Mi a helyzet a rövid tartalmakkal?
Keresőoptimalizálás szempontjából azt mondhatjuk, hogy a jó tartalom – amennyiben nem hirdetésről van szó – legalább 2000 -2500 karakternyi anyag, azaz nagyjából egy flekk.
(A flekk nem más, mint a nyomdászok által használt szakszó, mely a német nyomdászok szavajárásából terjedt el hazánkban. Egy flekk eredetileg huszonhatszor hatvan leütés volt, de a számítógép elterjedésével 1800-2000 karakterre lövik be. Ez nagyjából egy oldalnyi kézzel írott vagy gépelt szöveget jelent. ha egy szövegszerkesztőben az általánosan elterjedt 12-es betűmérettel teleírunk egy „lapot”, az nagyjából három flekknyi szöveget jelent.)
míg régebben nem figyeltek eléggé oda a weboldalak szövegeinek hosszára, addigra ma már alapvető, hogy 2000-2500 karakteres blogbejegyzéseket készítenek, sőt, amennyiben lehetséges a leírások és az egyéb oldalszövegek is megpróbálják elérni ezt a hosszt. Nyilvánvaló, hogy egyes szövegek esetében ez nem megvalósítható és nincs is szükség arra, hogy a termékeink rövid leírásánál vagy pedig a bemutatkozó oldalunk minden pontjánál hosszú szövegeket próbáljunk kisajtolni a témából.
A SEO szövegírás és a tartalommarketing két különböző dolog, ám nem lehet teljesen elkülöníteni őket egymástól. A Google számára fontos, hogy a tartalmad mennyire releváns a felhasználók által indított keresésre, valamint mennyire releváns az oldaladra. Bonyolult algoritmusok figyelik weboldaladat számtalan szempontból, így nem csupán egyféle marketing az, amire szükséged van. Ráadásul a Google mellett a látogatóidnak is meg kell felelned és új látogatókat kell szerezned, tehát a weboldalad tartalmainak minden tekintetben többféle nézőpont szerint is optimálisnak kell lenniük. Ez nyilvánvalóan befolyásolja a hosszt és azt is, hogy hány képet helyezel el egy szövegben, valamint a tartalmat, az elhelyezendő kulcsszavakat, a formázást, az olvashatóságot.
A Google ma már nagyon fontosnak tartja a felhasználói élményt. Egy nehezen olvasható szöveg nem nyújt megfelelő felhasználói élményt, így nyilvánvalóan hátrányban van egy olvasmányos, jól tagolt tartalommal szemben. De a rövid tartalom vajon hátrányban van a hosszúval szemben? A felhasználók vagy a Google kevésbé értékesként kezeli a rövid szövegeket?
Mit szól a Google a rövid tartalomhoz?
Felreppent az a hír, hogy a Google bünteti a rövid tartalmakat. Nos, ez nem így van. A kérdést a Google+ Hangoutján vetődött fel és John Mueller a Google szakembere és egyébként természetesen weboldaltulajdonos, ki is fejtette álláspontját, valamint megtudhattuk, hogy mit is szól a keresőóriás a tartalmak hosszához.
John Mueller weboldaltulajdonosként a minőséget helyezi előtérbe a hosszal szemben, és mint kiderült a Google is ezen az állásponton van, azaz az algoritmusok a minőségi és releváns tartalmakat „szeretik”, melyek között hosszabb és rövidebb szövegek is megtalálhatóak, több vagy kevesebb képpel ellátva. Az a fontos, hogy egy tartalom igényes és fontos információt jelentsen a felhasználó számára, akár 100, akár 500 szóból álljon is. Nincs olyan algoritmus, amely a szövegek hosszát lenne hivatott számolni és olyan sincs, amely a szövegekben elhelyezett képek mennyiségét vagy a szöveg hosszához igazodó képmennyiséget figyelné.
A Google a weboldalakat teljes egészében igyekszik nézni, így ha egy oldal rövidke tartalmakkal kiváló információkat nyújt látogató számára, sokkal értékesebb, mint ha hosszú, jól megformált szövegek, jelentős kép tartalommal ellátva szinte semmit sem adnának a felhasználóknak. Az egyszerű SEO szövegírás kora lejárni látszik, mert annak ellenére, hogy nagyon fontos az optimalizálás, ez önmagában ma már nem elég. A SEO kritériumoknak megfelelni még mindig szükséges, azonban a felhasználóknak is ideális tartalommal kell szolgálni. a tartalommarketing és a keresőmarketing egyre jobban összeforr.
Milyen tartalmat „szeret” a Google?
Mint írtuk is, a jó, releváns, információdús tartalmakat szereti, azokat, amelyek a felhasználók számára készültek. Ezek lehetnek rövidek, lehetnek hosszúak, teli képekkel vagy kép nélküliek, a lényeg, hogy értékesek legyenek és kapcsolódjanak a weboldal egészéhez. Ha tudni szeretnéd, hogy mely tartalom hatékonyabb, használd ki az A/B split, azaz A/B testing lehetőségeit és vizsgáld meg élesben!
Akkor most mondjuk is ki egyértelműen: A Google nem bünteti a rövid tartalmakat. A Google a kulcsszóhalmozást, az ócska tartalmakat és a black hat SEO lehetőségekkel készült tartalmakat ignorálja, vagy a legrosszabb esetben bünteti.