Hogyan telepíts WordPress bővítményeket?
A WordPress könnyű kezelhetőségének hála a bővítmények, azaz pluginek feltelepítése egyszerű feladat, azonban teljesen kezdők számára nem árt egy kis utánajárás, mielőtt nekivágnak. A telepítésnek három módja, de azt azért a legelején fontos tisztázni, hogy egyedi bővítmények telepítésére csak abban az esetben van lehetőséged, ha saját telepítésű WordPress-szel rendelkezel.
Mi az a bővítmény?
A bővítmény, melyet pluginként ismernek a legtöbben olyan apróbb kiegészítés, ami a nagy programon belül egy kisebb program, egy új funkció. A WordPress alapvetően nem tud mindent, így a plusz funkciókat ezekkel a kis programokkal pótolhatjuk vagy javíthatjuk, kiegészíthetjük. A bővítményeket moduloknak, vagy újabban AddOn-oknak is nevezik.
A WordPress bővítmények telepítésének módjai:
- Online a Vezérlőpulton keresztül automatikus telepítéssel
- Feltöltéssel a Vezérlőpult használatával
- Kézi feltöltéssel az FTP-n keresztül
1. Telepítés a vezérlőpulton, online
- Lépj be a WordPress weboldalad Vezérlőpultjába és keresd meg a „Bővítmények” –et.
- A „Bővítmények” fülön belül a felső részen (vagy pedig a külön megnyílt oszlopban) kattints az „Új hozzáadása” gombra.
- A megjelenő felület jobb felső sarkában találod a „Bővítmények keresése” lehetőséget, ide írd be a plugin nevét vagy pedig az elérni kívánt funkció megnevezését.
- A megjelenő lehetőségekből kiválaszthatod azt, amelyiket telepíteni szeretnéd. Kattints a mellette található „Telepítés most” – ra, majd hagyd jóvá enterrel.
- Aktiváld! Ezt kétféle módon lehet megtenni. Az egyik megoldás, hogy a telepítés végén aktiválod, a másik megoldás pedig, hogy megkeresed a „Bővítmények” listádban és ott kapcsolod be.
2. Telepítés a vezérlőpulton feltöltéssel
- Töltsd le a kívánt bővítményt. Ezt megteheted a https://wordpress.org/plugins/ címről, de számos más, megbízható weboldal is rendelkezésedre áll. Mindig vigyázz arra, hogy a letöltött programjaid megbízható forrásból származzanak! Nagyon fontos továbbá, hogy az általad letöltött bővítménynek .zip formátumúnak kell lennie.
- Lépj be a WordPress oldaladra, a kezelőfelület „Bővítmények” fülére kattints
- Kattints az „Új hozzáadása” gombra. (Ez eddig szinte ugyanaz, mint az előző esetben.)
- Menj a „Bővítmények telepítése” részhez, ezen belül pedig a „Bővítmény feltöltése” az, amire szükséged van. Kattints rá!
- Az előzőn belül a „Fájl kiválasztása” következik, ahol az első lépésként letöltött .zip formátumú bővítményt válaszd ki.
- Kiválasztás után kattints a „Telepítés most” gombra, majd „okézd le”.
- Ugyanúgy, ahogy az előző megoldásnál, itt is kétféle módon aktiválhatod. Vagy a feltöltés után vagy pedig a „Bővítmények” listájában.
3. Telepítés FTP-n keresztül
Ehhez először is tudnunk kellene, mi az az FTP. Tulajdonképpen nincs szükség erre a tudásra ahhoz, hogy képesek legyünk vele bővítményt telepíteni WordPress weboldalunkra, ám nem árt minél több okosságot magunkra szedni, ha már van egy szerkeszthető, frissítésre és karbantartásra folyton vágyó weboldalunk, ami valószínűleg fontos számunkra, hiszen mi másért hoztuk volna létre.
Mi az az FTP?
Az FTP (File Transfer Protocol) nem más, mint egy állományátvitelt biztosító szabvány a TCP/IP rendszerekre, amilyen maga az internet is. Ez a szabvány alkalmas arra, hogy különböző operációs rendszerű gépeken is lehetővé tegye a fájlátvitelt. Egyszerű felhasználóként ritkán jön ez elő, mert bár ott van szinte mindenhol, mégsem vagyunk tisztában azzal, hogy mitől sikerül letölteni ezt-azt vagy feltölteni agy továbbítani. A webböngészők nagyrésze is tud FTP kliens lenni. Ma már egyre elavultabb ez a szabvány, a peer-to-peer protokollok már most eléggé kiszorították, azonban még sokszor használatos.
Így telepíts FTP-n keresztül Bővítményt
- Az első lépés ugyanaz, mint az előbb. Töltsd le megbízható forrásból a telepíteni kívánt plugint, ügyelve arra, hogy a formátuma .zip legyen.
- Ha megvan a letöltés, csomagold ki vagy tömörítsd ki a „beszerzett” bővítményt.
- Kapcsolódj biztonságosan a szerverhez
- Keresd meg a WordPress könyvtáradat, amelyen belül a wp-content/plugins mappára lesz szükséged
- Töltsd fel a bővítményed nevével ellátott mappát. Ebben legalább néhány .php fájlnak lennie kell. Nagyon fontos, hogy a mappát egészében töltsd fel, ne pedig a kis fájlokat külön-külön. Utóbbi esetben nem fog működni a dolog.
- Navigálj a WordPress oldalad Vezérlőpultjára, ezen belül pedig a „Bővítmények” gombra és a másik két megoldáshoz hasonlóan, itt is válaszd ki a feltöltött plugint, majd kapcsold be.