Visszafordulási arány és konverzió az internetes áruházaknál
Egy friss kutatást végzett nemrégiben a Google a mobilos felhasználók kapcsán, ezáltal most először került alapos vizsgálatra a konverzió, valamint a visszafordulási arány a webáruházakra vonatkoztatva. A kutatást a WordPress AMP hozta nyilvánosságra, akik kifejtették, hogy a keresőóriás arra a kérdésre igyekezett válaszokat találni, hogy pontosan mi befolyásolja a mobilos felhasználók visszafordulási arányát és az említett konverziót az internetes boltok tükrében.
A kimutatást egy gépi tanuláson alapuló kutatással végezte el Daniel An és Pat Meenan, avagy a Google két alkalmazottja, akik bebizonyították, hogy a megnevezett két tulajdonságot jelentős mértékben befolyásolja egy weboldal sebessége és teljesítménye. Magyarul tehát minél lassabb vagy bonyolultabb egy weboldal, annál magasabb a visszafordulási arány is, ezzel egyetemben pedig alacsonyabb a konverzió.
A kutatásból kiderül mindemellett, hogy a mai mobilos weboldalak a teljesítmény szempontjából sajnos súlyos lemaradásban vannak az asztali változatokhoz mérten, mindemellett pedig az emberek nem csak sokkal kevesebb időt töltenek az egyes honlapokon, hanem gyorsabban vissza is fordulnak, és sokkal kevesebb oldalt nyitnak meg, aminek igazán negatív hatása lehet hosszabb távon az internetes kereskedelemre.
Hogy miért?
Mindössze azért, mert ma a vásárlások 30 százaléka már mobilról történik a világhálón, és ez az arány egyre magasabb szintekre emelkedik majd. Ezzel szemben az Egyesült Államokban egy portál átlagos betöltődési ideje mobilokon nem egészen 7 másodpercre rúg, ami rendkívül lassú, hiszen a felhasználók közel fele nem vár tovább 3 másodpercnél, és inkább elhagyja a felkeresett oldalt. Ha mindez nem lenne elég nyomós érv, a vásárlók közel 80 százaléka szerint sokkal kisebb valószínűséggel vásárolnak egy olyan áruházból, amely lassan töltődik be mobilkészüléken. Lássuk azonban szakmai szempontból a kutatás eredményeit!
Rosszabb a konverzió, ha túl összetett az oldal
A kutatás eredményei tisztán is világosan bebizonyították, hogy minél összetettebb egy weboldal, annál alacsonyabb lesz a konverzió. Ezzel a kijelentéssel önmagában az a probléma, hogy nem elég konkrét, ezáltal nehezen megfogható fogalom a „túl összetett” weboldal problematikája. A Google azonban erre is válasszal szolgált már, ezáltal kiderült, hogy a konverzió szempontjából a problémát mindig a weboldalon megtalálható elemek- és képek számában kell keresni. Még tovább konkretizálva mindezt, a weboldal elemei ebben az esetben azt jelentik, hogy az adott portálnak mégis hány http lekérést kell végrehajtania, vagyis hány képet, fájlt és más egyéb elemet kell beolvasnia ahhoz, hogy a portál teljes szépségében és életnagyságban összeálljon előttünk.
Mint ismert, nagyon sok olyan weboldal található, amelyek a felépítés vagy a sablon tekintetében nagyon sok fájlt töltenek be egyszerre, ezáltal méretük több megabájtra is rúghat, amit főként mobilon nem mindig könnyű betölteni. Mindemellett a képek mennyisége is komoly problémát okozhat, hiszen minél több képet kell betöltenie egy weboldalnak, az is annál jobban rombolja a konverziót. Egy átlagos webáruháznak egyetlen oldalának például nem ritkán 15-20 képet is kell kezelnie egyszerre, így a programozóknak az a feladatuk, hogy ezeket a lehető legjobban optimalizálják.
A visszafordulási arány és az oldalsebesség
A Google által elvégzett kutatás külön kitért a mobilról a webáruházakhoz érkező látogatók visszafordulási arányára is, amit a legnegatívabban az adott weboldal sebessége befolyásolt. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? A keresőóriás ezen a téren az úgynevezett DOM betöltődési időt, valamint az adott weboldal teljes betöltődési idejét tartja fontos mérőszámnak. Ezek közül a DOM betöltődési időnek azt hívjuk, amikor a weboldal hátterében megtalálható kód teljes egészében előállítódik, és azt már a böngészőnek is sikerült feldolgoznia, de a vizuális, avagy a látható elemek megjelenítésére csak ezt követően kerül sor. A Google adatai szerint ez a betöltődési idő volt a legrosszabb hatással a visszafordulási arányra, ezáltal azoknál az internetes boltoknál, amelyeknél a látogatók visszafordultak, átlagosan 55 százalékkal volt lassabb a DOM betöltődési ideje, mint normál esetben.
Érdekesség, hogy a visszafordulási arány kérdésköre nagyon gyakran a szerencsén is múlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy általában a legelső oldal betöltődési ideje meghatározó csak a látogatóknak, így ha több webáruházat is felkeres ugyanazon vásárló, akkor azoknál már nem volt mérvadó a DOM betöltődési idő, akár gyorsabb, akár lassabb volt, rendszerint kivárták és nem fordultak vissza.
Mindemellett a Google szerint fontos figyelembe venni a teljes oldal betöltődési sebességét is a visszafordulási arány kapcsán, hiszen hiába gyors a DOM, ha utána a látható dolgok csigalassúsággal jelennek meg előttünk. A keresőóriás kimutatása szerint a 4,65 másodperc alatti oldalbetöltések rendszerint nem eredményeztek visszafordulási arányt, de az igazán kritikus pont a 6,96 másodperc, így amennyiben egy weboldal betöltési sebessége meghaladja ezt az értéket mobilon, akkor feltétlen átalakításokat kell elvégezni rajta, máskülönben rengeteg potenciális vásárlónak inthetünk búcsút mobilkészülékekről.