A jótékonykodásért kapott linket is fizetett linknek veszi a Google
A linképítéshez kapcsolódó keresőoptimalizálási stratégiák kapcsán az egyik leghatékonyabb, hovatovább legbiztosabb minden esetben a fizetett link, ami garantált, hogy nem tűnik el egyhamar, könnyedén építhető fel megfelelő és minőségi tartalom, hovatovább nagyon egyszerűen lehet természetesnek venni, de persze ha lebukunk, akkor a Google azt nagyon súlyos büntetéssel díjazza majd. A fizetett linkeket ugyanis a keresőóriás az általa felállított szabályzat értelmében bünteti, és amint kiderült, nemcsak a pénzért kapott linkekért, hanem a jótékonykodásért kapott linkekért is könnyedén ebbe a kategóriába sorolhat minket a Google. Mindez természetesen nem azért van így, mert a keresőóriás esetleg nem támogatná a jótékonykodást, sokkal inkább azért, mert nagyon sok esetben használták fel a linképítés során a jótékonyság álcáját ahhoz, hogy valaki fizetett linkekkel tudjon megtámogatni a SEO tekintetében egy weboldalt.
Vigyázzunk az adományozással
A Medium.com jelentetett meg egy nagyon érdekes írást arról, amely egészen pontosan azt taglalja, hogy a jótékonykodásért cserébe akár több olyan dofollow linket is begyűjthetünk egy-egy oldalunk számára, amelyek nagyon erős rangsorolási tényezővel, illetve előnyökkel járhatnak. A cikk írója rengeteg olyan oldalt megemlít, amelyik arra szakosodott, hogy ha támogatunk egy általuk felkarolt ügyet, vagy csak szimplán jótékonykodunk, akkor egy megnevezett weboldalunkat egy nagyon erős dofollow linkkel tolnak meg hátulról, ami a keresőoptimalizálás tekintetében egy nagyon fontos tényező. Az esetről természetesen néhány webmester gyorsan megkérdezte John Muellert, a Google egyik kommunikációs vezérét is annak érdekében, hogy kommentálja a cikket, hiszen amennyiben valóban ilyen egyszerű hasznos linkekhez jutni, akkor nyilvánvaló, hogy nagyon sokan beépítik majd linképítési stratégiájukba. Mueller erre egészen egyértelmű kérdéssel válaszolt, amelyben mindössze annyit kérdezett, hogy mit gondol a kérdező, vajon ezek végső soron nem fizetett linkeknek tekinthetők?
Mit mond a Google a fizetett linkekről?
A Google egészen határozottan fogalmaz a fizetett linkek kapcsán, amelyek egyértelműen károsak, ha a tiszta keresőoptimalizálás fenntartása a cél. A keresőóriás útmutatója szerint bármilyen link, amely képes befolyásolni a PageRank mutatót, a vétel és az eladás tekintetében egyaránt jelentős mértékben ronthatja a keresési eredmények minőségét, vagyis befolyásolhatja a tiszta versenyt. Amennyiben valaki ilyen linkeket alkalmaz, az minden esetben csalást követ el, és alapjaiban sérti meg a Google webmestereknek szánt útmutatójában lejegyzett és megfogalmazott alapelveket, amely szerint semmiféle olyan link alkalmazása tilos, amelyért közvetlenül vagy közvetetten fizettek, és az így javítja, vagy másik oldalon rontja egy-egy webhely pozícióját a találati listán. Magyarul tehát a fizetett linkek minden esetben valamilyen büntetést eredményeznek, és a Google szemében az összes olyan hivatkozás fizetett linknek minősül, amelyeket egyszerű támogatással vagy jótékonykodással szerzünk be.
Ha a Google szempontját vesszük alapul, ez nyilván teljes mértékben megérthető, azonban adja magát a kérdés: vajon életszerű is? Ezzel kapcsolatban lehetnek problémák, hiszen nyilvánvaló és egészen természetes az, hogy ha például egy iskola, egy szervezet vagy egy alapítvány valahonnan támogatást kap, akkor az a saját weboldalán feltünteti az adományozó nevét, címét és amennyiben van, akkor nyilvánvalóan a weboldalát is. Ez sok esetben kérés nélkül, a támogató tudta nélkül megtörténhet akár egyszerű hálából is a kapott támogatásért. Az efféle linkek bár a Google szerint szerkesztőségi linkek, és nem fizetett linkek, azért ne ringassunk magunkat álomba – pláne a fenti megnyilvánulás után. A Google ugyanis egy óriáscég, ahol nem tudnak minden egyes ilyen esetet külön-külön megvizsgálni, nagyon gyakran véletlenszerűen, esetenként a saját anyagi szempontok alapján kerül eldöntésre, hogy mi ütközik bele az irányelvekbe, és mi nem. Erkölcsről, etikáról és ilyesmiről szó sincs, leginkább csak anyagi haszonról, mégpedig a keresőóriás részéről.
Ez annyit jelent, hogy ha – például éppen karácsony közeledtével nagyon aktuális a kérdés –, támogatásra vagy adományozásra adjuk a fejünket, és mindezt például weboldalunk nevével fémjelezve, és mindezért egy linket kapunk, akkor azt a nyilvánvaló veszély ellenére se utasítsuk vissza, hiszen kicsi az esélye annak, hogy a Google külön bejelentés nélkül ezt felfedezi, ellenben keresőoptimalizálási szempontból ez bizony óriási előny jelent. Sőt mi több, mindehhez hozzátennénk, hogy a Google történetéből soha egyetlen olyan esetet sem tudnánk kiemelni, amikor egy magyar weboldalt azért büntettek meg, mert fizetett linkeket használt. Ez nyilván minősíti is a hazai SEO színteret – hiszen vannak sajnos folyamatosan szabálytalankodók a szakmában –, pláne annak fényében, hogy itthon – és egyébként külföldön is – a nagy multicégek és KKV-k teljesen nyilvánosan, évente ezerszámra vásárolják a fizetett linkeket, és ezért még korábban senki sem kapott büntetést. Tehát nem túl nagy a valószínűsége annak, hogy éppen mi fogunk.