Többnyelvű WordPress oldal készítése

Egy korábbi cikkben már beszéltem arról, hogy milyen lehetőségeid vannak a többnyelvű WordPress elkészítésére. A cikket ide kattintva olvashatod.
Most egy kicsit bővítem a tudnivalókat.
I. Többnyelvű WordPress WPML Bővítmény használatával
Ma már alapvetőnek számít anyanyelvünkön kívül egy nyelv legalább középfokú ismerete, de rengeteg munkához vagy tevékenységhez elengedhetetlen, hogy az angolt felsőfokon beszéljük. A világ egyre nemzetközibb, az internet lehetőséget kínál arra, hogy blogunk, webáruházunk, bármilyen jellegű weboldalunk a világ bármely pontjára eljusson. A népszerűsítés, reklám, követők, vásárlók, rendszeres olvasók, ügyfelek szerzése nem kötődik helyhez, így sokak számára szükséges lehet a weboldaluk angol nyelvű vagy egyéb nyelvű változata is.
A WordPress lehetőséget biztosít arra, hogy ne kelljen egy helyre, mindkét nyelven láthatóvá tenni tartalmainkat, hanem magyar nyelvű és más nyelvű variációban is elérhetővé tegyük azokat. Erre néhány szuper megoldást ad a WordPress, melyek közül most részletesen bemutatjuk a két- vagy többnyelvű oldalak számára talán legegyszerűbbet
A többnyelvű weboldal elkészítéséhez a WordPress keretein belül lehetőség van valamilyen bővítmény használatára, amilyen például a WPML. Többnyelvűvé varázsoló bővítményből több is rendelkezésünkre áll, van miből válogatni, és azt hiszem, nem mondok újat azzal, ha azt állítom, jönnek még újabbak is a repertoárba. Most a ma elérhető legjobb bővítményről esik szó.
Mit tud a WPML, azaz WordPress MultiLanguage bővítmény?
A WPML segítségével egyetlen Vezérlőpultunk van, ahonnan minden nyelven felpakolt tartalmunk egyaránt kezelhető. Ez roppant praktikussá és egyszerűvé teszi a dolgot. Nagy előnye, hogy használatával nincs szükség az alapoldal klónozására, valamint az is egyszerűsíti a dolgunkat, hogy a későbbiekben nagyon könnyű egy újabb nyelv hozzáadása, ha épp úgy döntünk, hogy kell.
Ahhoz, hogy a WordPress MultiLanguage működjön, telepíteni kell a szükséges bővítményeket, majd a Beállítások menüpontban elvégezni a szükséges beállításokat. Ezzel biztosíthatjuk, hogy weboldalunk többnyelvűvé tehető. Ha megvan a WPML, akkor már csak fel kell tölteni minden kívánt nyelven a tartalmakat, külön-külön.
Mint mindennek, úgy ennek a megoldásnak is megvannak a maga hátrányai. Néhányaknak előny, másoknak esetleg hátrány, hogy a menüpontok, azaz a szerkezet, valamint a design minden változat esetén ugyanaz marad. Ami valódi kellemetlenséget okozhat, az az, hogy időnként egyes tartalmakon nem hajthatók végre bizonyos parancsok, azaz nem engedelmeskednek. Főleg a widgeteknél fordul elő ilyesmi. Ilyenkor plusz munkával el kell készíteni minden általunk a weboldalon használt nyelven az adott widgeteket és be kell állítani egy Widget Context nevű bővítménnyel, hogy mely nyelvi változatnál melyik jelenjen meg. Sajnos ez nem valami egyszerű és rengeteg hibalehetőséget rejt magában.
Mik a widgetek? A widgetek olyan, aprócska szoftverek, melyek főleg grafikus megoldásra építve segítenek elérhetővé tenni bizonyos tartalmakat, szolgáltatást. A különböző gombok, hírgyűjtő ablak, a médialejátszó nyomógombja mind ilyen.
Ezeken kívül a WPML-nek még egy jelentős hátránya van, mégpedig az, hogy egy a kezelőfelület, tehát ha többszerzős, többkezelős oldalról van szó, akkor nincs lehetőség arra, hogy egyes szerkesztők csak a saját nyelvi változatukat lássák. Ez olyan esetekben jelent nagy bonyodalmat, mikor egy többnyelvű oldalt több, különböző nyelvet beszélő szerkesztő frissít, így mindegyiknek meg kell tanulnia a Vezérlőpult használatát számára idegen nyelven.
Ha egy szerkesztője van az oldalnak, akkor nem jelenthet gondot az egy Vezérlőpult, hiszen a dolgunkat könnyíti meg azzal, hogy nem kell váltogatni, kattintgatni, hanem egy felületről szerkeszthetjük oldalunkat.
A WordPress MultiLanguge bővítmény nem ingyenes, három, évenkénti fizetendő díjcsomagban érhető el, azonban egy díjcsomag kiváltásával akármennyi weboldalon használható, időkorlát nélkül.
