A 12 legnagyobb hiba, amivel elszúrhatod a honlapodat

Alapvető hibák, amelyekbe a legtöbb (95-97%!) kezdő weboldal tulajdonos beleesik.
Olyan alapvető dolgok leírása következik, amelyek meghatározhatják a honlapod sikerességét vagy sikertelenségét.
Nem megfelelő nyitóoldal
Hidd el, senkit nem érdekel a céged története, sem az ISO minősítés! A látogatóidat egyetlen dolog érdekli: a saját problémája, és a problémájának a megoldása! Ennek kell szentelned a nyitóoldaladat! Ha a látogatód nem látja, hogy a problémájára megoldást találhat a honlapodon, már megy is a konkurenciádhoz.
Óra, naptár, névnap, zene, videó, izgő-mozgó animációk
Azaz minden olyan apróság, amely elterelheti a látogató figyelmét a mondanivalódról. Alaposan gondold át, hogy szükséged van-e ezek valamelyikére (természetesen nem termékbemutató videóra gondoltam).
Ingyenes tárhelyre helyezés
Az internetezők túlnyomó többsége felismeri, ha ingyenes tárhelyre teszed a honlapod. Mit fog rólad gondolni, ha még néhány ezer forintod sincs a tárhelyre? (Megjegyzem, bár vannak olyan ingyenes tárhelyek, ahol „eldöcög” a WordPress is, én nem vállalok ingyenes tárhelyre telepítést.)
Ingyen domain
Lásd az előző bekezdést.
Színek, betűk, tagolás
Szörnyű, olvashatatlan honlapokat is össze lehet hozni, ha nincs meg a megfelelő kontraszt a háttérszín és a szöveg között. Olvashatatlanná teszi az oldalt a folyamatosan középre zárt szöveg, sőt a sorkizárt szöveget sem könnyű számítógépen olvasni. A túl széles tartalmi rész is zavaró, ahogy a túl apró betűk, a betűtípusok gyakori váltogatása sem tesz jó benyomást a látogatóban. Ide tartozik a túl hosszú, egybefüggő szövegek, a tagolatlanság – szintén nem fogják elolvasni a honlapodon lévő információkat, bármennyire hasznosak is.
Intro
Nagyon nem szeretem 🙂 Ha igényled, természetesen elkészítem, de tudnod kell, keresőoptimalizálási szempontból fölöttéb haszontalan, és a látogatóid többsége sem fogja kivárni az oldal betöltődését.
Reklámok
Egy-két reklám elfér, ha az barter vagy esetleg kapcsolódó partnerprogram, de nem szabad túlzásba vinni. Különösen izgalmas tud lenni egy céges honlapon egy Adsense program, hiszen itt pontosan a témakörünkhöz kapcsolódó hirdetések jelennek meg, és így kapásból továbbküldhetjük a látogatót a konkurenciához.
Üzenetküldő hiánya
Tegyél ki a honlapodra egy űrlapot, amin keresztül azonnal fel tudják veled venni a kapcsolatot.
Hírlevél
Jó-jó, hogy hírlevelezni akarsz, de azt tudnod kell, hogy ma már nem adják meg az emberek olyan könnyen a nevüket, email címüket. Hidd el, kell, hogy adj nekik valamit ingyen, amiért cserébe megadják! Mindegy mit – termékminta, ingyenes próba, tanácsadás, kedvezmény kupon…
Garancia
Ma már muszáj vállalnod. Lehet pénzvisszafizetési vagy egyéb, de tény, hogy akár többszörösére emelkedhet a bevételed. (Bár az weboldalon nincs reklámozva, de én is vállalok garanciát a honlapkészítésre.)
Felhasználóbarát kezelhetőség
A böngésző- és felbontásfüggetlen honlap ma már kötelező. A menürendszernek egyértelműnek kell lennie.
Közérthető nyelvezet
Kerüld a szakszavakat! Lehet, hogy te és a szakmabelid érti, a laikus viszont nem.
Én is mondhattam volna itt olyan szavakat, hogy webergonómia, usability, kreatív, stb. Nem tettem, hogy értsd, amiről beszélek.
Réka
2011. 10 21. @ 10:50
13. hiba: hejjjesírás…
Kedves cikkíró: muszáj! muszáj! Nem muszály, ha nem ebből élsz, de ha igen… 🙂
Andrea
2011. 10 26. @ 19:34
Kedves Réka!
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy 1984 elnevezésű év, amikor nyelvújítóink (MTA tudósok), sok mindent beújítottak, ilyen j-ly helyesírási szabályokat is. Van akinek „nem jött be” az új szabály, és tudatosan használja a régi helyesírási szabályokat. De ott van pl. az email – e-mail, vagy a cimke – címke (maradva a honlapkészítés témakörű honlapoknál). Én pl. cimkézek – tudatosan – a saját oldalaimon. És ezt sok oldalon tapasztalhatod, akárcsak az email egybeírását. Az ügyfél honlapja már más kérdés…
Persze a cimkézésre logikai magyarázatom is van, rövid i-vel egy jelölés, hosszú í-vel pedig a cím kicsinyítőképzős változata. Én inkább jelölgetem egy-két kulcsszóval a bejegyzéseket.