A Google odavág a feltört oldalaknak
A Google évek óta küzd a spammerek ellen. Mostantól a feltört weboldalak tulajdonosait is bünteti. Új algoritmus változtatások sorozatát jelentették be, ami a keresések 5 %-át is érintheti, és ami nyelvenként eltérhet.
Miért törik fel a weboldalakat?
- Részben azért, hogy spamküldésre használják. Azaz kéretlen leveleket küldjenek ki. Ami nem tesz jót a honlapnak sem és a tárhelyszolgáltatónak sem.
- Részben azért, hogy minőségileg gyenge vagy illegális honlapokra mutató linkeket helyezzenek el az oldalon. Rendszerint rejtett linkek formájában.
- Részben azért, hogy kártékony programokat helyezzenek el a honlapon, ami megpróbál adatokat lopni, esetleg a felhasználó számítógépére települni és ott kártékonykodni.
- Részben pedig látszólag brahiból, hogy megmutassa a világnak, hogy ezt az oldalt is fel tudta törni. Bár ez utóbbi esetben különösebb kárt nem okoznak, rendszerint a kezdőlapot (és az alkönyvtárakban lévő index oldalakat) változtatják meg, és a honlap tulajdonosának a figyelmét felhívják arra, hogy elég gyengécske a honlap biztonsága.
Milyen változást jelentett be a Google?
A webmester blogon közzétett információk alapján az újonnan elindított algoritmus módosítás olyan szinten szűri ki a feltört weboldalakat, hogy az is előfordulhat, hogy bizonyos lekérdezésekre csak a legfontosabb eredményeket mutatja a találati lista, csökkentve a találatok számát (azaz előfordulhat, hogy egy-egy keresésre még 10 találatot sem tud adni).
A közlemény felhívja a figyelmet, hogy a nem kellően védett honlapok könnyen feltörhetők. Ezek lehetnek akár kormányzati portálok, egyetemek, vállalkozások, vállalatok honlapjai, éttermek honlapjai, stb. is. A spammerek szándékosan keresik a jó minőségű honlapok sebezhetőségeit, hogy hasznot húzzanak belőle. Ha pedig sikerül feltörni, a tökéletesen legitim oldalak is veszélyessé válhatnak a hackerek kezében.
A Google célja, hogy megvédje a felhasználókat és a webmestereket, így folyamatosan finomhangolja az algoritmusokat, hogy kigyomlálja a rossz tartalmat.
Következmények?
A feltört oldalakat teljesen eltávolítja a találati listáról. Természetesen ez nem a Pandához vagy a Pingvinhez hasonló büntetés, így amint rendbe teszi a honlap tulajdonosa az oldalát, akár pár órán belül is visszakerülhet a találati listára.
Segítség?
A legjobb (és legolcsóbb, akár időben, akár pénzben mérjük), megelőzni a bajt.
A Google ezen az oldalon ad útmutatást feltörés esetére. Természetesen megpróbál értesíteni is (ehhez célszerű a Webmaster Toolsba regisztrálni és bekötni a weboldalt).
A neten vannak biztonságot / feltörést vizsgáló weboldalak, pl. isithacked.com, unmaskparasites.com, sucuri.net, ismysite.hackedornot.com. Azt azonban nem árt tudni, hogy 100%-os biztonsággal nem állapítják meg hogy tiszta vagy fertőzött az oldal (léteznek olyan többszörösen kódolt elemek, fájlok, amiből már ezek a szoftverek nem tudják kihámozni az igazságot)…