Facebook – van értelme?
Olvastam a minap egy cikket, ami elgondolkodtató. Azt mondja a cikk, hogy az a cég, ami nem fizet (hirdetések formájában), gyakorlatilag láthatatlanná válik a közösség számára. Ráadásul ettől az évtől kezdve már azért is fizetnek, hogy a hirdetésük biztosan megjelenjen.
A március végi változástól már egyszerű felhasználóként is megtapasztalhattuk, hogy nem minden üzenetet látunk, szemben a korábbi helyzettel. Engem ismerőseim meg is kérdeztek, hogy miért tűntem el.És én is visszajeleztem, hogy számomra meg ők nem láthatók. (Ez olyan profil hírfolyamában történt, amit mindnyájan követünk.) Az is feltűnő volt, hogy egy olyan oldalon, ami “pörög”, tehát óránként 10-15 üzenet került fel, hirtelen megváltozott, és ugyanez az üzenet mennyiség naponta jelenik meg.
Először hibára gyanakodtunk. Aztán kiderült, hogy ez bizony a „változás szele”.
Most pedig tesztelik a fizetős kiemelés funkciót, azon az elven, hogy „ha fontos az üzenet, fizess azért, hogy célba érjen”. Ugyanakkor a funkció semmi extrát nem jelent, csak annyit, hogy az üzenet az ismerősöknél a top üzenetek közé kerül, és onnan a megszokott módon csúszik lefelé. Sem megjelenésszámot, sem időtartamot nem garantál a kiemelés, ami kb. 300 Ft-ba kerül (majd).
Tehát az ismerősök nagy százaléka már most sem látja az üzeneteinket (kb. 10-12%-nak jelenik meg), cégek esetén a követők szinte biztos, hogy lemaradnak az üzenetekről.
Először jött a Timeline, azaz a „márkaoldal”, ami sokkal jobban testreszabható, mint a régi felület. Aztán a „Reach generator”, amivel a Facebook garantálja, hogy a lájkolók legalább 75%-ához eljut az üzenet, majd a prémium hirdetési csomagok. Emellett – eközben szinte teljesen ellehetetlenítették a céges oldalak organikus forgalmát, a felhasználók csatornáin alig jelennek meg céges bejegyzések.
A céges hirdetések hatékonysága viszont jóval alatta marad a Google Adwords hirdetéseknek.
Érdemes-e úgy kommunikálni, hogy az üzenet nem ér célba? Érdemes-e úgy hirdetni, hogy a konverzió lényegesen drágább más lehetőségtől? Érdemes-e küzdelmes munkával 100000 követőt összegyűjteni, azért, hogy 10-12000 érzékelje a jelenlétünket?
Nyilvánvaló, hogy a fizetős Facebook kommunkáció lesz, akinek hoz eredményt, lesz, akinek nem. Mindenesetre úgy vélem, hogy amennyiben a Facebook marketingre nincs költségvetési kereted, és úgy gondolod, hogy pénz befektetése nélkül akarsz közösség jelenlétet, csalódni fogsz.