Sikeres blogot és honlapot akarsz? Csak kerüld el ezeket a hibákat!
Noha nagyon sokan vágnak bele saját blog vagy weboldal készítésébe, a legtöbben elkövetik azt a hibát, hogy nincs konkrét, előre felépített üzleti tervük, SEO-tapasztalatuk, de a legrosszabb, hogy nagyon gyakran még konkrét elképzelésük sem ezzel kapcsolatban. Márpedig egy blog lehet nagyon sikeres és jövedelmező is, ha okosan csináljuk, és elkerüljük az úgynevezett tipikus hibákat.
A jó írás még nem minden!
Tipikus példa, hogy valaki belekezd egy jó blogba, esetleg készít egy nagyon jó tematikus honlapot, azonban a Google Analytics a forgalmi adatok tekintetében meg sem akar mozdulni, egyszóval a weboldalt nem keresik fel, nincs aktivitás. Ez gyakran azért fordul elő, mert sokan túl egyszerűnek gondolják a blogolást, illetve a honlap-üzemeltetést, félvállról veszik az egészet, így vesznek egy jó domain nevet, telepítenek rá egy WordPress-t, egy átlagos sablont, és úgy vélik, hogy ez már elegendő ahhoz, hogy dőljön a pénz. Márpedig éppen ez az egyik legsúlyosabb hiba, amit a kezdők elkövethetnek.
Egy jó blog vagy honlap esetében ugyanis az írás mellett sokszorosan fontosabb az, hogy az adott blogot népszerűsítsük. Egy jó honlap vagy blog esetében ugyanis nem az a lényeg, hogy minél több szöveg vagy kulcsszó szerepeljen, hanem sokkal inkább az, hogy olyan értéket teremtsünk, olyan tartalommal ajándékozzuk meg az olvasókat, amelyeket értékelnek az emberek, hasznot látnak benne, szívesen járnak vissza, szó szerint várják azt, hogy a gondolataidat olvassák. Százalékos formában kifejezve egy cikk megírására sokkal kevesebb időt kell fordítani, mint annak népszerűsítésére. Ha ez fordítottan arányos, tehát csak írunk, de nem népszerűsítünk, akkor nem várhatunk megfelelő forgalmat.
Egy blog vagy honlap esetében fontos a linképítés, avagy a kapcsolatteremtés. Ne csak az olvasókkal akarj kapcsolatot teremteni, hanem más bloggerekkel és honlap-tulajdonosokkal is, nem utolsósorban a médiával, hiszen csak ezek hoznak neked újabb olvasókat. A blog- és honlap üzemeltetéshez nagyon fontos cél, hogy közösséget teremtsünk. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy egy téma köré embereket szervezünk, megosztjuk velük véleményeinket, élményeinket, szavaztatjuk, beszéltetjük, vitáztatjuk őket. Egy sikeres blog- vagy honlap-tulajdonosnak tehát nem csak jó írónak kell lennie – vagy jó írókat alkalmaznia –, hanem kiváló marketingesként is helyt kell állnia.
A leggyakoribb hibák!
A sikertelen blogok és weboldalak mögött általában figyelmetlen, vagy nemtörődöm emberek állnak, akik gyakran még arra sem veszik a fáradtságot, hogy megfelelő statisztikákat nézzenek. Sokan ugyanis elegendőnek tartják, ha ismerik a látogatószámokat, a visszafordulási arányt, valamint az oldalmegtekintéseket, azonban ezeknél sokkal fontosabb a konverzió adatainak ismerete. Ha ugyanis sok látogató van, az önmagában csak azt jelenti, hogy jók vagyunk a Google-nek, de ettől az oldal még korántsem biztos, hogy hasznot is termel majd.
Sokan esnek abba a hibába is, hogy túl korán engednek hirdetőket az oldalra. Mit jelent ez? Azt, hogy amennyiben nem alakítunk ki megfelelő bizalmat az olvasóinkkal, akkor egyszerűen eltűnik az első, nehezen felépített keménymag, amint meglátják, hogy reklámok takarják el az oldalt vagy olyan cikkek jelennek meg, amelyek teljesen irrelevánsak. Nem kell azonnal igent mondani az első sikerek után az első hirdetőknek csak azért, hogy legyen néhány ezer forintunk, hiszen később ennek többszörösét is elkérhetjük majd egy hirdetésért, méghozzá egy bivalyerős közösséggel a hátunk mögött.
Rendkívül általános hiba, hogy az oldalra olyan tartalmak kerülnek fel, amelyek egyáltalán nem relevánsak, vagy csak egyszerűen érezni rajtuk, hogy nem egy profi, de legalábbis gyakorlott újságíró írta őket. A szövegek ritmustalanok, a mondatok túl összetettek, a helyesírás pedig csapnivaló. Ilyen tartalommal ne is várjuk, hogy komoly olvasótábort fogjunk meg, így mindig képezzük magunkat, vagy igenis öljünk bele pénzt, és alkalmazzunk szakavatott szövegírót, vagy egy újságírót, aki segít. Ebből következik az is, hogy befektetés nélkül bizony nincs siker. Anyagi befektetés nélkül még egyetlen blog vagy honlap sem vitte valamire, így nem csak a jó megalkotáshoz, nem csak a cikkekhez, hanem olyan alapvetőségekhez is pénz kell, mint például a Facebookon való hirdetés, vagy a megfelelő keresőoptimalizálás. Időt és pénzt kell szánni továbbá a linképítésre is, egyszóval gyors meggazdagodást azért ebből soha ne várjunk!
Fontos továbbá eldönteni már az elején, hogy mit is akarunk! Ha hobbinak gondoljuk ezt az egészet, akkor ne várjunk gyors sikereket, de azt se, hogy pár éven belül pusztán az írásból egy szép kis jövedelmet hozhatunk össze magunknak, hiszen csak az igazi profik tudnak pénzt keresni ebből. Ha nem veszed komolyan a blogolást vagy saját honlapodat, olvasóidtól és hirdetőidtől sem várhatod el ezt. Az elszántság, a profivá válás szándéka tehát már fél siker, ehhez pedig tanulni, kutatni és fejlődni kell, hiszen semmi sem pottyan majd az öledbe. Ha üzletként, mi több munkaként fogod fel ezt az egészet, akkor minden esélyed megvan a sikerre!
Végezetül pedig soha ne felejtsd el a SEO-t! Egyetlen honlap vagy blog sem lehet sikeres megfelelő keresőoptimalizálás nélkül, amit már az alapoktól el kell kezdeni, és folyamatosan alkalmazni ahhoz, hogy megfelelő eredményt, valamint sikert érhessünk el a későbbiekben.