Ugyanakkor nálunk megvásárolhatod a domainedhez a WPML bővítmény Lifetime licenszét, ami annyit jelent, hogy egyszer fizetsz érte és amíg a honlapod él, addig kapod a frissítéseket hozzá, lesz egy Végfelhasználói fiókod a wpml.org weboldalon, így a fejlesztők supportját is igénybe tudod venni.
II. Többnyelvű WordPress oldal készítése nyelvi mutációval
Amennyiben többnyelvű WordPress oldalra vágyunk, bővítmények használatán kívül lehetőségünk van több weboldal létrehozására is, melyeket nyelvenként el kell készíteni. Előnyei és hátrányai egyaránt vannak ezen megoldásnak is, de vannak olyan weboldalak, melyeknél elengedhetetlen például a nyelvenkénti külön kezelőfelület, így más lehetőség nem nagyon kínálkozik megoldás gyanánt.
Amire egyetlen megoldás sem alkalmas, az a szövegek lefordítása. Számos fordítóprogram létezik, azonban egy blogbejegyzés igényes fordítását egyiktől sem várhatjuk. Tehát, bármilyen megoldást választunk végül WordPress oldalunk többnyelvűvé tételére, a tartalmak lefordítását maguknak kell megoldani.
Ha olyan többnyelvű WordPress oldalra vágyunk, melyet akár külön-külön, több szerkesztő is kezelhet a saját nyelvén, akkor több weboldalt kell létrehoznunk. Ezt a következőképpen oldhatjuk meg:
- Telepítenünk kell új WordPress rendszert egy másik domainen vagy alkönyvtárban, aldomainen.
- Az első weboldal adatbázisát minden egyes új oldalra át kell másolnunk, tehát klónoznunk kell az első elkészültet.
- A klónoldalakon ellenőrizni kell a szerkezetet, a funkciókat, a design-t. A widgetekre különösen nagy figyelmet kell fordítani, mert rakoncátlan kis „jószágok”. Mindezt be kell állítani a magyar, vagyis az eredeti oldalnak megfelelően.
- Be kell állítani a weboldal külső részén látható üzeneteket az oldal kívánt nyelvére. Néhány esetben szükséges lehet fordítás.
- Végül el kell helyezni a nyelvválasztó kis ikonokat minden egyes oldalon, melyek szinte linkekként funkcionálva az adott nyelvű változatra irányítják a felhasználót. Ezek az ikonok általában zászlók és minden bizonnyal mindenki találkozott már velük egyes oldalak jobb felső sarkában vagy a képernyő közepén, ahol először választani kellett ahhoz, hogy báminemű tartalom megjelenjen.
A nyelvi mutáció, azaz külön nyelvi változatok létrehozása külön oldalakon számos előnnyel kecsegtet:
- A különböző változatok felépítése, funkciói, szerkezete és designja lehet egyforma, de lehet teljesen eltérő is, ebben hatalmas szabadságot biztosít.
- Biztosított, hogy minden tartalom azon a nyelven jelenik meg, amelyiken akartuk az adott oldalon publikálni. Az előző cikkünkben bemutatott WPML bővítménynél sajnos néha ez nem megy zökkenőmentesen, de itt, ezen a téren nincsenek hibalehetőségek.
- A külön weboldalak létrehozásával lehetőséget kapunk arra, hogy a több szerkesztő által szerkesztett weboldalon minden szerkesztőnek csak a saját nyelvű tartalmak jelenjenek meg.
Mint mindennek, úgy ennek a megoldásnak is megvannak a hátrányai:
- A nyelvi változatokhoz ugyanúgy külön-külön be kell lépni, mint más, teljesen független weboldalak Vezérlőpultjához. Ez ugye abban az esetben előny, ha többen szerkesztenek egy oldalt, abban az esetben viszont plusz feladat, ha egyvalaki szerkeszti az összes nyelvi változatot.
- Amennyiben újabb nyelvi változatot akarunk létrehozni a későbbiekben, ismételten szükséges az alapoldal klónozása, majd az új változatból ki kell „pakolni”, amire nincs szükség, ismételten el kell végezni a beállításokat, rendezést, tartalomfeltöltést az adott nyelven.
Ahhoz, hogy megtaláljuk, a mi többnyelvű weboldalunk létrehozásához mely megoldást célszerű használni, meg kell jelölni a legfontosabb célokat és fel kell tenni pár kérdést: Többen szerkesztjük, vagy egymagunk? Tudunk foglalkozni a widgetekkel, ha megmakacsolnák magukat? A későbbiekben adunk hozzá új nyelvi változatot?
Ha kicsit régebb óta ismered a WordPresst és tudod mit jelent a WordPress MultiSite, akkor ezt a többnyelvű verziót megcsinálhatod MultiSite alatt is, aminek az az előnye, hogy a karbantartás egy WordPress rendszerre korlátozódik.