Elképesztő keresőoptimalizálási titkokat hozott nyilvánosságra a Google
A Stone Temple keresőoptimalizálásra szakosodott vállalat nemrégiben egy rendkívül alapos mélyinterjút készített a témában alighanem legkompetensebb személlyel, Gary Illyéssel, aki azon túl, hogy a Google egyik szóvivője, teljesen naprakész a SEO kapcsán is. Habár Gary és a keresőóriás a múltban mindig is gondosan ügyeltek arra, hogy ne hozzanak nyilvánosságra olyan műhelytitkokat, amelyekkel a keresőoptimalizálók visszaélhetnének, de a Stone Temple csapata nagyon járatos a témában, újságírójuk pedig annyira felkészült volt, hogy pontosan tudta: miként kell úgy kérdeznie a szóvivőt ahhoz, hogy ő akarva-akaratlanul is kikotyogjon néhány fontos titkot.
A Google nem szereti a hírportálokat
A több mint egyórás interjú során Gary Illyés elsőként a hírportálok kapcsán fakadt ki, ezáltal elmondta, hogy mennyire nem szeretik a cégen belül azokat az oldalakat, amelyek nem hajlandóak kisebb weboldalakat linkelni. Gary szerint ő kifejezetten haragszik emiatt a hírportálokra, hiszen ez semmilyen veszélyt sem jelent a nagyobb halak helyezésére, ellenben másoknak igencsak nagy segítség lenne a feljebbjutás érdekében. A szakember konkrét példával is alátámasztotta mondandóját, így kifejtette, hogy az egész internet linkekre épül, ez az egész alapja. Ha viszont a hírportálok kizárólag név alapján említenek weboldalakat, de azokat nem linkelik, akkor azokról a Google kis híján nem is fog tudni, de az olvasók is dezinformálttá válnak, hiszen nem tudják, hogy a sok hasonló nevű portál, illetve vállalkozás közül pontosan kiről is lehet szó.
A történet azonban kétélű kard, hiszen a Page Rank miatt éppen a Google a felelős azért, hogy az oldalak azt hiszik, hogy a kifelé történő negatív linkelés rossz hatást eredményezhet számukra. A nagy hírportálok többsége ráadásul határozottan az oldalmegtekintésből él, ezáltal egyáltalán nem áll érdekükben, hogy bárki is elhagyja az oldalt, pláne egy linken keresztül. A kisebb portálok így gyakran kényszerülnek arra, hogy pénzért vásároljanak linkeket, ami viszont éppen ellenkezik a Google irányelveivel.
A minőség és a mennyiség a legfontosabb
Gary megerősített minket az interjú során azzal kapcsolatban is, hogy a gyenge minőségű oldalakkal egyáltalán nem érdemes próbálkoznunk a Google keresőjéből, pláne nem úgy, hogy mindenféle igénytelen szöveget, vagy a témába egyáltalán nem vágó dolgot prezentálunk rajta. Az interjút készítő riporter egy konkrét példát hozott fel a Google szakemberének, amelyben kifejtette, hogy az egyik ügyfele oldalának majdnem a felét törölte, aminek hatására bár a forgalom érdemi változást nem mutatott, ellenben a konverzió és az eladás is 50 százalékos növekedést mutatott.
Gary szerint ez a példa is mutatja, hogy a gyenge minőségű oldalak gyártása nem kifizetődő, ilyenekből senki sem profitálhat ma már, hiszen senki sem szívesen indexel ilyeneket, és minőségi forgalom sem érkezik rájuk. Inkább tematizáljuk az oldalt és törekedjünk a minőségi tartalomra. Mindez különösen a webáruházak esetében lehet kiemelten fontos információ, hiszen főként ők futnak bele rendszeresen ebbe a problémába. Esetükben nagy segítséget jelenthet a SEO Audit használata, ami kiszűri a gyengébb minőséget.
Rengeteg apró jótanács
Gary Illyés az interjúban első ízben beszélt arról, hogy az elmúlt hónapokban több olyan algoritmusfrissítés is volt, ami teljesen észrevétlen maradt, és ez a jövőben is folytatódik majd, bejelentést viszont csak azok kapnak majd, amelyek névvel is rendelkeznek. A szóvivő ezen túlmenően rengeteg apró-cseprő jó tanáccsal is szolgált a beszélgetés során, így például kiderült, hogy egy saját oldalon semmi értelme a nofollow használatának, így amennyiben le akarjuk állítani linkjeink követését, inkább a noindex-et válasszuk hozzá. Ezzel kapcsolatban kiderült, hogy amennyiben egy weboldalt noindex-re helyezünk, de a későbbiekben újra indexeltetni szeretnénk, akkor rengeteg dologtól függ az, hogy a Google ismét számításba veszi-e. Ha megfelelő tartalmat, struktúrát és egyebeket talál a keresőóriás, akkor határozottan igen, de mindez időtávtól is függ, hiszen ha egy oldalt a kereső indexen kívüli állapotban talál, akkor sokkal ritkábban fog majd ellenőrzéseket végezni.
Gary egyébiránt agy nagyon hasznos tippel is szolgált a SEO-szakemberek és a weboldal-tulajdonosok számára, méghozzá a rendszeresen jelentéktelen figyelmet kapó webhelytérkép kapcsán. Amennyiben ugyanis azt szeretnénk, hogy a Google robotja gyakrabban látogassa meg oldalunkat – ami bizonyos esetekben kifejezetten hasznos is lehet –, akkor ajánlatos nem egy automatikusan generált, mondhatni sablon webhelytérképet beküldeni ehhez az összes url-ünkkel a középpontban. A Google ugyanis az ilyenre lényegesen kisebb súllyal figyel oda, ellenben az olyan webhelytérképekkel, amelyek kizárólag válogatott url-eket tartalmaznak, az ilyen speciális térképeket ugyanis a keresőóriás fontosabbnak véli majd.
Végezetül Gary beszélt arról is, hogy egy link vajon mennyi linkerőt ad át az oldal számára. A Google szakembere szerint itt messze nem csak a Page Rank értékről van szó, inkább szignálok sokaságáról, így ilyen esetekben nem a linkerő, hanem a szignálok átadásáról kellene beszélni az oldalaknak, egy link ugyanis mást is átadhat a linkerőn túl.