Google AMP alkalmazása WordPress alatt
Mint ismert, a Google az elmúlt időszakban felismerte, hogy a mobilban a jövő, a mobilos internetezőkre és mobilos keresőkre páratlanul nagy hangsúlyt fektetett, ami nem véletlen, hiszen ma már egy oldal látogatóinak gyakran több mint a felét a mobilosok adják. Ez teljesen normális, ha azt vesszük alapul, hogy az emberek többsége munkába vagy iskolába menet, illetve ott egész nap rendszerint mobiljáról ellenőrzi kedvenc portáljait, a kis készülékről keres. A Google ennek megfelelően megálmodta az AMP-t, egy olyan új irányvonalat, ami ezt a mobilos törekvés igyekszik támogatni.
A hagyományos weboldalak mobilon ugyanis nem optimalizáltak, éppen ezért lassúak, esetleg be sem töltenek, netán megterhelik a készülékeket, arról nem is beszélve, hogy az aprócska betűket senki sem fogja olvasgatni. Habár sokan azt hiszik, hogy a reszponzív oldalak képesek megfelelően megjelenni az ilyen eszközökön, de a valóságban ez a megoldás a WordPress egyik legnagyobb átverése, ami semmit sem ér, hiszen javarészt CSS által kerül átalakításra ilyenkor az oldal, vagyis mobilon a letöltött adatmennyiség lényegében nem változik, csak átalakul.
Mi az AMP?
Az AMP célja nem más, minthogy képes legyen felgyorsítani az információ átadását és a tartalom elérését a felhasználók számára. Mivel globális kezdeményezésről beszélünk, ezért nyilvánvalóvá vált, hogy a Google legújabb szabványát a WordPress-nek is támogatnia kell, amihez Mohammad Jangda és Joen Asmussen, valamint az Automattic már el is készítette a megfelelő plugint, melyet a hivatalos WordPress oldalról tölthetünk le. Telepítését követően az AMP bővítmény ebben a módban kizárólag bejegyzéseket fog megjeleníteni, de nem vált át automatikusan, és a bejegyzéseken túl mást nem támogat.
Vagyis az AMP szabvány jóvoltából egy olyan HTML oldalt fogunk kapni végeredményül, amelyen csak a lényeg látható majd. Ezt az átalakítást persze manuálisan is elvégezhetjük, ellenben az említett bővítmény a telepítést követően ezt automatikusan képes lesz elvégezni helyettünk.
Amennyiben a bővítmény telepítettük, és elvégeztük a szükséges beállításokat, abban az esetben a jövőben minden felhasználó, aki mobilról robot be oldalunkra, az konkrétan egy lebutított weboldalt lát majd, kvázi kizárólag szöveget kap, mint a kilencvenes években, ami tényleg fénysebességgel betöltődik, nagyon jól olvasható, és olyan kevés erőforrást eszik mind az akkumulátor, mind a mobilegyenleg szempontjából, hogy szinte észrevehetetlen.
Előnyök és hátrányok
Bár a Google igyekezett kizárólag előnyösnek beállítani az AMP-t, a valóságban azonban az új szabvány előnye és hátránya is egyben, hogy kizárólag bizonyos HTML, JS és CSS kódokat tilt le, és ezzel tudja csökkenteni a betöltés sebességét. A gyorsaság és a kevés fogyasztás, mint a legnagyobb előnyök, nyilvánvalóan messze felülírják ezt, de akadnak még azért hátrányai, amelyek főként az oldaltulajdonosok szemszögéből problémásak.
Példának okáért az AMP alatt drasztikus mértékben csökkentek a reklámfelületek, a nagy reklámokat ugyanis ezzel konkrétan teljesen elfelejthetjük. Bár nyilván a Google Adsense AMP módban is működik, azonban összességében aki ebből próbál megélni, az bizonyára nagyon jól tudja, hogy lehetetlenség. Persze összességében az AMP, az Accelerated Mobile Pages egy jó dolog, van is benne fantázia, de csak akkor lehet népszerű, ha a Google is teljesen mögé áll.