SEO alapok: meta elemek
A megfelelően megadott meta tagek nélkül elköszönhetünk a keresőoptimalizálástól, ez az alapja minden olyan oldalnak, amelyik jó helyet akart elfoglalni a keresési találatok között.
Összefoglaljuk az alapokat, ezek ismerete nélkül csak akkor készítsünk honlapot, ha mindössze a család vagy a szűk baráti kör látogatja meg néha. Következik a SEO egyik legfontosabb két eleme, a title és a description. A meta tagek közlik a keresővel, hogy mit tartalmaz a honlapunk! Ezek szerint sorjázza a keresési találatok között oldalunkat, ha nincsenek megfelelően kitöltve a találatok listázásánál nem találjuk meg a honlapunk – vagy csak nagyon hátul -, hiába vág egybe cikkünk tartalma a keresőszóval.
A title
A title az oldal címe, ide kell elhelyezzük legfontosabb kulcsszavaink (a kulcsszavak persze változóak, a cikkeknek vagy aloldalaknak nem ugyanazok a kulcsszavai, sőt: két oldal nem is szabad ugyanazon kulcsszavakkal rendelkezzen!). A keresőrobot a title-tag első szavát nézi meg leghamarabb, ennek kiemelt figyelmet fordít az oldalnak a keresőtalálatok közötti elhelyezésekor.
A title hosszára változó értékeket lehet fellelni tanácsként, azonban mi csak a Google-ra koncentrálunk, amely legtöbb 65 karaktert mutat meg a kulcsszóra való keresésnél. Ne legyen ennél hosszabb, mivel a találati listát nézve látszik, hogy levágja a hosszát. A 65. karakter utáni szöveget is indexeli ugyan, azonban ez már sokkal kisebb súlyal esik latba, mint az első 60-65 karakter. A title nem feltétlenül azonos a honlap címével (főoldal esetében) vagy pedig a cikk, illetve aloldal címével. WordPress, Drupal vagy Joomla, illetve más tartalomkezelő rendszerek esetében (megfelelő SEO bővítménnyel) külön meg lehet adni mit tartalmazzon a title. Tehát ha nekünk van egy frappáns címünk, az maradjon meg cikk-címnek, de a Title tagba a címébe belefoglalhatjuk a legfontosabb kulcsszavunkat is. Ennek a kulcsszónak nem szükséges feltétlenül a honlap legfontosabb kulcsszavának lennie, javasolt, hogy a cikk legfontosabb kulcsszavát helyezzük el ide.
A description
… vagyis az oldalunk leírása, bemutatása, vagy pedig cikkünk összefoglalója (sajtónyelven: lead, kopf, vagy egyszerűen bevezető). A description oly módon kell bemutassa az oldalunk vagy foglalja össze a cikkünk, hogy tartalmazza a fontos kulcsszavakat és mindenképp tartalmazza a Title-ben levő kulcsszót, itt is lehetőleg a szöveg első részében. A leírás ne legyen több 160 karakternél. Ez a szöveg jelenik meg a felhasználónak a találati listán, minél figyelemfelkeltőbb, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a mi oldalunkra kattintanak a tíz találat közül. Harmonikusan illeszkedjen a title taghez, és persze illeszkedjen az oldalunk vagy pedig írásunk tartalmához – így lesz releváns, a releváns találatok pedig mindig előkelőbb helyet foglalnak el a találati oldalon! Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a description nem lehet kulcsszó felsorolás. Értelmes kerek egésznek kell lennie.
A harmadik elem, a keywords
Jó ideje, kb. 2009. óta a google nem fordít figyelmet, vagy pedig igen csekély figyelmet fordít a kulcsszó meta elemre, így ezt ma már nem érdemes használni. Nem lehetetlen, hogy valamikor később újra lesz jelentősége, de ráérünk akkor foglalkozni vele..