Minőségi problémát jelent, ha nem jelennek meg a strukturált adatok
Újabb rendkívül hasznos dologra hívta fel a webmesterek és a honlap-tulajdonosok figyelmét a Google egyik ismert munkatársa, név szerint John Mueller, amit mindenkinek fontos lenne kipróbálnia és módosítania, hiszen akár komolyabb problémát is előidézhet egy portál működésében, vagy besorolásában. Ez nem más, mint a strukturált adatok jelentősége, hiszen számtalan olyan oldal létezik, amelyik nem jeleníti meg a strukturált adatokat, ami bár elsőre talán nem tűnhet gondnak, azonban Mueller szerint akár kiemelkedően komoly problémát is jelenthet, hiszen ez az anomália minden esetben valamilyen minőségi gondot mutathat.
A strukturált adatok ugyanis azok, amelyek a találati listán megjelennek oldalunk kapcsán, és a legtöbb esetben akár jelentős mértékben is javíthatják az átkattintási arányt, hiszen a mutatósabb és látványosabb elemek sokkal könnyebben képesek odavonzani a felhasználók tekintetét. Rengeteg oldal azonban hiába állítja be a strukturált adatok megjelenítését, azok valamiért mégsem jelennek meg a találati listán.
Mi az oka annak, ha a strukturált adatok nem jelennek meg a találati listán?
Erre a kérdésre több hónapnyi találgatást követően most John Mueller, a Google szóvivője az aktuális, webmestereknek szóló hangout során válaszolt, aminek során elmondta, hogy alapvetően két, egymástól nagyon jól elkülöníthető ok állhat a háttérben. Az egyik ilyen a technikai probléma, amit nagyon könnyedén ellenőrizhetünk, illetve pontos okának szinte azonnal utánajárhatunk, ha lefuttatjuk a sokak által ismert tesztelő eszközt, a Google Rich Snippet. Amennyiben ez nem hoz eredményt, vagy egy kicsit összetettebben szeretnénk a dolgok mögé nézni, abban az esetben lehetőségünk nyílik a site: parancs alkalmazására is, amelyet akár most azonnal is kipróbálhatunk. Ennek a lényege, hogy a böngészőnk keresőmezőjébe csak írjuk be a site:url kódsort úgy, hogy az url helyére értelemszerűen azt a konkrét url-t írjuk, amely kapcsán kíváncsiak vagyunk arra, hogy a strukturált adatok megjelennek-e, és ha nem, akkor miért nem.
A másik probléma, ami előidézheti a strukturált adatok találati listáról való hiányzását, az a minőségbeli probléma. Amennyiben a fenti tesztelő eszköz, valamint a site parancs sem hoz eredményt, vagyis utóbbi beírásával megkapjuk a strukturált adatot, azonban a normál találati listáról még mindig hiányzik, akkor maximálisan biztosak lehetünk abban, hogy a technikai beállításokkal nincs gond, ellenben az oldal egyes részeivel, néha gyakran a teljes egészével súlyos minőségi problémák akadnak.
Magyarul tehát a strukturált adatok azért nem jelennek meg a normál keresések során, mert a Google által futtatott algoritmusok egyszerűen olyan gyenge minőségűnek érzékelik az egész portált, hogy lehetőséget sem adnak a strukturált adatok, így például a csillagos értékelések megjelenítésére a domain egészére nézve. Ez havi szinten már egy közepes méretű oldalán is több tízezer látogatót jelenthet, ami hatalmas bevételkiesést idézhet elő.
Hogy mi a megoldás? Mueller erre nem kívánt konkrét válasszal szolgálni, illetve nem akart alaposabban belemélyedni a témába, hiszen szinte minden eset más és más, de azt kihangsúlyozta, hogy a minőségi probléma javítására nem létezik gyors megoldás, az minden esetben folyamatos munkát igényel a webmesterektől.
A legtöbb ilyen probléma egyébiránt a szövegezés kapcsán szokott lenni a portálokkal, ezáltal olyan kevés, vagy olyan gyenge minőségű tartalom kap helyet rajtuk, amelyeket a Google minőségi algoritmusa figyelembe sem szeretne venni. Ilyen esetekben a hirtelen tartalomgenerálás is csak abban az esetben hozhat eredményt – hónapok alatt –, ha az megfelelő minőségben zajlik majd.
Miért fontos a strukturált adat?
Habár a fentiekben már belekóstolhattunk kicsit a lényegébe, sokan bizonyára még így is csak legyintenek a strukturált adatok kapcsán, holott a Pingvin algoritmus érkezésével a SEO-szakmának be kell látnia, hogy rövid időn belül a linkekkel már nem lehet sokra menni – pontosabban igen, csak sokkal több időbe fog telni –, és sokkal nagyobb teret kell engedni a jó helyezés érdekében a minőségi szövegezésre, illetve egy weboldal minőségi megjelenésére. Ez azért olyan kényes téma, mert a Google kapcsán ez már egy nagyon fontos rangsorolási tényező, ugyanakkor talán még a keresőóriás sem tudná megfogalmazni vagy meghatározni, hogy pontosan mi számít minőségi weboldalnak, egyáltalán milyen elemek kellenek ahhoz összességében, hogy ezt a jelzőt megkaphassa egy portál.
Ami tény, hogy a minőségi tartalom kulcsfontosságú, és ez különösen az internetes áruházak esetében lényeges, ahol nagyon sok termékoldalt hagyhatunk minőségi tartalom nélkül, ami viszont alaposan ronthatja a weboldal minőségét.
A fentiekben azonban John Mueller részéről nem csak a probléma ellenőrzésére kaptunk rögtön két nagyon jó tippet, hanem rávezetést is arra vonatkozólag, hogy miként lehet orvosolni a problémát. A strukturált adatok ugyanis egy portál esetében nem csak a minőséget, hanem a megbízhatóságot is megnövelik, ami nem csak webáruházak esetében kiemelkedően fontos tényező.
Figyeljünk tehát oda az árulkodó jelekre, és ha problémát találunk, azonnal javítsuk, mert komoly kiesésünk származhat belőle!