Mennyi időbe telik, míg érzékelhető lesz a linképítés hatása?
A linképítés kapcsán rengeteg tévhit terjeng még a SEO-szakemberek körében is, ezáltal hatásáról és jelentőségéről egyaránt rengeteg fals információt olvashatunk a világhálón, de a legtöbb téveszme alighanem a linképítés hatásának időtartamával kapcsolatban alakult ki. Ha tehát mindig is arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyit kell várni ahhoz, hogy érzékelhető legyen a linképítés hatása, érdemes elmerülnünk a Moz elemzésének eredményeiben.
A leggyakoribb kérdés
Hogy mikor is tapasztalhatjuk meg a gyakorlatban is a linképítés eredményét, az a leggyakoribb kérdés, amit az ügyfelek a linképítők számára feltesznek, de erre pontosan válaszolni kis túlzással lehetetlenség lenne. A Moz.com, avagy a legjelentősebb keresőoptimalizálással foglalkozó portál linképítője, Kristina Kledzik azonban most összegyűjtötte tapasztalatai mellett az oldal saját adatait is, amiből érdekes adatok láttak napvilágot. Kristina szerint a Moz jelenleg 200 ezer indexelt oldallal rendelkezik, havonta pedig több száz természetes linket kap kívülről, aminek egy jelentős részét a portál ismertsége, másik részét pedig a linképítő munkája idézi elő. Kledzik mintegy 76 urlt vizsgált meg a cél érdekében, amelyek kapcsán kikötés volt, hogy az elmúlt fél évben tartalmi változás nem történt rajtuk, ellenben kaptak legalább 1-2 természetes linket kívülről.
Az első eredmények 10 hét után jelentkeznek
Kristina ezekkel az alapokkal vizsgálni kezdte a kérdéses oldalakat, feljegyezte a velük kapcsolatos legfontosabb változásokat, így azt is, hogy mikor kapták az első természetes linket, amiből hipotézise szerint kimutatható lehet egy oldal esetében a linkelés hatása. A linképítő tapasztalatai alapján az első link után nagyjából 10 hétre volt szükség ahhoz, hogy a helyezésjavulás érzékelhető lett statisztikailag is. Kristina szerint az általa begyűjtött adatok legnagyobb érdekessége, hogy a természetes linkek fokozatosan fejtik ki hatásukat, ezáltal bár az első mozgások általában 10 héttel azt követően történtek, hogy megszületett az első link, ellenben a 17. héten újabb, majd a 22. hét után ismét egy jelentősebb javulás volt tapasztalható.
A szakember külön megvizsgálta az oldalak esetében az egyes kulcsszavak helyezésének változását is annak függvényében, hogy a linkelés előtt azok milyen pozíciót képviseltek. A várakozásoknak megfelelően Kristina azt tapasztalta, hogy azoknál a weboldalaknál lényegesen jelentősebb volt a helyezésváltozás, amelyek a találati listán később hátrébb helyezkedtek el. A Moz által készített grafikonok alapján tisztán kivehető volt, hogy azok az oldalak, amelyek a linkelés előtt átlagosan a találati lista második oldalán helyezkedtek el, átlagosan 10 helyezést javultak a vizsgált időszakban, miközben azok az oldalak, amelyek már az induláskor is az első tízben voltak, szintén erősödtek, átlagosan három helyezéssel. Klednik kimutatta továbbá, hogy sokkal erőteljesebb helyezésjavulás figyelhető meg abban az esetben, ha sokkal erősebb linkprofillal rendelkezik az az oldal, ahonnan a link érkezett, tehát minél jelentősebb hatása van egy portálnak a Google keretein belül, az a kisebb oldalakra annál nagyobb hatást tud gyakorolni. Számokkal kifejezve, a vizsgált portálok esetén a DA0-25 értékű oldalakról befutott linkek átlagosan két helyezésjavulást produkáltak, míg a DA25-50 közötti oldalak esetében átlagosan öt helyet javultak a portálok a találati listán. Nyilván ez az eredmény nem túl meglepő – eddig is sejthető volt, illetve ilyen elven dolgoztak a SEO-szakemberek –, de a mostani kísérlet volt az első, amelyik számokkal is kimutatta a hatást. Ami azonban valódi meglepetés volt, hogy az erősebb linkek bár jobb hatást értek el, intenzitásuk nem volt nagyobb, tehát nem értek el gyorsabb eredményeket.
Mindig 10 hetet kell várni?
A kérdésre adott rövid, de annál határozottabb válasz az, hogy nem. A 10 hetes időszak kapcsán a Moz.com is kiemelte, hogy csak egy erős átlag, ami felfelé és lefelé egyaránt mozoghat. Ha tehát egy oldal nagyon rövid időn belül rengeteg hasznos és egyben természetes linket kap kívülről, akkor akár már 4-5 héten belül is érezhető lehet a helyezésjavulás, de a kisebb portálok esetében nem ritka az olyan eset sem, amikor néhány óra is elegendő a helyezésjavuláshoz – pláne ha a link egy jelentős oldaltól érkezik.
Előfordulhatnak továbbá olyan helyzetek is, amikor egy weboldal egy növekedési kampány részeként hirtelen és váratlan linképítési kampányba kezd, ami szintén azt eredményezheti, hogy lényegesen gyorsabban megindul majd a növekedési folyamat. Ez különösen olyan domain nevek mögé felépített portálok kapcsán figyelhető meg, amelyek korábban nagyon gyenge linkprofillal rendelkeztek, vagy egyáltalán nem volt esetükben egyetlen külső link sem. Az ilyen esetekben nem kizártak olyan esetek sem, amikor egy oldal organikus forgalma akár két hét alatt megduplázódik.
A linképítés kapcsán azonban nagyon fontos, hogy egy rendkívül összetett feladat, amit nem lehet lineáris módon értékelni, hanem a Google-höz hasonlóan, kizárólag összetett formában, a fogadó és a linkelő oldalak sajátosságainak, de még inkább linkerejének figyelembevételével.