Weboldal vagy blog a SEO szempontjából
Az utóbbi években a blogok olyan jelentőssé váltak az interneten, hogy nagyon sok esetben a leendő weboldal-tulajdonosok, de nem ritkán még a gyakorlott szakemberek sem tudják elkülöníteni egymástól ezt a két közlési formát. Ami nyilvánvaló, hogy egy blog alapvetően inkább egy internetes napló, egy kötetlenebb közlési forma, ami ugyanúgy létezhet weboldalas megvalósítással is, míg a honlapok rendszerint komolyabb tartalmat, jobb strukturáltságot és átláthatóságot biztosítanak. Mindez vélhetően az emberek többségének eddig a pontig tiszta, azonban ha a keresőoptimalizálásról beszélünk, akkor vajon tudjuk-e, hogy mi lehet a különbség a kettő között, és mikor éri meg a leginkább egyiket vagy másikat használni? Példának okáért a WordPress alapú oldalak és blogok között nem sok különbség van sem a külcsín, sem a SEO szempontjából, azonban akadnak olyan minimális differenciálok, amelyek alapjaiban meghatározzák majd az adott portál sikerét.
A blogok
A blogok egészen sajátos területet jelentenek a keresőoptimalizálás tekintetében, hiszen az ilyen bejegyzések minden esetben dátumhoz kötődnek. A WordPress alapon írott blogok ugyanis mindig és minden esetben, automatikusan rendelkeznek majd dátummal, amit természetesen a keresők is képesek lesznek felismerni, és megjeleníteni a találati listán. Ez nem csak a rangsorolás szempontjából lesz kulcsfontosságú – a frissesség ugyanis főként manapság kiemelkedően lényeges a Google esetében –, hanem a bevonzott látogatók tekintetében is, hiszen egy igényes és hasznos látogató minden esetben azt is nézi majd, hogy mikor készült az adott írás. Sőt mi több, köztudottan vannak olyan témák, amelyek kapcsán a keresőóriás mindennél nagyobb figyelmet fordít arra, hogy mikor publikálták. Ha éppen egy olyan témáról van szó, ami érzékeny a frissességre, és azt sikerül előbb publikálnunk, mint a nálunk erősebb vagy nagyobb konkurensek, esetleg menő weboldalak, még egy kis bloggal is előrébb kerülhetünk a találati listán, mint ők.
Ha tisztában vagyunk ezekkel a témákkal, azokat mindig blogokként valósítsuk meg, ugyanakkor azért vegyük figyelembe, hogy ahogyan aktualitását veszíti az írás, annál hátrébb sorolódik majd a listán, ennek köszönhetően erre alapozva leginkább rövidtávú, gyorsan véget érő forgalomra számíthatunk, hacsak nem frissítjük bizonyos időközönként a cikket, amivel átverhetjük a keresőt – méghozzá teljesen legálisan. Ugyanez igaz abban az esetben is, ha az adott cikk külsős és egyben természetes linkeket szerez. A WordPress alapú blogbejegyzéseknek van még egy kiemelkedően nagy előnyük és sajátosságuk a honlapokkal szemben, mégpedig az, hogy nem csak kategóriákba, hanem címkék alá is sorolhatók. Ez főként a belső linkelés tekintetében kimagaslóan fontos, hiszen így növelhetjük a relevanciát, sőt megakadályozhatjuk, hogy bizonyos bejegyzések elvesszenek átláthatatlan struktúrák esetén. A blogokon ugyanis a friss bejegyzések lassan eltűnnek szem elől, de ha megfelelő címkéket alkalmazunk, illetve jól tudjuk ezeket kezelni, akkor a problémát könnyedén kivédhetjük.
A honlapok
A WordPress alapú honlapok, a fentiekkel ellentétben már nem dátumfüggők, tehát statikus tartalmakként tekinthetünk az így feltöltött cikkekre és hírekre. Természetesen így is jól használhatók, de nagyobb odafigyelést igényelnek, mert bizonyos oldalstruktúra esetén nem jelennek meg a főoldalon, és belső linkeket sem kapnak. Ha azt akarjuk, hogy egy WordPress alapú weboldal jó helyezést érjen el a találati listán, ahhoz mindig fontos lesz gondoskodni a tartalmak közötti megfelelő linkelésről. Amennyiben jó előre tudjuk, illetve van egy nyilvánvaló célunk azzal kapcsolatban, hogy milyen keresőszóval, illetve témával szeretnénk uralni a Google találati listáját, akkor soha nem egy blog, hanem egy jól felépített és strukturált WordPress honlap alkalmazandó. Ezzel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy ilyen esetekben az úgynevezett sarokkövezési technikát alkalmazzuk, amelynek során az aloldalakat a Google a frissesség szempontjából nem szűri, ellenben a főoldalt igen, egyszóval érdemes oda átirányítani minden olyan tartalmat, ami az adott keresőszóra vagy témára releváns. Ennek köszönhetően több olyan tartalom is felkerülhet a weboldalra, amelyek bár hoznak látogatókat és az olvasókat is érdekelhetik, nem térítik le a honlapot a kijelölt ösvényről. Fontos tudni ugyanakkor, hogy egy ilyen portál felépítése óriási munkával jár, hiszen a blogbejegyzések automatikus megvalósításával ellentétben itt tudatos belső linkelésre lesz szükség.
A két alternatívának tehát megvannak a maguk előnyei és hátrányai, így röviden a céltalanok és kezdők válasszák a blogot, a céltudatos emberek, akik hasznot is remélnek munkájukból, azok pedig válasszák a tudatosan építkező weboldalt, amelyek kapcsán a SEO szempontjából érdemes odafigyelni az alapvető különbségekre, illetve követelményekre, legyen szó akár az állandó linkelésről, akár a megfelelő tartalom előállításáról.