellenben az angol nyelvterületen élő keresőoptimalizálókat váratlanul érte, és mivel a módosítás biztosan érinteni fogja hazánkat is – legfeljebb hetek kérdése –, ezért érdemes idejekorán megismerkedni a módosításokkal.
Hogy mi történt pontosan?
Az egyik jelentős változás, amit a Google végrehajtott, hogy kiszélesítésre került a találati lista pixelszám szerinti mérete, méghozzá jelentős, látható mértékben. Míg ugyanis az eredeti találati lista – ami jelenleg mi is látunk itthon – átlagosan 500 pixel szélességű, addig vélhetően a szélesvásznú monitorok elterjedésének köszönhetően a cég 600 pixel szélességűre váltott most, ami ráadásul nem csak a hagyományos találati listán mutatkozik meg, hanem többek között például a térképes találatoknál is. Noha elsőre talán jelentéktelennek tűnik ez a változás, ellenben sokkal több következménye van, mint azt elsőre gondolnánk, hovatovább a keresőoptimalizálás szempontjából is okozhat meglepetést. Azzal ugyanis, hogy a nagyobb szélesség miatt a találatok közelebb kerültek egymáshoz, a találati lista alsó felében elhelyezett adatok a kezdőképernyő szempontjából feljebb kerültek. Ezzel azonnal láthatóvá váltak azok is, akik az organikus listán a második, harmadik és negyedik helyen szerepeltek, ezáltal a jövőben már nem csak az első, hanem az első négy helyezésért és minden eddiginél ádázabb küzdelem folyhat majd.
Változott a cím és a meta leírás is
A fenti módosítások egyébiránt rengeteg további apró változást is magukkal hoztak, ezáltal a pixelszélesség növekedésével a megjeleníthető cím hosszúsága is megnövekedett kissé. Habár a változás itt is jelentéktelennek tűnhet, lévén míg korábban az 55-60 karakteres címek helyett ma már akár 70 karaktert is megjeleníthet a találati lista, az a plusz 10 betű pedig sokaknak akár egy plusz hasznos keresőszó belefogalmazását is lehetővé teszi. Magyarul tehát kicsivel ugyan, de lehetőséget kapunk hosszabb címek fogalmazására is, mert az már a keresőben is láthatóvá válik majd a felhasználók számára.
A cím hosszúsága mellett változott még a meta leírás hosszúsága is, ami szintén növekvő tendenciát mutat, méghozzá jelentősebbet, mint a cím esetében. A meta adatok kapcsán ugyanis a szélesség változtatásával akár 15-20 karakterrel is lehetőségünk lesz hosszabb leírást megadni, ezáltal egyetlen sorba akár már 100 betűt, számot vagy írásjelet is belesűríthetünk, ami sokak számára jelentős könnyebbség lesz. Habár az új rendszer ezzel kapcsolatban még meglepően bizonytalan lett, hiszen a Google néhány esetben még a korábban megszokott hosszúságnál vágja meg a leírásokat, de a jövőben bizonyára kiküszöböli majd mindezt a keresőóriás. A változásra egyébiránt azért nagyon fontos odafigyelni, mert ha valakinek a jövőben rövidebb lesz a meta leírása 100 karakternél, az a találati listában már csak egyetlen sorral fog megjelenni, ami lényegesen csökkentheti a találat súlyát a listán, hiszen a méretet tekintve kevesebb helyet foglalunk el rajta. Az efféle változások azért is különösen jelentősek, mert csökkenthetik az átkattintási arányt. Amennyiben tehát a magyar találati listán élesedik az új rendszer, figyeljük alaposan az átkattintási arány változását, egy rövid meta leírással ugyanis ez akár jelentős visszaesést is produkálhat majd.
A mobilos találati listán is volt változás
Habár nem ennyire jelentős mértékben, sokkal inkább érdekes módon, de változott a mobilos találati lista is, egészen pontosan a megjelenített cím hosszúsága, ami jelenleg megdöbbentő módon sokkal hosszabb lett, mint az asztali változatok kapcsán. Több angol SEO magazin is beszámolt róla, hogy a mobilos találatok kapcsán a Google átlagosan akár 78 karaktert is képes megjeleníteni a címek esetén, ami az asztali találati listán látható 70 karakteres címek kapcsán jelentős különbség. Amennyiben ez a változás tartósan megmarad – márpedig miért ne maradna, ha már egyszer élesítette a keresőóriás –, akkor a SEO szempontjából a mobilos találati listákat is érdemes lehet nyomon követni, hiszen ilyen esetekben akár egy extra kulcsszót is megjeleníthetünk a címben, ami célirányosabbá teheti a mobilos címalkotásokat és keresőoptimalizálásokat. A korlátozás miatt ugyanis érdemes lesz legalább a cím kapcsán más megfogalmazást adni az asztali- és a mobilos verzióknak, hiszen a keresőoptimalizálás kapcsán ez akár komolyabb változásokat is lehetővé tehet. Fontos azonban, hogy a magyar találati listán egyelőre még nem érezhető a Google változása, egyszóval most még csak legfeljebb a szükséges felkészülést tegyük meg, módosításokkal azonban ne éljünk.