Hasznos keresőoptimalizálási trükkök webáruházakhoz a Google-től!
Az internetes áruházak keresőoptimalizálása több szempontból is komoly feladat elé állítja a webmestereket és a SEO-szakembereket egyaránt, hiszen a rendszerint óriási mennyiségű változatos, eltérő tartalom, illetve a túl sok hasonló adatlap komoly problémát jelenthet ezen a téren. Éppen emiatt nagyon fontos volt már némi útmutatás a Google részéről, akik szeretnék, ha az internetes boltok valóban képesek lennének kihozni magukból a maximumot, ennek érdekében pedig nemrégiben a keresőóriás rengeteg hasznos és egyben technikai tanácsot adott a leendő, vagy már meglévő webáruházak tulajdonosainak. Minderre a legutóbbi, megszokott Google hangout során került sor, ahol John Mueller néhány igazán fontos technikai részletről rántotta le a leplet.
Így használd helyesen a lapozó oldalakat
Az első ilyen igazán lényeges tanács a lapozó oldalak használata kapcsán érkezett, hiszen az internetes boltoknál kifejezetten gyakori az effélék túlzott alkalmazása. Mindez persze egyáltalán nem meglepő, hiszen a webáruházakban rendszerint nagyon sok különböző termék található, azonban a felhasználói élmény maximalizálásának érdekében egyetlen oldalon egyszerre nem érdemes töménytelen mennyiségű adatlapot megjeleníteni, legfeljebb csak néhány tucatot.
A lapozó oldalak alkalmazása során tehát a felhasználóknak kattintaniuk, lapozniuk kell ahhoz, hogy az internetes bolt többi termékét is láthassák. A nagy kérdés azonban az, hogy vajon miként lehet ezt jól csinálni, egyáltalán lehet-e jól csinálni, vagy van-e erre vonatkozóan valamiféle alapszabály a Google részéről? Talán meglepő lehet, de van, John Mueller pedig több szempontból is igyekezett megválaszolni ezt a kérdést.
A téma kapcsán a legelső kérdező felvetette például, hogy a lapozó oldalak mellett az ő webshopja rendelkezik úgynevezett view all nézettel is, aminek a lényege az, hogy egyszerre az összes terméket meg tudja jeleníteni a felhasználók számára, amire ő személy szerint a canonical címkével hivatkozik. A kérdező ebből kiindulva teljesen jogosan attól tart, hogy a Google talán a sok termék miatt nagyon gyenge minőségűnek tarthatja a portálját.
Mueller azonban a válaszában kifejtette, hogy emiatt nincs szükség aggodalomra, hiszen a webáruházak nagyon sokféle formában képesek kezelni a lapozást, és a Google rendszerint nagyon jól tudja értelmezni azt, hogy konkrétan miről is van szó, mi ennek a konkrét célja. A szakember úgy véli, hogy ebben a témában elsődlegesen a felhasználóknak, a felhasználói élmények kell a középpontba kerülni, vagyis egy speciális teszttel és megfigyeléssel ki kell kísérletezni azt, hogy az emberek miként is reagálnak a különféle változásokra. Tudnak-e például megfelelően kezelni egy olyan oldalt, amely az összes terméket listázza? Ha igen, nincs probléma!
John Mueller kiemelte továbbá, hogy mi a helyzet akkor, ha kizárólag az első három lapozó oldal termékeit jelenítjük meg a felhasználók számára. A Google szakértője úgy gondolja, hogy a kereső ezt a szituációt is jól tudja kezelni, ezáltal ezen a téren is sokkal lényegesebb a felhasználói élmény kérdésköre. John ugyanakkor felhívta a figyelmet rá, hogy amennyiben mindenképpen lapozó oldalakat használunk, akkor mindig figyeljünk rá, hogy ne hivatkozzuk az első lapozó oldalt a többi lapozó oldalról. Ez azért fontos, mert ha így járunk el, abban az esetben azok tartalmát, valamint a rajtuk megtalálható linkeket a Google robot képtelen lesz megfelelő mértékben és helyesen feltérképezni. Ezt egyébként a Google saját súgója is kiemeli, azonban mégis rengeteg olyan internetes áruház van Magyarországon is, ahol ez a beállítás helytelenül van alkalmazva.
Így használd helyesen az értékeléseket
A Google hangoutja során még egy nagyon fontos gyakorlati tanács is elhangzott John Mueller részéről az internetes áruházak keresőoptimalizálásával kapcsolatban, egészen pontosan a termékek értékeléséről. Egészen pontosan azt a problematikát emelte a ki a keresőóriás szakembere – természetesen egy webmester kérésére –, miszerint amennyiben termékértékeléseket alkalmazunk, és ezeket strukturált adatokkal megjelöljük, akkor mire kell ügyelnünk. Fontos például ilyenkor figyelni arra, hogy a forráskódban ezek a strukturált adatok csak és kizárólag az egyik url-nél jelenjenek meg, mert amennyiben több helyen is láthatóvá válik, az olyannyira megzavarhatja a Google robotját, hogy amiatt akár komolyabb hátrasorolást is elszenvedhet az oldal.
Ez egy nagyon tipikus hiba nemcsak a magyarországi, hanem a külföldi internetes áruházak tekintetében is, lévén a termékértékelések strukturált adatait szinte minden esetben megjelenítik a termékek adatlapján és a kategóriaoldalakon is annak érdekében, hogy mindig szem előtt legyenek. Ez azonban annyira súlyos hiba és probléma, hogy ezért a Google akár súlyosan is megbüntetheti a weboldalt. Nem egyszer láthattunk példát jelentősebb magyar internetes boltoknál is arra, hogy a Google csak ezért olyan súlyos büntetést rótt ki az adott portálra, hogy emiatt semmilyen strukturált adatot sem jelenített meg a találati lista az adott domain névről.