Hogyan kerüljünk a találati lista elejére?
Mindenki a találati lista elején szeretne kikötni a saját weboldalával. Lehetőleg minden fontos kulcsszóra. Csakhogy ott a konkurencia is. Ők is ezt akarják.
Mindenkire mindig érvényes recept nem adható, de van egy általános iránymutatás, ami sokat segíthet.
Két lehetőség adott
- már van honlapunk
- még nincs honlapunk
4 lépés a jó helyezésért
- Szerkezetileg rendben lévő weboldal
- Kiváló minőségű tartalom
- Minőségi cikkmarketing
- Minőségi tartalomfejlesztés
Az első két elemnek a weboldal indulásakor célszerű meglenni. A második két elem folyamatos tevékenységet igényel és ennek a tevékenységnek a szükséges intenzitása a konkurensektől függ.
Weboldal szerkezet
Ha már van honlapunk, először át kell vizsgálni, mennyire felel meg a Google irányelveinek. Ez egy részletes elemzést kíván, ahol meg kell felelnünk többek között az átlátható weboldal, technikailag bejárható weboldal, a felhasználóbarát weboldal követelményeinek és nagyon célszerű betartani a Google további iránymutatásait is.
Még nem létező weboldalt ezeknek a vezérfonalaknak a mentén kell felépíteni.
A Google iránymutatás itt olvasható. (Új ablakban nyílik.)
Miután szerkezetileg már teljesen rendben van a weboldalunk, átléphetünk a tartalomra.
Kész weboldal esetén ki kell elemezni, milyen minőségűek az egyes cikkeink.
Főbb tartalom elemzési szempontok
- tartalom hossza (ajánlott minimum 1500 karakter)
- cikk minősége (egyedi, információgazdag, hasznos az olvasónak)
- tartalom tagolása (címsorok, bekezdések, kiemelések)
- kulcsszó a szövegben, címsorokban
Minőségi cikkmarketing
Azokat a weboldalakat, amelyek leginkább katalóguslinkekre alapoztak, egymás után kaszálja el a Google Pingvin. Ez a tendencia előreláthatólag folytatódni is fog. Ami annyit jelent, hogy katalóguslinkekre ma már nem szabad alapozni egy weboldal felfuttatását. Egy-egy katalóguslink esetleg belefér azok közül, amelyek magas SEO értékekkel rendelkeznek, de a linkprofilunk 2-5%-ánál semmi esetre se tegyen ki többet. (Aki katalóguslinket akar, annak nem mi vagyunk a partnerei.)
A cikkmarketing több, mint a fent említett linképítés. A linkek minőségileg ellenőrzött, megbízható weboldalakra kerülnek ki, a témára releváns szövegkörnyezetben. A szövegek átlagos hossza 1000 karakter fölötti.
A következő lépés a PR cikk építés néven terjedőben lévő linképítés. Ebben az esetben a linképítés válogatott, magas Google bizalmi értékkel rendelkező weboldalakra történik, normál szöveghosszúságú (min. 1500-1600 karakteres) cikkekkel.
A legmagasabb szinten nagy látogatottságú weboldalakon jelenhet meg a honlap linkje, hosszabb terjedelmű cikkek keretében.
A külső linkeket már csak ezekkel a módszerekkel érdemes gyűjteni, illetve olyan tartalommal, amelyet szívesen továbbítanak, osztanak meg a látogatók, azaz a természetes linképüléssel.
Tartalomfejlesztés
A tartalomfejlesztés egy ideje már elkerülhetetlen azok számára, akik eredményt szeretnének elérni az internettel. Magyarul: pénzt akarnak keresni a honlapjuk segítségével.
Mire jó a tartalomfejlesztés?
- Látogatottságnövelésre. Minél több minőségi tartalom kerül fel a honlapra, annál több un. long tail kulcsszóra ránk fognak találni.
- Keresőoptimalizálásra. A tartalomfejlesztés eredményeként kulcsszógazdag tartalom lesz a honlapon. Minél több a jó minőségű tartalom, annál inkább relevánsnak fogja tartani a Google az oldalt.
- Kétszeres bizalomnövelésre. Egyrészt a sok közzétett hasznos tartalom alapján a látogatók azt látják, hogy a honlap tulajdonosa szakértője a területének, másrészt a rendszeresen frissített, karbantartott honlap a Google számára is bizalomgerjesztőbb.
Mi kell még?
A fenti tevékenységek persze időigényesek és sok weboldal tulajdonosnak sem ideje, sem energiája hétről-hétre új tartalommal ellátni a weboldalát. Így a legtöbb esetben kell egy ember. Aki megírja a tartalmat, kezeli a weboldalt, jobb esetben végzi a cikkmarketinget is. Erre fel lehet venni egy hozzértő alkalmazottat, el lehet osztani a dolgozók között – ha van a cikkíráshoz, keresőoptimalizáláshoz, marketinghez némi tehetségük, akár még valamilyen szinten hatékony is lehet, vagy akár ki is lehet szervezni a tartalomfejlesztést, linkmarketinget, akár a teljes keresőoptimalizálást szakértő kezekbe adni.