Top 10 weboldal szövegírási hiba – I. rész
Weboldalra mindenki tud szöveget írni.
Így gondolod? Akkor jó.
Biztosan annyira tele vagy megrendelésekkel, hogy kiszolgálni sem győzöd.
Nem így van?
Akad jónéhány hibalehetőség.
Nézzük, hol hibázhatsz.
Hiba #1
Üdvözlöm a weboldalamon!
Igaz, hogy sok cég kezdi ezzel a mondókáját, főleg, ha az oldal programozójára vagy egy munkatársra bízza. Ők azok, akik a sablonos dolgokat csinálják. Máshol is ezt látták, biztosan jó.
Még értékesebb ez a mondandó, ha h1, h2 címsorral kiemeljük. Legalábbis a keresőmotorok értékes, azaz fontos mondanivalónak fogják értékelni.
Ezek az átlagos weboldalak. Pontosan azoktól a látogatóktól veszünk el így értékes másodperceket, akik még bizonytalankodnak. Pedig ahhoz hogy a látogatók figyelmét megragadjuk, kb. 7-10 másodpercünk van.
Hiba #2
Nem a webre írjuk a szöveget
Monitoron sokkal fárasztóbb olvasni, mint nyomtatott szöveget. A nem megfelelően formázott szöveg olvasásába a monitor előtt bele lehet fáradni, s ezzel látogatókat veszíteni.
Mik a leggyakoribb hibák?
- hosszú bekezdések
- sok szöveg egy oldalon
- körmondatok használata
- túl kicsi vagy túl nagy betűk használata
Milyen a jó webes szöveg?
- alcímekkel tagolt szöveg (Használjuk bátran a címsorokat – h2, h3, h4 – a mondanivaló tagolására. Mivel ezt a keresők fontosnak tartják – célszerű a legfontosabb mondanivalóink alcímekként kiemelése)
- rövid bekezdések – 4-5 soros bekezdéseknél lehetőleg ne írjunk hosszabbakat, és ezek ne legyenek teljes oldalszélességűek
- fontos dolgok kiemelve. A leggyakoribb és legelfogadottab a vastagítás. A dőlt betűs kiemelés nem emelkedik ki annyira a szövegkörnyezetből, jobb ezt idézetek, esetleg ügyfélvélemények elkülönített kiemelésére használni. Az aláhúzott szöveg megtévesztő lehet, mivel a weben az aláhúzást a linkek jelölésére szokás használni. Ugyanezért nem javasolt a betűszín kékre változtatása sem. A piros feltűnő (már ha nem narancssárga a szövegszín), de csak mértékkel szabad alkalmazni, egyébként súlytalanná válik. A háttérszínnel való kiemelés (a citromsárga az elterjedt) nem biztos, hogy beleillik az oldal összképébe, ezt is csak mértékkel, különösen fontos mondanivalónál alkalmazzuk csak. A többi, a honlapokat különösen amatőr szintűvé alacsonyító kiemelési mód javasolásától inkább eltekintenék.
Hiba #3
A tegező és magázó hangnem keverése
A lehető legrosszabb, ha hol tegezed, hol magázod a látogatót. Nem fogja tudni, hogy tegezzen vagy magázzon téged.
Gyakorlatilag az üzletág és a célcsoport dönti el, hogy melyik a célszerű választás. Pl. nagyon furcsa lenne, ha egy ügyvédi iroda honlapján a tegezdődést választanák. És fordítva egy játék témájú honlapon sem célszerű a magázódás.
Ha kevered, csak a látogatók bizonytalanságát növeled.
Tulajdonképpen egyetlen „keverés” elfogadott a weben, a honlap – blog párosítás. Nem egyszer találkozhatunk olyan honlappal, ahol maga a honlap magáz, de a hozzá tartozó blog már tegez.
Hiba #4
Hemzseg a helyesírási hibától
Nem mondom, hogy egy-egy elütés, betűcsere nem csúszhat be, hiszen ez emberi dolog. Sőt, olykor minél többször olvasunk át egy szöveget, annál könnyebben átsiklunk egy ilyen hibán, hiszen azt látjuk, amit az agyunk látni akar. Egy-két ilyen hibát még a látogatók is elnéznek.
De biztosan találkoztál már olyan weboldallal, ahol értelmezési nehézséget okozott a helyesírási hibák száma. Ugye menekültél onnan?
Hiba #5
Érthetetlen, bonyolult nyelvezet
Szakszavak használata. A laikus elmenekül a honlapról, ha nem érti a szöveget. Ne reméld, hogy a látogató utána fog nézni. Nem fog. Inkább elmegy a konkurenciádhoz, aki értelmes, emberi nyelven elmondja neki a dolgokat. Ha nagyon muszáj szakszót használnod, akkor magyarázd el, hogy mit jelent.
Keresőknek írt szöveg. Biztosan jártál már olyan weboldalon, ahol a szöveget olvasva azt érezted, hogy magyarul van ugyan írva, de magyartalanul. Itt az a helyzet, hogy a keresőknek szánt kulcsszavak, kulcs kifejezések miatt nem a nyelvhelyesség szerint vannak a mondatok összeállítva, hanem elsősorban a keresőknek szól a szöveg. (Ez, bár jó helyezést hozhat a találati listán, viszont nem sok pénzt hoz a konyhára.)
Bonyolult mondatszerkezet. Ha terheled a látogatókat az összetett mondatok értelmezésével, nem a mondandóddal fog foglalkozni. Egyszerűen elfárad a weboldal olvasásásával és a cselekvésre (legyen az akár feliratkozás, akár vásárlás vagy más) nem marad energiája. Törekedj arra, hogy rövid, egyszerű mondatokkal fogalmazz.
Folyt. köv.