Nem indexeli többé a Google a Wix-weboldalakat?
Az utóbbi hetekben és hónapokban a Google látványos formában készül valamire. Az első félévben tapasztalt feltűnő csend után ugyanis a keresőóriás az utóbbi időben elképesztő változásokat alkalmazott, és miközben elindította a Panda algoritmust, a háttérben kiderült, hogy egy mesterséges intelligencián alapuló algoritmusuk is folyamatosan fut, de a megmagyarázhatatlan dolgok mellett a Pingvin frissítésére is felkészültek a háttérben. Mindeközben a Google hosszú hónapok után először óriási manuális büntetést osztott ki a világ egyik legnagyobb és legaljasabb linképítő oldalának, miközben a legfrissebb hírek szerint komoly gondjuk akadt a Wix nevű weboldalépítővel is, lévén a kereső váratlanul kivette a találati listájáról az összes olyan oldalt, amelyet a Wix segítségével készítettek el korábban.
A Wix-ről általában
A Wix-et nagyon sokan a WordPress és a Joomla legnagyobb kihívójának tekintették, sőt tekintik mind a mai napig, hiszen olyan átfogó és egyben közérthető honlapkészítési technikákat biztosít hozzá nem értők, avagy laikusok számára is, hogy azzal még olyanok is készíthetnek ránézésre – hangsúlyozandó: csak ránézésre – profi weboldalakat, akik korábban azt sem tudták, hogy mi fán terem ez a szakma. A jelek szerint azonban a Wix valami komoly dolgot vétett a Google szabályrendszerével szemben, mert folyamatosan érkeznek a bejegyzések – még ma is – a Google Webmester Fórumára, ahol nagyon sokan arra panaszkodtak, hogy a Wix segítségével elkészített oldaluk vagy teljes egészében, vagy részlegesen, de eltűnt a Google adatbázisából, esetleg hátrébb került a találati listán. A probléma október elején kezdődött, akkor robbant ki az első ezzel kapcsolatos botrány, és végigkísérte az egész hónapot, de még november elején sem igazán talált megoldást a keresőóriás a problémára, sőt mi több, nem is igazán nyilatkozott a történtek kapcsán, holott emberek ezreinek a megélhetése vagy kiegészítő jövedelme került veszélybe ezzel.
A problémát jól érzékelteti, hogy a Wix segítségével az elmúlt évek során világszerte már mintegy 60 millió ember készített magának saját weboldalt, amelyek jelentős többségét – a jelenlegi adatok szerint több mint háromnegyedét, főként a futó, működő, és nem stagnáló honlapokat – érintette a probléma. A Google részéről eddig egyedül John Mueller szólalt meg alaposabban, méghozzá egy webmestereknek szóló hangout során. A szakember ott annyit nyilatkozott, hogy a cég már tud a problémáról – a több ezer bejegyzés után ez nem meglepő –, sőt mi több, a nyilatkozat szerint már nekiláttak a probléma elhárításának, noha ezzel kapcsolatban eddig még nem történt tényleges előrelépés. Mueller kiemelte, hogy ők mielőbb szeretnék javítani a hibát, és a szokásosnál is gyorsabban kívánják majd újra feltérképezni az egyes weboldalakat annak érdekében, hogy helyreállhasson a rend, ennek megfelelően a Wix segítségével készült weboldalak a jövőben természetesen visszakerülhetnek majd a Google indexébe, noha egyelőre még senki sem tudja megmondani, hogy mikor. Mint ahogyan azt sem, hogy miért is lépett fel a kérdéses probléma, de a fentiek értelmében a weboldalak tulajdonosainak elegendő lesz, ha pusztán várakoznak, és miután a Google javítja a probléma forrását, az érintett honlapok kivétel nélkül visszatérnek majd a találati listára.
A Wix és a Google is hibázhatott
A webmesterek a fórumokon természetesen több lehetséges megoldást is felvázoltak azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi is állhatott a probléma hátterében, így végezetül arra jutottak, hogy mind a Wix, mind a Google nagyot hibázhatott ahhoz, hogy eddig fajuljon. A Wix részéről vélhetően az volt a gond, hogy valamilyen tekintetben központilag olyan beállítást tettek elérhetővé a felhasználók számára, amelyek a tisztességes SEO alapelveit jelentős mértékben felrúghatták, ezzel a háttérben futó algoritmusok, vagy a kereső alapelvei tömeges problémát érzékeltek. Hibázott azonban a Google is, hiszen nem vették figyelembe, hogy a problémáról nem a honlapok tulajdonosai tehetnek, hanem konkrétan a Wix, akik lehetővé tették ezt számukra. Ilyen esetekben ugyanis értelemszerűen nem 60 millió honlapot kell megbüntetni egyszerre, hanem a kiváltó okot, avagy a Wix-et felszólítani arra, hogy kötelezze felhasználóit egy olyan frissítésre, amivel elháríthatják a problémát. A keresőóriás azonban a könnyebb utat választotta, így inkább automatikus büntetéssel sújtott weboldalak sokaságát.
A Wix egyébiránt Magyarországon is egyre népszerűbbnek tekinthető, és bár a WordPress vagy a Joomla még mindig messze lekörözik, de a laikusok jelentős része még mindig inkább ezt választja, hiszen segítségével nagyon könnyen és egyszerűen lehet honlapokat készíteni. Érdekesség egyébiránt, hogy bár a Wix-es honlapok elkészítése valóban olcsó, a fenntartási költsége azonban lényegesen magasabb, mint egy drágább, ámde más rendszert használó honlapnak. Ebből kifolyólag érdemes alaposabban is megfontolni, hogy melyik alternatívát választjuk, pláne a történteket követően, hiszen a büntetés után bizonyára sokan kétszer is meggondolják majd, hogy a Wix-et válasszák-e. Egyes pletykák szerint nem kizárt, hogy a Google pont ezért büntette meg a kérdéses szolgáltató, hogy ezzel rontsa és csökkentse renoméját!