A co-citation, co-occurance jelentősége a keresőoptimalizálás tekintetében

Egyre többször lehet olvasni arról, hogy a co-citation és a co-occurance a jövőben egyre nagyobb jelentőséggel rendelkezik majd, ezáltal a keresőoptimalizálás tekintetében akár átveheti a horgonyszöveg szerepét is. Egy frissen publikált esettanulmány szerint amennyiben az meg is történik majd, arra még csak a nagyon távoli jövőben kerülhet sor.
A co-citation, aki nem tudná, a társhivatkozásokat jelöli, vagyis az úgynevezett együttes hivatkozásokat, amelyek a SEO szempontjából valóban lényegesek. Példával úgy lehetne szemléltetni őket, hogy létezik egy adott weboldal, amely egyetlen cikkben két további honlapra mutat újabb hivatkozásokkal. Az ilyen esetet hívjuk co-citationnek, jelentősége pedig abban keresendő, hogy a keresőmotorok ilyenkor azt feltételezik, hogy mindhárom hivatkozott weboldal között valamiféle kapcsolat mutatható fel.
A co-occurence, avagy az együttes előfordulás vagy említés a másik hasonló, illetve egyre hatékonyabb SEO-forma, aminek lényege, hogy weboldalunk linket nem kap, ellenben a szövegben az általunk képviselt brand vagy domainnevünk már említésre kerül, méghozzá valamilyen más, a Google szerinti releváns kifejezéssel egyetemben. Amennyiben ez többször előfordul, a Google szépen összeköti ezt a két kifejezést a domain névvel, ez pedig összességében nagymértékben kihathat a rangsorolásra is. Ezt a lehetőséget a modern SEO-szakemberek egyre gyakrabban használják, ezáltal segítségével, szimpla szövegekkel olyan mértékben előre lehet lendíteni honlapunkat a keresőkben, hogy a keresőszó sem a címekben, sem az alcímekben nem szerepel, csak a szövegekben – megfelelő gyakorisággal.
A kutatók az objektív áttekinthetőség érdekében 42 weboldalt hoztak létre annak érdekében, hogy kipróbálják a fentiek hatékonyságát. A teszt érdekes eredményeket szült, hiszen a legjobb, de legalábbis a leggyorsabb eredményeket azok a weboldalak érték el, amelyeken a SEO-t élő linkek biztosították. Nagyon jó eredmények születtek ugyanakkor abban az esetben is, ha a dokumentumokban és a szövegekben az adott kulcsszavak megfelelő gyakorisággal szerepeltek. A co-occurence és a co-citation egyelőre, a jelenlegi algoritmusok mellett tehát a horgonyszövegek szerepét egyelőre még nem veszélyezteti – legalábbis ami a hatásfokot tekinti, ugyanakkor a jövőben érdemes lesz követni a változásokat a szakembereknek.