Tartalomfejlesztés, üzleti blogírás
Ezzel a cikkünkkel nem leszünk népszerűek az un. guruk között, mivel többnyire próbálják elhitetni az online vállalkozásban még járatlan vállalkozóval, hogy 15-30 perc alatt képes lesz blogbejegyzést írni. Elképzelhető ugyan, hogy egy-egy témáról, amelyről rendkívül mély ismeretekkel rendelkezik, valóban „összedob” 20-30 perc alatt egy jó minőségű cikket, azonban a tartalomfejlesztés, az üzleti blog írása nem egy-két alkalmas művelet, hanem rendszeres tevékenység.
Sajnálatos módon a kezdő online vállalkozók hatalmas lelkesedéssel, világmegváltó céllal elkezdik az üzleti blog írását, azonban 3-6 hónap alatt „kifulladnak”, azaz nem tudnak miről írni. Van a problémára megoldási javaslat, de erről egy későbbi cikkben írunk, most visszatérünk a minőségi cikkekre.
Ma már mind a látogatók, mind a keresők szempontjából elengedhetetlen, hogy a honlapon megjelenő cikk kiváló minőségű legyen. A színvonalas cikkek azonban nem 20-30 perc alatt készülnek.
Az ilyen cikkek megírását meg kell előznie egy kutatómunkának, még abban az esetben is, ha mély ismereteink vannak az adott témáról.
Először nézzünk szét a weben, kik és mit írnak a témáról, olvassuk el a hozzászólásokat is! Nézzük meg, vannak-e fórumokon a témánkba illeszkedő topikok, ezeket is olvassuk el. A különböző cikkekből, hozzászólásokból, topikokból készítsünk jegyzetet. Időigényes feladat, több órát is eltölthetünk kutatással a neten.
A kutatómunka előnyei:
- tartalmasabb, több szempontból megközelített cikket tudunk írni (az olvasottakról mindig meglesz a saját véleményünk),
- a felmerűlő kérdésekből, hozzászólásokból további témaötleteket meríthetünk.
Keresnünk kell a cikkhez illő képet (képeket), két okból:
- a látogatók szeretnek képeket nézegetni, ezzel a kedvükben járunk (a haszna, hogy tovább időznek a honlapunkon),
- egy jól elhelyezett kép vezeti a tekintetet: felmérések szerint azokat a bekezdéseket, amelyek mellett kép van, elolvassák, tehát egy-egy fontosabb mondanivalónk kiemeléséhez is megfelelő eszköz.
Képkeresésre alapvetően három lehetőség van:
- ingyenesen használható képek felkutatása,
- un. stock photo-k vásárlása
- saját képek készítése
A megfelelő képek megtalálása szintén időigényes, akár több órás feladat lehet.
Amikor túljutottunk az előkészítő munkán, akkor foghatunk hozzá a cikk megírásához, ami már gördülékenyen folyhat, ha van egy vázlatunk hozzá.
Az eddig elmondottakból már nyilvánvaló, hogy a minőségi tartalomfejlesztés nem fér bele fél órába.
Azonban mielőtt nekiállunk témakutatást végezni, üzleti blogot írni, vásároljunk egy noteszt, amibe feljegyezhetjük a kutatások közben talált vagy bármely okból, körülmény folytán bevillanó témaötleteket (és esetleg egy gyors vázlatot is írhatunk bele a témaötlethez), Cetlizést ne alkalmazzunk, a cetli elkallódik, épp akkor nem lesz meg, amikor kellene.