Újabb Google algoritmusfrissítés történt november közepén?

Miután a Pingvin indulását végre valóban megejtette és el is ismerte a Google, meglepően kevés jelentős mozgás volt a találati listán. Habár mozgolódások voltak, sőt ezek valóban folyamatossá váltak – ami az állandó készenlétet és futást támasztja alá –, ellenben jelentősebb mozgások november első felében szinte egyáltalán nem történtek. Ezekben az általános mocorgásokban azonban november közepéhez érkezvén egy kisebb hullámvölgyet tapasztalhattunk, lévén a november 12-i hétvégét megelőző időszakban valami nagyobb változás következett be a keresőóriásnál. Ennek a hatásai ugyan nem voltak túlontúl drámaiak, de azért annyira érezhetőek voltak, hogy a weboldal-tulajdonosok és a SEO-szakemberek egyaránt érzékelték őket.
Mi idézhette elő ezt a jelentős mozgást?
A találati lista mozgolódásáról a Seroundtable csapata számolt be elsőként, akik Dr. Pete Meyers Tweetjét emelték ki a sok közül, aki a Moz.com algoritmusfigyelőjére, a Mozcastra hivatkozva szokatlanul erős mozgolódásokra hívta fel a figyelmünket, amiről néhány külföldi fórumon és a közösségi médiában is esett néhány szó, de az ezzel kapcsolatos aktivitás nem volt túl kiugrónak nevezhető.
Érdekesség, hogy a jelentősebb mozgás ezúttal végre nemcsak a külföldi régiókban, és pláne nem az angolszász nyelvterületeken, hanem például Magyarországon is érezhető volt, ezáltal több weblap-tulajdonos is azt tapasztalhatta, hogy megnőtt vagy lecsökkent az organikus forgalma, esetleg hátrébb vagy előrébb került a találati listán. Természetesen az efféle mozgolódások rendszerint előbb vagy utóbb, de helyreálltak, csak nagyon kevés olyan esetre derült fény, amikor a jelentős mozgás tartós maradt, ezáltal egy hátrasorolás vagy egy előrekerülés megmaradt volna.
Hogy mi állt a mozgolódás hátterében? Erre a kérdésre sajnos most sem tudunk határozottan válaszolni, ami az elmúlt néhány évben történt események következtében egyáltalán nem meglepőek, hiszen folyamatosan olyan mozgolódásokat tapasztalunk hónapok óta, amelyek eredete teljességgel megmagyarázhatatlan volt, és a Google sem igazán kötötte a kérdezősködők orrára. Valami hasonló történt most is, ezáltal vagy egy kisebb algoritmusfrissítés történt – ami az alapalgoritmushoz volt köthető –, vagy a Pingvin mozdult meg egy kicsit határozottabban, amire a folyamatos futás miatt a jövőben egyre többször és egyre nagyobb eséllyel számíthatunk.
Érdekesség, hogy messze nem ez volt az első nagyobb mozgás a Pingvin algoritmus elindulása óta, hiszen amennyiben emlékszünk rá, október 24-én volt már hasonlóan jelentős mozgolódás a találati listán, aminek eredete szintén ismeretlen volt.
Néha a Google is hibázik
Habár nem kapcsolódik közvetlenül az algoritmusokhoz és a keresőoptimalizáláshoz – közvetetten viszont annál inkább –, de vannak esetek, amikor bizony még a Google is hibázik. Így történt ez november közepén, pár nappal a fentebb említett rejtélyes mocorgást követően, amikor váratlanul hibásan jelentek meg a weboldalak dátumai a találati listán abban az esetben, ha YouTube videó volt beágyazva az adott portálra. Hogy ez miért olyan nagy baj? Mindössze azért, mert ez bizony a rangsorolásra is negatív hatással van!
A problémára Jennifer Slag, a Thesempost egyik újságírója hívta fel a világ figyelmét, aki az elsők között szemléltette, hogy egy 2016-ban megjelent cikke 2014-es dátummal került fel a találati listára, méghozzá azért, mert a Google az írás rangsorolásakor a beszúrt videó dátumát vette alapul. Miután Jennifer jelezte a hibát Gary Illyésnek, a Google ismert szóvivőjének, az válaszában rögtön megírta az újságírónak, hogy a hibát máris jelezte egy az adott részlegért felelős szakember számára, aki ezek szerint nem tudott arról, hogy ilyen orbitális, a SEO-szakembereket csúnyán átverő probléma történt. A hiba november közepén volt érzékelhető, és vélhetően valamiféle frissítési baki állhatott a háttérben, ami a jelzést követően szinte azonnal elhárításra került.
A feltételezések szerint a Google ezzel próbált meg fellépni azzal a trenddel szemben, miszerint bizonyos webmesterek megpróbáltak úgy trükközni egyes cikkekkel, hogy frissítgették azok dátumát annak érdekében, hogy sokkal jobb helyezést tudjanak elérni a találati listán. Egy írás frissessége ugyanis egy nagyon fontos rangsorolási tényező bizonyos szegmensekben és témákban, így amennyiben időszakosan módosítjuk a hozzájuk kapcsolódó dátumot, akkor a kereső azt friss tartalomként értékeli, ezáltal előbbre kerülhet a találati listán is.
A hiba kapcsán a legnagyobb problémát az jelentette a leginkább, hogy a rossz dátum mellett az érintett oldalakon helyezésromlás is megfigyelhető volt. Paul Hughes, az egyik ismert amerikai webmester például a Twitteren számolt be arról, hogy azoknál az oldalaknál, ahol jelentősen módosult a dátum, ott komolyabb helyezéscsökkenés is megfigyelhető volt, ezáltal volt olyan oldala, amely a második helyről a hetedikre csúszott.
Az eset azon túl, hogy szomorú és ijesztő, nagyon jól mutatja, hogy a Google számára valóban mennyire fontos a folyamatos friss tartalom, és mennyire érzékenyen veszik a tartalmakkal való manipulációt, ami nagyon fontos lépés volt a tisztességes SEO tekintetében.