Relevanssi – ha egy jó WordPress keresőt keresel
A WordPress beépített, alapértelmezett kereső funkciója egy átlagos weboldalon, webáruháznál kielégítő, ám akadnak olyan oldalak, ahol napi akár ezres nagyságrendben érkeznek tartalmak, törlődik is rengeteg és a teljes tartalombázis százezres nagyságrendre is rúghat. Nos, ekkora számoknál már az alapértelmezett kereső túlságosan leterheli a szervert, főleg, hogy a látogatók legnagyobb része ezzel keresi meg az általan érdekesnek talált tartalmat.
A WordPress könnyedén, gond nélkül elbánik ekkora tartalom mennyiséggel és a beérkezők-törlődők kezelését is könnyedén végzi, ezért nyilvánvaló, hogy hatékonyabb keresővel akkor sem lenne semmi fennakadás, ha minden egyes látogató csak azt használná. Meg is érkezett erre a kitűnő megoldás, mégpedig Finnországból, Mikko Saari fejlesztő keze alól. Ez az újdonság nem más, mint a Relevanssi névre keresztelt bővítmény.
A Relevanssi ingyenes és nem külön keresőként működik, hanem a beépített kereső funkcióit egészíti ki rengeteg hasznos dologgal. A legjobb, legátláthatóbb, ha ezeket a beépülő kiegészítő funkciókat szépen sorra vesszük. nagyon sok van belőlük és némelyik még a haladók számára is magyarázatért kiált. A Relevanssi már nevéből is arra enged következtetni, hogy a keresésnél a relevanciára helyezi a hangsúlyt. Nem tévedtünk.
A Relevanssi keresőbővítmény funkciói:
- Relevancia szerint rendezi sorba a találatokat (Kicsit Google style, nem?). Az alapkereső időrendi sorrendet állít fel.
- Fuzzy matching: Ez talán az egyik legörvendetesebb funkció, mert nagyon sokat segít a felhasználónak. Lényegében arról van szó, hogy ha a keresett szópárra nincs konkrét találat, akkor szintén relevancia alapján sorba állítva azokat adja be, amelyek a keresési kifejezésre leginkább hajaznak.
- Súlyozás: Kiválaszthatjuk, hogy a keresés során a címet fontosabbnak tartjuk-e a kenyérszövegnél stb.
- És/Vagy mód: Ha kifejezésre keresünk, akkor eldönthetjük, hogy mindkét szóra releváns legyen a találat, amit majd kapunk, vagy pedig elég, ha az egyik vagy a másik szóra az. Ha pontos alálatot szeretnénk, akkor az „ÉS” mód ajánlott, bár itt tudni kell pontosan, hogy mely kifejezés szerepel a tartalomban, amit keresünk, különben lehet, hogy van ilyen tartalom, csak épp nem lehet minden szóra megfeleltetni és nem kapunk végül eredményt.
- Ha még pontosabb keresést akarunk indítani, akkor azt az alapkeresőben hiába tesszük idézőjeles kifejezésre, azonban a Relevanssi erre is alkalmas. (Tényleg nagyon olyan, mint a Google.)
- Hifhlight search terms: A keresett kifejezést kiemeli a találatokban, ahogy a nagy kereső is bolddal mutatja, mi van meg, mi nincs.
- Miben keressen? Van lehetőség kategóriában, kommentekben, címkékben és egyedi mezőkben való keresésre.
- Kezeli az egyedi taxonómiákat.
- Van WordPress MU támogatás.
- Naplózza a keresési kifejezéseket: Megnézhetjük, hogy mely szavakra kerestek a legtöbbet.
- Indexálja a shortcode-ok tartalmát.
- Keresési ajánlások és helyesbítés is van, ahogy a Google-ben.
- Korlátozza a keresési eredmények számát.
- Van WPML támogatás.
A Relevanssi két verzióban készült, van normál ingyenes változata és van a PRO mely fizetős és természetesen további, roppant hasznos prémium funkciókat ad. Melyek ezek?
A Relevanssi Pro fizetős verzió plusz funkciói:
- Az elírás és nem megfelelő helyesírás jobb kezelése. Nagyon jól tud jönni, mert bosszantó, ha egy elírás, figyelmetlenség miatt nem kapunk találatot. Enélkül nem is lehet elképzelni egy jó keresőt, főleg ma, mikor a helyesírás fontossága hanyatlóban van az online szleng miatt.
- Keresés a felhasználói profilokban. Ez főleg admin szempontból hatékony.
- A mellékelt PDF-ek tartalmának indexelése. (Csak akkor, ha a szériaszámot is beírjuk.)
- Beállítások exportálhatósága/importálhatósága. Ez sem egy utolsó dolog, roppant hasznos tud lenni.
- Támogatott WP CLI (command line interface).
- Beállítható, hogy a keresés a WordPress Network egészén menjen végbe vagy csak a kiválasztotton. Luxusnak számít és könnyen lehet, hogy soha nem fogod használni, de ha már van ilyen lehetőség, miért hagynánk ki?
Ha sok a tartalom, akkor saját érdekünkben és a felhasználói élmény növelés érdekében is szükséges egy jó kereső. Mi lehet jobb, mint ez a széleskörű, sok funkcióval bíró megoldás? jelenleg a számos lehetőség közül a Relevanssi az, amelyik elég széleskörű és kielégítő funkciókkal bír. Kiváló bővítmény, minden olyan weboldal számára erősen ajánlott, amely hatalmas mennyiségű tartalmat kezel. megjegyzendő, hogy a kevesebb tartalomnál is érdemes ezt használatba venni.