Honlapkészítés kezdőknek egyszerűen
Amikor az első honlap elkészítésén vagy elkészíttetésén gondolkodunk, akkor nem elég, hogy ott a domainválasztás, a megfelelő tárhelyszolgáltató, az online marketing stratégia kidolgozásának gondja, még azt is el kell dönteni, hogy milyen típusú weboldalunk legyen.
Választhatjuk a html, xhtml, html5 honlapot. Ha magunknak akarjuk elkészíteni, akkor meg kell tanulni minimum a html leíró nyelv alapjait és el kell merülni a CSS formázás rejtelmeiben is. Ez legalább napokat, ha nem heteket vesz igénybe. Amennyiben honlapkészítő szakemberrel készíttetjük el, akkor semmit nem kell ugyan elsajátítani, de nem fogjuk tudni később módosítani, minden változtatáshoz szakemberre lesz szükség.
Választhatunk olyan honlapkészítő céget, ahol saját fejlesztésű, zárt szoftverrel készül a honlap. Itt értelemszerűen nem választhatjuk azt az opciót, hogy magunknak készítsük el a honlapot. Ha később fejleszteni kell hozzá valamilyen modult, akkor ugyanahhoz a fejlesztő céghez kell fordulni és ismét a zsebünkbe nyúlni. A szoftver tulajdonjoga az övék, csak használati jogot adnak hozzá.
Vagy választhatunk valamilyen nyílt forráskódú rendszert.
A kisebb, kevésbé ismert ilyen szoftverek esetében készülni kell arra, hogy az esetleges problémákat sok-sok „guglizással” tudjuk megoldani, ha sikerül megoldani.
A legnépszerűbb nyílt forráskódú rendszerek: drupal, joomla, wordpress. (A sorrend szimplán abc szerinti rendezés következménye.)
Az alábbiakban kicsit – kizárólag adminiisztrációs felület és az adminisztrációs felület érthetősége szempontjából – összehasonlítom a három rendszert.
Drupal: honlapkészítésre kezdőknek nem ajánlom. Nem azért, mert rossz… Az igazság az, hogy évekkel ezelőtt, amikor még a 4.x verzónál tartott próbálkoztam vele. Elég nehéz volt összerakni a rendszert – bár már akkor is bele voltam mélyedve a honlapkészítésbe -, mivel valami sajátos, nehezen megérthető logikai alapokra helyezték a felépítést. Nyílt forráskódú rendszerekkel egyébként 11. éve foglalkozom, tehát azt sem mondhatnám, hogy a nyílt forráskód logikai felépítése idegen lenne tőlem. Legutóbb kb. 1-1,5 éve láttam 6.x és 7.x verzióját, nem mondhatnám, hogy könnyebb és érthetőbb lett az első találkozás óta.
Weboldalkészítésre kezdőként ne ezt részesítsd előnybe.
Joomla!: a honlapkészítés kezdőknek ezzel sem lesz a legkönnyebb. Maga a rendszer telepítése már lényegesen könnyebb a drupalnál, a belső felépítés logikája itt sem annyira egyszerű. Az első találkozásnál érthetetlen volt a szekciók, kategóriák kezelése, bonyolult a menü kialakítása. Bár jónéhány weboldalt készítettem vele, és még azt is ráfoghatom, hogy meg is barátkoztam a rendszerrel, de tény, hogy penge informatikai logika szükséges hozzá.
Weboldalkészítésre kezdőknek nem a legoptimálisabb választás.
WordPress:. honlapkészítésre, blogkészítésre kezdőknek a legjobb választás. Szerkezetileg egyértelmű, logikus felépítésű. Az elmúlt években a felhasználói élményt minden újabb verzió kiadásával növelik. Kivétel azért van. 🙂 A médiatár kezelése legutóbb kicsit bonyolultabb lett … azaz egészen pontosan 2 kattintással több szükséges ahhoz, hogy egy képet ne csak a cikkbe illesszünkbe,hanem kiemelt képként is beállítsuk. Ámbár lehet, hogy ez csak engem zavar…
A honlapkészítés kezdőknek (vagy egy blog készítése) a WordPress rendszer használatával a legegyszerűbb.