Saját WordPress menüsor egyszerűen
Ha WordPress weboldalad van, roppant egyszerűen, néhány perc alatt testreszabhatod menüsorodat, úgy, ahogy neked tetszik. Nyilván vannak megkötések és amennyiben kész sablonnal dolgozol, előfordulhat, hogy meghatározott számú menüsort jeleníthetsz csak meg egyszerre. Akkor sincs gond, ha neked például három megjelenített menüsorra van szükséged, de az általad aktuálisan használt sablon csupán egyet vagy kettőt engedélyez. Válts sablont, keress olyat, ami megfelel az igényeidnek menüsor szempontjából is.
Ha saját WordPress menüt szeretnél, technikailag csupán néhány kattintásra van szükséged, ám előtte át kell gondolnod, mit is akarsz, weboldalad számára mely kategóriák, menüpontok szükségesek. Most lépésről lépésre megmutatjuk a saját WordPress menü készítését, hogy az abszolút kezdők is elkészíthessék saját, személyre szabott menüjüket.
Első lépésként nézd, meg, milyen a sablon, amit használsz. Ha megtudtad, hogy hány és milyen jellegű menü érhető el aktuális sablonodban, akkor el tudod dönteni, hogy ez a sablon megfelelő-e vagy másikat szeretnél. Ezt a „Megjelenés”-ben a „Menük” alatt tudod megnézni. (Angol változatnál „Appearance” és „Menu”.)
Ha sikerült megfelelő sablonnal dolgozni, akkor jöhet a második lépés. Nézd át oldalad, gondold át, mely menüpontok teszik majd könnyebben navigálhatóvá, átláthatóvá weboldalad és készítsd el a menüpontjaidat. Akár címkékből is lehet menüpont. Határozd meg a főkategóriákat, aztán azokon belül az alkategóriákat, vagyis a menüket és almenüket. A WordPress kezelőfelületén szülőkategória és gyerekkategória elnevezésekkel találkozhatsz. Akárhány szülő és gyerekkategória létrehozható, sőt egy menüpont lehet egyszerre szülő és gyerek is, amennyiben egy másik kategória tartalma és ő maga is tartalmaz kategóriát vagy kategóriákat.
Ha mindezzel megvagy, menj a Megjelenésen belül a Menükbe és kezd el kiválogatni, a szülő és gyerek kategóriákat. A Menüre kattintva a jobb felső részen meg tudod adni a menük nevét, bal oldalon pedig ki tudod választani azokat, amiket meg akarsz jeleníteni. (Több menüt is létrehozhatsz és váltogathatod őket oldaladon, kedved szerint.) Ha ezzel megvagy, akkor már csak be kell húzogatnod a menüket a megjelenítés helyére és menteni a változásokat.
Kiválaszthatod azt is, hogy menüpont legyen kattintható és mely ne legyen az. Például a fő menüpontok általában nem kattinthatók, mert lényegük csupán a rendszerezésben keresendő, tartalmat nem adunk hozzájuk, csak az alkategóriák szülőiként vannak jelen a menüben. Csak az a menüpont legyen kattintható, amiben konkrét tartalmat is közzéteszel.
Azt, hogy egyes menüpontok ne legyenek kattinhatók, csak be kell írnod egy „#”-et a „Title attribute”-hoz és már kész is vagy. Természetesen ezt minden egyes, nem kattintható kategóriánál el kell játszani. Később ennek törlésével ismét kattinthatóvá tudod tenni bármely menüpontodat.
Érdemes a weboldalad, blogod számára rá optimalizált menüsort készítened, mert így látogatóid könnyebben eligazodnak és a Google mindezt jóváírja neked a felhasználói élménynél, valamint a megfelelő menüpontok megadásával komoly SEO előnyre teszel szert. Nem érdemes kihagyni a személyre szabott kategorizálást és tekintve, hogy az egész nem tart még fél óráig sem, a dolog átgondolásával és kivitelezésével együtt, igazán megéri belevágni.
Ha nem vagy biztos a dolgodban, a változtatások előtt készíts biztonsági mentést az oldalról. A jobb szolgáltatóknál van lehetőség visszaállítani X verzióra a weboldalakat, de azért mindenképpen menj biztosra!