Melyik a minőségi és hasznos tartalom?

Az internetre felkerülő tartalmak megbízhatóságáról és minőségéről számtalan tanulmány készült már a múltban, mindemellett pedig egyre többször hallani ezen jellemzők fontosságáról egy-egy weboldal keresőoptimalizálása kapcsán. Mindez azonban tipikusan egy olyan téma, amivel kapcsolatban az elmélet és a hangzatos kijelentések adottak ugyan, ellenben azt csak nagyon kevesen tudják meghatározni, hogy pontosan mely tartalmakra is húzhatók rá ezek a bizonyos jelzők. Korábban például még a Google sem igazán beszélt arról, hogy egy webes tartalmat mikor lehet például megbízhatónak és minőséginek tekinteni, így az ausztrál DejanSEO elhatározta, hogy egy esettanulmány, illetve egy rögtönzött kutatás útján utánajár a témának, ezáltal több mint ezer felhasználó megkérdezésével talán megtalálták a választ a fenti kérdésre.
Milyen tartalmak megbízhatóak és minőségiek?
A felhasználók megmondták!
Az interneten megtalálható tartalmak milyenségéről minden kétséget kizáróan maguk a felhasználók tudnak a leginkább nyilatkozni, ezáltal hiába is mondaná meg a Google, hogy mit nevezünk elméletben minőségi és megbízható tartalomnak, a gyakorlat bizonyára alaposan átírná azt. Márpedig a SEO szempontjából ez a meghatározás, mint ahogyan a kutatás eredménye is kiemelkedően fontosnak tekinthető, hiszen a rangsorolás tekintetében a tartalom, a felhasználói élmény egyre fontosabbnak tekinthető, ezáltal minden webmesternek és honlap-tulajdonosnak tisztában kell lennie azzal, hogy miként is tudja ezen a téren maximálisan kielégíteni olvasói igényeit. Hogy mire jutott ezzel kapcsolatban az ausztrál kutatás?
Ha a fontossági sorrendet vesszük figyelembe, akkor egy honlapra felkerülő tartalom kapcsán először az adott tartalom jellemzői a legfontosabbak egy felhasználónak a minőség és a megbízhatóság tekintetében. Magyarul lényeges az, hogy milyen az adott hír, cikk vagy szöveg címe, stílusa, szóhasználata, mindemellett pedig írója mennyire van tudatában az adott nyelv nyelvtani sajátosságainak.
Szintén fontos a felhasználóknak, noha csak a második helyre szorult a listán a tartalmak esetén a hivatkozások megléte, vagyis hogy az adott szövegben legyenek idézetek, linkek, külső hivatkozások, hogy honnan származik az adott dolog. Amivel a kisebb oldalak sajnos nem nagyon tudnak mit kezdeni, az nem más, mint a tartalmat közvetítő márkaneve, ami kapcsolódhat az oldalhoz és a szerzőhöz is, a lényeg, hogy korábban már bizonyított-e valamit vagy sem.
Ezt követően a tartalom minőségét és megbízhatóságát a felhasználók a közösségi megítélésre alapozták, vagyis hogy milyen hozzászólások, kritikák érték az adott cikket vagy hírt, mennyi megosztást kapott a közösségi oldalakon.
Nagyon fontos a felhasználók számára, hogy a weboldal által közölt tartalom ellenőrizhető legyen, ezáltal ne csak külföldről hivatkozzanak rá például, hanem más magyar oldalon is találkozhassanak vele.
Meglepő lehet, de a tartalom minőségét sok felhasználó számára az is befolyásolja, hogy vannak-e hirdetések az oldalon, illetve milyen mennyiségben, illetve minőségben. Ez arra utalhat, hogy az emberek jobban megbízhatnak azokban a portálokban, amelyek nem Google hirdetéseket futtatnak, hanem összetett kampányokat, nagyobb márkanevek hirdetéseit, ami átvitten természetesen minden oldal megítélését jelentős mértékben növeli. Természetesen ne ringassuk magunkat vágyálmokba, nagyon sok felhasználó a saját belső megítélése és szubjektív véleménye alapján határozza meg egy weboldal tartalmát, ami mellett a következő a sorban a vírusmentes környezet, valamint az adatkezelés biztonsága volt. Meglepő, de az emberek számára a fontossági sorrendben csak ezután következett az objektivitás kérdésköre, vagyis az, hogy az adott tartalom mindentől független legyen, és csak még ennél is hátrábbvaló a tartalom frissessége, illetve az esztétika, avagy hogy milyen képek, dizájn és egyéb látványosságok tartoznak az adott szöveghez.
Mit szűrhetünk le mindebből?
Bár elsőre talán nem sokat mondanak a kutatás eredményei, a dolgok hátterébe nézve azonban mindez sokkal fontosabb a SEO szempontjából, mint azt elsőre gondolnánk. A keresőoptimalizálás szempontjából különösen érdekes volt például az, hogy a felhasználók számára is mennyire lényeges az, hogy a szövegben linkek legyenek feltüntetve, hiszen ezek nem csak a bizalmat erősítik, hanem a tartalom minőségét is emelik, ezen túl a linkerőre is hatást gyakorolnak – igen, a kimenő linkek is –, mindez az egész pedig megnöveli a felhasználói élményt. Szintén nagyon jelentős dolog még a fentiek kapcsán – a kiemelteken túl –, hogy a márkaépítésnek milyen kiemelten fontos szerepe van a tartalmak megítélése, és ezáltal a keresőoptimalizálás kapcsán, nem véletlen, hogy egyre többen próbálják errefelé terelni a kisebb oldalakat is, noha ennek nyilván először nincs olyan látványos eredménye, mint néhány keresőbarát cikk feltöltésének.
Ami talán a kutatás legkülönösebb pontja volt, az nem más, minthogy a reklámok hitelességet adhatnak az oldalnak, hiszen ebből az irányból bizonyára még senki sem közelített a téma irányába. Márpedig belegondolva logikus, hogy ha az ember egy oldalon például egy neves magyar vállalkozás vagy szolgáltatás reklámját látja, akkor az azt az érzetet kelti bennünk, hogy az adott portál van olyan komoly, hogy még egy ekkora cég is partnerként kezeli, így a tartalmakra is másként tekint majd.
A látogatók minőségi értékítélete infografikán