Linkek eltávolítása?
Az utóbbi időben vannak olyan keresőoptimalizálással foglalkozó cégek, akik azt kérik az ügyfelektől, hogy távolíttassák el a rájuk mutató linkeket, x-y katalógusokból, spam linkekként emlegetve ezeket a linkeket.
Tudni kell, hogy ez a felszólítás értelmetlen. Ezek a keresőoptimalizáló cégek tudatosan akarják tönkretenni az egyedi leírást kérő katalógusokat, hogy ezzel a saját linképítési módszerüket hozzák előnybe.
Spam linkekről akkor beszélhetünk, ha a linképítésnek az a célja, hogy egy domain linkjét ahol csak lehet, megjelenítse, ide értve a fórumokból, blogokból, stb. érkező linkeket, függetlenül attól, hogy a fórum, blog témája releváns-e a honlapra nézve. Spam link esetében szó sincs relevanciáról, csak a mennyiségi backlink szerzés számít.
Az egyedi leírást megkövetelő katalógusokból érkező linkek nem spamlinkek.
Az olyan katalógusok, amelyek egyedi leírást (általában 300-1000 karakter mennyiségben) követelnek, eleve el sem fogadják a linkajánlást, amennyiben az ajánlott honlap tartalma és az ajánlás szövegezése köszönőviszonyban sincs egymással. Tehát innen csak korrekt szövegkörnyezetben elhelyezett linket kaphat a weboldal.
Tehát ha valami nem spamlink, akkor az egyedi leírást kérő katalógusok linkje az első helyen említendő.
Amennyiben a Google Pingvin algoritmusa „elkaszálja” a weboldalt, az nem azért van, mert a link és a szövegkörnyezet katalógusban van elhelyezve, hanem sokkal inkább a sok azonos anchor text (link szöveg) miatt.
A Pingvin utáni linképítés jellemzője, hogy az erősen kulcsszavas linképítést fel kell hígítani, hogy legyen benne URL-t tartalmazó, cégnevet, márkanevet tartalmazó és még „semmit mondó” – klikkelj ide szövegezés is. A kulcsszavas linkeket nem árt 30% alá szorítani.
Tehát a katalógus linkeknek még akkor is lesz értelme, ha már nem lesz hasznos, mivel segíteni fog felhígítani az értékes linkek százalékát.
Ezért az az álláspont, hogy a katalógus linkek spam linkek nem állja meg a helyét.
Nyilvánvaló, hogy jelen esetben elsősorban bizonyos keresőoptimalizáló cégek egyedi üzleti érdekeiről van szó, és nem arról, hogy az adott weboldal tulajdonosának jó-e vagy nem a már felépített linkstruktúra megváltoztatása.
Egyébként nyilván nem jó, hiszen a Google algoritmus tisztában van azzal, hogy mely linkek érnek valamit és mely linkek nem. A megbízhatatlan – linket adó – oldalakat előbb-utóbb eltávolítják az indexből, így még az is irrelevánssá válik, hogy kap-e onnan linket a weboldal tulajdonosa vagy nem.
Ez a történet nagyon hajaz arra a történetre, amikor a keresőoptimalizáló cég „felhúz” néhány saját oldalt erős pozícióba, és a honlap onnan való linkelésével magához láncolja az ügyfelet. (Ha az ügyfél abba akarja hagyni a keresőoptimalizálást, a cég eltávolítja az erős linkeket és a weboldal szinte azonnal visszaesik a találati listán, így az ügyfél mehet vissza a céghez, hogy baj van…)