Ingoványos terep, de nyerhetsz vele – Long tail kulcsszavak

Ha megnézzük az oldalunkra érkező keresők által használt kulcsszavakat grafikonon, jól láthatjuk, hogy vannak olyan kulcsszavak, melyek kiemelkedőek, de a grafikon egy hosszú, lapos farokban ér véget és ez a farok adja nagyjából a keresések 70 százalékát. Az ebbe a farokba tartozó keresőszavakat vagy kifejezéseket nevezzük long tail kulcsszavaknak és a tévhittel ellentétben ez nem a több szóból álló keresőszavak elnevezése, bár tény, hogy a long tailbe főleg ilyeneket találunk. Ezekre a szavakra egyenként nem sok találat érkezik, azonban rengeteg különböző van belőlük.
A nagyon specifikus, egyszavas keresőkifejezések is ide tartoznak és elmondhatjuk, hogy nagyjából 15%-uk mindig valami újdonság, olyan, amire eddig még nem kerestek rá, legalábbis az oldalunkra érkezők biztosan nem.
Nagyon sok esetben, az esetek 24 százalékában az emberek kérdéseket tesznek fel a Google-nek. A „hol”, „mi” és „melyik” kérdőszavak a leggyakoribban, ezekből adódik össze az említett 24 százalék.
Optimalizáljuk long tail-re is?
Igen, érdemes, sőt fontos ezekre a szavakra is optimalizálni, de nem úgy, mint a főbb kulcsszavainkra. Érdemes körülírni kulcsszavainkat, érdemes figyelmet fordítani olyan kifejezésekre is (ezek lehetnek egyszavas, vagy hosszú, többszavas kifejezések), amelyek kapcsolódnak fő kulcsszavainkhoz, termékeinkhez, szolgáltatásunkhoz, mert könnyen lehet, hogy valaki az ezekkel kapcsolatos árakra, típusokra kíváncsi vagy nem is tudja konkrétan, hogy ezeket keresi, inkább csak megoldást keres problémájára.
Miért éri meg a long tail kulcsszavakra optimalizálni?
-
Magasabb konverzációs arányt jelentenek. Ha vizsgálat alá veted a long tail kulcsszavakat, melyekkel weboldaladra érkeztek a felhasználók, láthatod, hogy milyen céllal indították a kereséseket. A „Tudás hatalom”, ha tudod, mi érdekli őket, mi a céljuk, akkor könnyebben tudod kitalálni, miként csalogasd be őket az eladási tölcsérbe, vagy miként tedd őket álandó olvasóiddá, vagyis azt, miként érd el a célod, melynek érdekében létrehoztad a weboldalad.
-
Kicsi rájuk a verseny. Mivel specifikus tartalomról beszélünk, nyilvánvalóan sokkal kisebb lesz rájuk a verseny, mint a főbb, általánosabb kulcsszavakra. Ugye a long tail kucsszavaid olyanok, amik konkrétan a te oldaladra, vállalkozásodra, témádra jellemzőek valamint annak minél pontosabban meghatározott célközönségére. Hogy lehetne így nagy a versen rájuk? Ha csak neked van kék orrú, lila sarkú tulipános férficipőd, akkor ennek esetleges kulcsszavaira nyilván nem fognak egyéb cipőwebáruházak optimalizálni.
-
A szemantikus keresésekre való optimalizálásban is jelentősek. Egyes kutatások eredményei arra engednek következtetni, hogy a hang alapú keresés lesz a következő hatalmas változás. Éppen ezért már most érdemes erre felkészülni, legalább annyiban, hogy átgondoljuk, milyen más szempontoknak kell majd megfelelni, ha elterjed. Az emberek írásban még inkább „kulcsszavazva” kommunikálnak a keresővel, de ha szóban is indíthatnak majd kereséseket (és hát erre már évek óta akad lehetőség), akkor nagyban változni fognak a kereséskor használt szavak kifejezések. Nagy valószínűséggel mondatokra, főleg kérdőmondatokra számíthatunk, melyek már most megjelentek a long tail kulcsszavaink között.
Mik a jó long tail kulcsszavak?
A jó long tail kulcsszavak azok a speciális szavak vagy kisfejezések, melyekre lehetőséged van információt, terméket, választ, tehát tartalmat generálni oldaladra így nyilvánvalóan a fő témádhoz, profilodhoz kapcsolódó dolgokra vonatkoznak, azok leírásai, azok hatásai és leírásai, azok a problémák, hiányosságok, melyekre megoldást nyújtanak.
Hogyan találd meg a releváns long tail-eket?
A Search Console-ban meg tudod nézni a keresési kifejezések listáját. Vigyázz! Nem mindegyik jó long tail, ami kevés találatot hozott. Ennél tovább kell menned, de még mindig a Search Console-ban vagyunk. Kattints a „Keresési statisztikák”-ra, azon belül jelöld ki a „Kattintások”, „Megjelenítések”, „Elhelyezkedések” pontokat, majd kattints a „Letöltés”-re.
A listából válogasd ki a releváns általános kulcsszavakat, majd kezdd el egyesével beírogatni őket a Google keresőjébe. Itt az automatikus kiegészítés fog segítségedre lenni, mert relevancia sorrendjében fogja beadogatni azokat a kifejezéseket, melyek számodra jók lehetnek. Érdemes ezt inkognito módban csinálni, mert így nem befolyásolja a kiegészítéseket az elhelyezkedésed, a böngészési előzményeid.
Ha megvan a listád, akkor húzd le róla azokat, amik nem elég specifikusak, tehát nem derül ki belőlük webáruház esetén a vásárlói szándék, blog esetén az információra való igény stb. Ha megvan a maradék, akkor abból még húzogasd le azokat, melyekből egyértelműen látható, hogy olyasmit keresnek vele, amit te nem tudsz biztosítani. A maradék lesz a neked megfelelő long tail kulcsszó lista.