Ingyen letölthető képek a weben

Képet lopni nem ér! … a weben sem. Mégis sokan teszik. Többnyire azt gondolják, hogy ami a weben található, az ingyen felhasználható. Ez nem így van.
A weben ugyanúgy élnek a szerzői jogok a tartalmak (szöveg, kép, videó, stb.) tekintetében, mint az offline életben.
Amikor egy – weben talált – kép megtetszik, nem használhatjuk sajátunkként.
Hogyan juthatunk mégis ingyen képekhez?
- Ha fel van tüntetve a felhasználási feltétel (pl. Creative Commons), akkor a felhasználási feltételt betartva használhatjuk.
- Ha nincs feltüntetve, akkor megpróbálhatunk megegyezni a kép jogtulajdonosával, ha egyáltalán ki lehet deríteni, hogy ki ő.
- Vagy használhatunk saját készítésű képeket.
- Esetleg stock képgyűjteményekből vásárolhatunk jó minőségű képeket.
Az alábbiakban mutatok 10 olyan képgyűjtő, képkereső weboldalt, ahonnan a kép letöltés ingyen van, és fel is használhatjuk weboldalon.
Nagy, kategorizált és címkézett gyűjtemény. A legtöbb kép nagy felbontású jó minőségű, így nyugodtan használható a saját honlapunkon. Szép számmal vannak olyan képek, amelyeket már sokan használnak, de a részletes keresőt használva igazi gyöngyszemekre is bukkanhatunk.
http://www.flickr.com/creativecommons/
A flickr creative commons licensz szerint használható képei, azaz változtatás nélkül, a forrás megjelölésével felhasználhatóak.
http://www.123rf.com/freeimages.php
Egy stock képggyűjtő oldal ingyenesen letölthető képei. Jellemzően kisebb méretben, ahol egyik méret, azaz vagy a szélesség vagy a magasság (vagy mindkettő) 400 pixel.
http://search.creativecommons.org/
Ezen az oldalon creative commons licenszű képeket kereshetünk, azaz – rendszerint – forrás megjelöléssel a kép megváltoztatása nélkül felhasználhatók.
Ez a kereső szintén a Flickr API segítségével keres azok között a képek között, amelyeket a tulajdonosai felhasználhatónak jelöltek. A találatoknál előbb szponzorált képeket látunk, görgetni kell lefelé a valódi találatokhoz.
http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page
A Wikimedia Foundation egy projektje, Szabadon használható képeket, audiókat, és videófájlokat találunk itt. Minden fájlnál győződjünk meg arról, hogy az engedély megfelelő számunkra (alul Licensing felirat alatt). Közvetlenül a képek alatt találjuk az elérhető képméreteket.
http://www.everystockphoto.com/
Ezen az oldalon is egy nagyobb kép adatbázisban turkálhatunk, amely több forrásból szedi a képeket (többek között az sxc.hu-ról is). Szintén ellenőrizzük a kép licenszét (jobb oldalon az info melletti License tab alatt).
http://www.stockphotosforfree.com/
Szintén egy nagy, rendszerezett képadatbázis, ahonnan egy regisztrációt követően tölthetünk le képeket.
Ha a WordPress weboldalon való alkalmazásra keresünk vektorképet, ikont, vagy grafikus elem gyűjteményt, akkor nyugodtan használható ez az oldal. Szabadon használható, módosítható grafikákat találunk itt, amelyek közül sok elérhető SVG vektorgrafikai formátumban és PNG formátumban is. A grafikus elem gyűjtemény címkézett, kategorizált, tehát könnyű böngészni benne.
http://www.google.com/advanced_image_search?hl=hu
A Google részletes képkeresője. Alul a felhasználási jogoknál állítsuk be a számunkra megfelelőt.
A szövegírás többnyire a rövidebb része egy blogbejegyzés elkészítésének. A nagyobb feladat, hogy a bejegyzéshez kapcsolódó, figyelemfelkeltő képet is tegyünk bele.
A fenti ingyenes kép letöltési lehetőségek, oldalak ez utóbbi feladatot is meggyorsíthatják.