Hasznos SEO tippek egyenesen a Google-től!
A várakozásoknak megfelelően idén is lezajlott az SMX konferencia, amely minden évben az egyik legjelentősebb Google-eseményként ezúttal sem telt el meglepő, de legalábbis informatív és egyben hasznos nyilatkozatok nélkül. Ennek megfelelően az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a kijelentéseket, amelyek a keresőoptimalizálás szempontjából kiemelten fontosak lehetnek a SEO szempontjából, hiszen az eseményen szóba került a keresők jövője, a mobilos algoritmus, a HTTPS jelentősége, de még a Rank Brain algoritmus is.
A Rank Brainről és az új domain végződésekről
Az SMX konferencia során az egyik legérdekesebb konferencia az volt, amelyen Gary Illyés, avagy a Google szóvivője, valamint Danny Sullivan között zajlott a Rank Brain algoritmus kapcsán. Gary ezzel kapcsolatban bár nem sok újdonságot osztott meg az érdeklődőkkel, ellenben nagyszerűen összefoglalta mindazt, amit tudnunk kell a mesterséges intelligencián alapuló algoritmusról. Ezáltal újfent megerősítést nyert, hogy a Rank Brain az egyik fontos rangsorolási tényező, és miközben gépi tanulással fejleszti magát, főként a múltbéli adatokon, illetve korábbi kereséseken alapul, ergo ezek közül szűri ki, hogy melyek voltak a jó minőségű találatok, és megpróbálja kikövetkeztetni, hogy a későbbi keresések során mi lesz majd a megfelelő válasz, illetve találat a felhasználók számára.
Kiderült, hogy a Rank Brain a leghatásosabban a hosszú, több szóból álló kifejezéseknél, valamint a korábban soha nem látott kulcsszavaknál működik a legnagyobb hatásfokkal. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha egy hosszú, vagy bonyolult kérdést teszünk fel a keresőnek, akkor a Rank Brain nélkül nem kaphatunk majd megfelelő válaszokat, hiszen az algoritmus képes az összetett kifejezések bontásából kikövetkeztetni, hogy mi lehet a feltett kérdésre a megfelelő válasz, sőt mi több, azt is érti, hogy egyes kötőszavaknak mikor van jelentőségük, és mikor nincs. A Rank Brain azonban nem a kérdés megértésében jó, hanem abban, hogy megkeresse a jó választ.
A két SEO-guru beszélgetése során szóba került mindemellett a kulcsszavas domainek és domain-végződések keresőoptimalizálásra gyakorolt hatása is. Mint kiderült, a végződéseknek semmiféle szerepük sincs abban, hogy egy url relevanciáját hogyan is értékeljük, ugyanakkor az országok szerinti domain-végeknek egy globális keresés során már természetesen lehet rangsorolási értéke. Összességében azonban nem jelentenek előnyt az olyan domain-végződések, mint a .info-, vagy a .news. Gary Illyés szerint a domain névnek lehet ugyan szerepe a rangsorolásban, de a Google rendszerint ilyesmivel nem törődik.
Search Console, HTTPS és a SEO jövője
A konferencia során szóba került természetesen más egyéb téma is, így többek között a Search Console, amivel kapcsolatban nagyon sok keresőoptimalizáló évek óta kéri már a Google-t, hogy legyen 90 napnál hosszabb időszakra is visszanézhető, Gary szerint a téma már napirenden van náluk, ezáltal hamarosan talán érkezik a módosítás. Szóba került mindemellett a HTTPS kapcsolat is, amiről megtudtuk, hogy a jelenleg indexelt oldalak mintegy 30 százaléka már ezt a biztonságos alternatívát használják, és azon törik magukat, hogy a jövőben sokkal jelentősebb rangsorolási előnyt adhassanak a HTTPS alapon nyugvó weboldalaknak.
Gary beszélt továbbá a jövőben megújuló mobilos algoritmusról, amivel kapcsolatban megtudtuk, hogy újabb rangsorolási tényezőkkel ruházzák majd fel, és ezek közül az egyik legfontosabb a sebesség lesz, aminek sokkal jelentősebb szerepet tulajdonítanak majd, mint az asztali keresések esetében. Szóba került mindemellett a SEO szempontjából a közösségi média és az átkattintási arány jelentősége is!
Kiderült, hogy a közösségi médián megjelenő tartalmak továbbra sem bírnak rangsorolási tényezővel vagy előnnyel, hiszen az itt közölt adatok felett kizárólag az oldalakat üzemeltetők rendelkeznek, így ha ők törlik őket, akkor felborul a rendszer, ezáltal nem tehetik meg, hogy ilyen bizonytalanságra rangsorolást építsenek. Ezzel kapcsolatban a Google szóvivője kiemelte még, hogy továbbra sincsenek úgynevezett egy tipikus ágazatra specializált algoritmusok, tehát egyes területekhez még nem készítettek ilyesmiket, és egyelőre nincsenek is hasonló tervek napirenden. Az átkattintási arány kapcsán Gary szerint még mindig csak személyes kereséseknél használják, azonban szavait rendszeresen és egyre többször megcáfolják a különféle kutatások.
A beszélgetés egyik legfontosabb és alighanem legizgalmasabb témája egyébiránt az volt, amikor Gary Illyés a jövő keresőoptimalizálásával kapcsolatban kezdett el beszélni, hiszen rengeteget változott ez az ágazat a közelmúltban, és változni fog az elkövetkezendő időszakban is, ezekre a változásokra pedig az embereknek oda kell figyelniük. Az egyik ilyen dolog az AMP, amivel kapcsolatban Gary kiemelte, hogy feltétlenül használjuk, mert bár egyelőre nem tűnik valami nagy dolognak, de komoly dolgokat épít majd rá a Google a jövőben. A másik ilyen a különféle digitális asszisztensek, illetve chatbotok alkalmazása, hiszen a keresőóriás a jövőben ezeknek is kiemelt szerepet szentel majd, ezáltal szeretnék alaposabban is kihasználni a bennük rejlő lehetőségeket, ami SEO szempontjából is rendkívül fontos lesz – noha egyelőre még nem derült ki, hogy miként.