Rejtélyes algoritmusfrissítések történtek januárban a Google-nél

Még a legtapasztaltabb keresőoptimalizálási szakemberek és webmesterek is csak érthetetlenül néztek maguk elé és tárták szét karjaikat, amikor január folyamán több alkalommal rengett a föld a Google háza táján. Alig indult el az újesztendő, és alig tért vissza minden a régi kerékvágásba, a keresőóriás szinte azonnal aktivizálta magát, és napokon keresztül kis túlzással egész hónapban megmagyarázhatatlan és rejtélyes mozgolódások voltak megfigyelhetők a találati listán.
Sokan bizonyára csak legyintenek minderre, egyesek a Panda morgásának tudták be, mások a Pingvin egyik lefuttatott tesztjének, de akadtak olyan vélemények is, amelyek csak az alapalgoritmus frissítésére gyanakodtak. Bármi is állt a háttérben, ennél is fontosabb részlet azonban, hogy a januárban több ízben is megtapasztalt frissítések páratlanok voltak a SEO-történelemben.
Páratlan mértékű mozgásokat regisztráltak
Amióta a Google elindította az algoritmusokat, azóta léteznek direkt algoritmus-figyelő berendezések és oldalak is, amelyek teljesen függetlenek és megbízhatók a témában. Mindközül a leginkább releváns az Algoroo, akik január közepén 3,74-es értékű mozgolódást figyeltek meg, ami bár nem rekordérték, mégis páratlannak tekinthető. Az elmúlt több mint három éves ciklusban ugyanis egyetlen olyan alkalomról sem tudunk, amikor a kérdéses mérő mutatója ilyen értéket jelzett volna, így még a Pingvin és a Panda legjelentősebb frissítéseikor – amelyeken rendre felhördült a világ egy része – is csak hármas érték körüli értékek voltak regisztrálva.
Összességében tehát nagyon ritka eset, hogy olyan változás történik az algoritmusokban, amelyek hármas érték fölé emelkednek, most pedig közelebb jártunk a négyeshez, mint a hármashoz, arról nem is beszélve, hogy az Algoroo több ízben is mért kettő feletti értékeket, amelyek az említett algoritmusok frissítéseinek átlagos mozgolódásainál voltak megfigyelhetők korábban.
Természetesen nem csak az Algoroo mért ilyen elképesztő értékeket, hanem a világ többi algoritmus figyelője is, így például a főként a lengyel találati listákat ellenőrző Serp.watch is történelmi adatokról számolt be, de a Mozcast, a Rank Ranger és az Accu Rancer is arról tájékoztatta a világot, hogy valami óriási dolog történt a háttérben a találati listákon, amiért senki se vállalta a felelősséget.
Természetesen nem kell megerőltetni magunkat ahhoz, hogy kitaláljuk: a Google varázslatai állnak a háttérben, aminek köszönhetően a webmesterek közössége és a SEO-szakemberek jelentős része forrongani kezdett, hiszen már kezd elegük lenni abból, hogy a keresőóriás teljesen öncélúan, előzetes bejelentés nélkül eszközöl ilyen mértékű változásokat. Még ha nem is szabad tudni előzetesen, hogy miről lesz szó – például most úgy hírlett sokáig, hogy a Pingvin tesztje állt a háttérben –, még akkor is nagyon fontos lenne előre tájékoztatni legalább a weboldal-tulajdonosokat arról, hogy valami készül. A Pingvin és a Panda frissítéseikor ugyanis például rendre előre tudjuk, hogy mikor várható a mozgolódás, így senkinek sem kell meglepetésszerűen szembesülnie és utána őrült módjára kapkodnia egy váratlan forgalomváltozás hatására.
A változások az átfogó elemzések alapján teljesen behatárolhatatlanok voltak, ezáltal volt olyan kulcsszó, amire pozitív, míg másra negatív változás történt, ezáltal akadtak weboldalak, amelyek forgalomnövekedéssel, míg mások csökkenéssel reagáltak a történtekre. Sokan egyébiránt a régóta várt Pingvin mocorgására gondoltak, mert több olyan webmesteri vélemény is napvilágot látott a hivatalos fórumokon, amelyek szerint egy korábban a kérdéses algoritmus által büntetett weboldal váratlanul kikerült a büntetés alól, és ismét a találati listára került.
Google: volt frissítés, de nem a Pingvin tette
Mivel a januári sorozatos mozgásoknak több honlap esetében is elképesztő – némelyeknél túlzás nélkül mesébe illő – következményei voltak, ezért várható volt, hogy a Google csapatának is meg kell szólalnia a történtek miatt. A vállalat több munkatársa is jelezte, hogy tudnak róla, de Zineb Ait, a Google egy marokkói származású szakembere volt az első, aki a cég zürichi központjából a Twitteren keresztül megerősítette az embereknek, hogy a változás valós volt, de nem a Pingvin vagy a Panda mozgolódott, az algoritmusfrissítésnek ugyanis nem volt neve, ergo a minőségi algoritmushoz köthető változások történtek. Ezt követően hitelesebb forrás, Gary Illyés is megszólalt a témában, aki egy kicsit konkrétabban, de ugyanezt erősítette meg, avagy kiemelte, hogy valóban az alapalgoritmus módosítása történt, miközben John Mueller az említett formában konkrétan cáfolta, hogy a Pingvin algoritmus indult volna útnak.
Az óriási mozgolódás tehát egyetlen ismert állat számlájára sem írható, csupán az alapalgoritmus módosítása csinált ekkora galibát, amire ezek szerint többször is sor került a múltban, hiszen 2015 tavaszától szinte folyamatosak voltak a különféle rejtélyes mozgolódások, amelyek ezek szerint mind-mind a minőségi algoritmus számlájára írhatók. A mostani eset ugyanakkor mégis egy kicsit különlegesebb volt, hiszen hatásait tekintve páratlanul erősebb volt, mint a korábbiak, éppen ezért volt nehéz elhinni, hogy a háttérben nem a Pingvin vagy a Panda állt.