SEO szakember kereső csekklista – 2. rész

A 12-es SEO szakember kereső csekklista második 6 eleme
7. Blackhat módszereket ajánl.
8. Ő akarja a kulcsszavakat kiválasztani.
9. Az ügyfélre bízza a kulcsszavak kiválasztását.
10. „Dobozos” SEO-t árul (havi néhány ezerért).
11. Forgalomnövekedést és konverziót garantál.
12. 2 hét alatt eredményt ígér
Ahogy az előző bejegyzésben, itt is végignézzük, mit miért mondok.
7. Blackhat módszereket ajánl.
A BlackHat SEO (illegális vagy feketekalapos) technikákat nem díjjazza a Google és más kereső sem. Igaz, hogy rövid távon hozhat eredményt, de aztán nemcsak hátrasorolja az ilyen technikával optimalizált honlapokat, de még az indexből is kikerülhet. Visszahozni pedig nagyon nehéz, néha lehetetlen. Ilyen technikára nem szabad pénzt költeni.
Mik ezek a technikák? Néhány példa:
- Szövegek elrejtése. A háttérszínnel azonos színnel írt kulcsszavak, amelyeket a kereső olvas, de a látogató nem lát.
- Kulcsszóhalmozás. Olyan mértékben eltúlozzuk a kulcsszavak használatát, hogy az már a tartalom folyamatos olvasását zavarja.
- Cloaking, azaz álcázás. Más szöveget mutatunk a keresőnek és más szöveget a látogatónak
BlackHat SEO módszereket soha ne engedjünk a honlapon alkalmazni, mert mi isszuk meg a levét. Csak olyan keresőoptimalizálót szabad választani, aki WhiteHat SEO (legális) módszerekkel segít a honlapunk előrejuttatásában.
8. Ő akarja a kulcsszavakat kiválasztani
A kulcsszó kiválasztásában nem szabad megengedni, hogy az optimalizáló válassza ki onállóan a kulcsszavakat. Előfordulhat, hogy egy számára jól fekvő (azaz minimális munkával eredményt elérő) kulcsszót választ ki, amely ugyan lehet akár top1 is, de semmit nem ér, ha erre a kifejezésre senki nem keres, így nem fog látogatót hozni.
9. Az ügyfélre bízza a kulcsszavak kiválasztását.
A másik véglet sem jó, ha engedi az ügyfélnek önállóan kiválasztani a kulcsszavait. Ugyanaz a hiba előfordulhat, hogy nem a célravezető kulcsszó lesz kiválasztva.
Presztízs értékű lehet, pl. az autóvásárlás kifejezésre top10-ben lenni, de nem biztos, hogy ez neked hasznos lesz. Lehet, hogy jobban jársz az autóvásárlás Szolnok kifejezessel (ha pl. Szolnokon élsz). Szerinted melyik a jobb? 1000 látogató és 1 érdeklődő vagy 100 látogató és 10 érdeklődő?
A legjobb, ha az optimalizáló és az ügyfél közösen határozza meg a kulcsszavakat. Te elmondod, mi az elképzelésed az optimalizálásról, a seos pedig elmondja, hogy mire érdemes optimalizálni.
10. „Dobozos” SEO-t árul (havi néhány ezerért).
Elhiszed, hogy ez komoly ajánlat? Szerinted ugyanolyan munka egy ingatlan kulcsszóra optimalizálni (megsúgom: a nehézségi listán a top3-ban van az ingatlan kulcsszó, 8 számjegyű találati listával) vagy az autójavítás Gödöllőn, aminek 5 számjegyű a találati listája?
Elhiszed, hogy az összes SEO lépést elvégzi ennyiért? Elemezgeti a weboldalt, a találatokat, a helyezés mozgását, értékeli a helyzetet? Tanácsadásban is számíthatsz rá?
Én arra tippelek, hogy az ilyen csomagokban (havi 3-5 ezer forintos ajánlatokról beszélek) van havi 20-30 link megépítése és pont, itt a vége.
11. Forgalomnövekedést és konverziót garantál
Az az igazság, hogy a látogatottság (és esetleg a PageRank érték) növekedésén kívül mást nem nagyon lehet garantálni. Csak gondold végig, jön a látogató az adott kulcsszóra jó helyen szereplő oldaladra, de ott nem azt találja, amit várt. Mert nincs minőségi tartalom vagy a keresett termék épp „nincs raktáron”. De az is lehet, hogy éppen nincs kereslet a szolgáltatásodra, termékedre, tehát mégcsak keresés sem igazán van, hogy lesz ebből konverzió?
A seos dolga, hogy a tömeget a honlapodra vigye, a vásárlóvá konvertálás már egy másik terület. Ehhez még az sem biztos, hogy elég, ha a „vevőt kézen fogva vezető” szövegezés van a honlapodon, ami nagyon fontos hozzá, az a kereslet.
12. 2 hét alatt eredményt ígér
Keresőoptimalizálásban 2 hét alatt nincs eredmény. Hogy mennyi idő alatt lehet eredményt produkálni, az nagyban függ az adott kulcsszótól. Előfordulhat, hogy 3-4 hónap alatt már megfelelő helyre lehet pozícionálni a honlapot (és itt most a tartós eredményre gondolok, azaz, hogy ott is marad huzamosabb ideig), de vannak olyan kulcsszavak, ahol akár még másfél év is kevés lehet a tartós eredményhez.
A jó szakember nem fog téged ámítani, hanem hozza az előre közösen meghatározott eredményt. Rossz szakember választása esetén, ha szerencséd van, akkor „csak” nem hoz eredményt, ha nincs szerencséd, akkor még kárt is okoz.
Mivel a keresőoptimalizálás összetett feladat, így a szakembernek elég bőséges információval kell rendelkezni a cégedről, tevékenységedről már ahhoz is, hogy árajánlatot tudjon adni. Azt sem árt tudnod, hogy – bár vannak pár ezres ajánlatok -, a keresőoptimalizálás nem olcsó játék.
Először fel kell mérni az optimalizálandó honlapot, milyen állapotban van jelenleg, majd közösen meghatározni a kulcsszavakat. A megfelelő eredményhez a konkurenciaelemzés sem hagyható ki. Ezt követően rendbe kell tenni a weboldalt szerkezetileg, szükség szerint fejleszteni a tartalmat. Csak ezt követi a linképítés, és a visszatérő elemzés értékelés, szükség szerinti javítás.
Ugyanakkor még jó szakember esetén sincs biztosíték arra, hogy az előre meghatározott eredmények teljes mértékben teljesülnek, bár legtöbb esetben tartható, mert a keresőalgoritmusok változásait senki nem ismeri. Nem lehet tudni, hogy az algoritmus melyik eleme mikor és hogyan változik, és ez hogyan borítja fel a találati listát.