7 + 1 kérdés és válasz a keresőoptimalizálásról
1. Miért érdemes foglalkozni a keresőoptimalizálással?
Az online világban fokozottabb konkurenciaharc folyik, mint az offline világban. Ha a terméket, szolgáltatást kereső emberek nem találják meg egy cég honlapját a keresőben, akkor annak a cégnek nem lesz a honlapja segítségével bevétele. Itt azok a cégek tudnak érvényesülni, amelyek belátható időn belül a keresők találati listájának első oldalára kerülnek. A találati listán megfelelő helyezés elérését a legköltséghatékonyabban a keresőoptimalizálás tudja biztosítani. A konkurenciád lehet, hogy már optimalizáltatja a saját honlapját. Te mire vársz még?
2. Garantálható a Google 1. helyezés?
Nem. Az első helyet senki nem garantálhatja. A Google nyilatkozata a kérdésben:
“Senki sem garantálhatja Önnek, hogy a webhelye az első helyen jelenik meg a Google rendszerben.
Óvakodjon az olyan keresőoptimalizálóktól, akik azt állítják, hogy garantálni tudják a helyezést, és “speciális kapcsolatuk” van a Google-lal, vagy a Google rendszerbe való “elsőbbségi beküldés” lehetőségét reklámozzák. A Google rendszerben nincs elsőbbségi beküldési lehetőség.”
3. Garantálható a teljes siker?
A Google több mint 200 faktor szerint állítja fel a honlapok rangsorát. Ezen belül további számtalan szempontot vesz figyelembe (több mint 1000 szempont). Ennek eredményét látjuk a találati listán.
A találati lista folyamatosan változik, a találatok mennyisége és minősége kulcsszavanként eltérő.
A keresőmotor rangsoroló algoritmusaira egyetlen keresőoptimalizáló cégnek sincs közvetlen ráhatása, ezért egyetlen optimalizáló cég sem garantálhatja a találati listán fix helyezés elérését.
4. Mennyi ideig tart a keresőoptimalizálás?
Ez egy rendkívül nehéz kérdés. Sok tényezőtől függ, pl. az optimalizálandó honlap jelenlegi erejétől, a konkurens honlap(ok) erejétől.
Általánosságban azonban elmondható, hogy az első látványos eredmények már 3-4 hónapon belül láthatóak lehetnek. Az viszont, hogy ezeket az eredményeket tovább javítsuk vagy szinten tartsuk, folyamatos, kemény munkát igényel.
5. A honlapom most a 63. helyen van. Mikorra kerülne az 1. oldalra?
A kérdésre lehetetlen pontos választ adni. A kulcsszó és a konkurensek ismeretében megközelítő idő intervallumot meg lehet határozni.
Egy kisebb kulcsszó verseny esetén akár már 1-3 hónap is hozhat eredményt, egy erős versenyben akár az első év is eredménytelenül telhet el.
Tisztességes cég nem ígér eredményt egyik napról a másikra. A keresőoptimalizálás eredményei nem egyik napról a másikra érzékelhetők.
6. Miért nem a bevételnövekedésre vállalnak garanciát az optimalizálással foglalkozó cégek?
Egy cég bevételnövekedését elsősorban nem a keresőoptimalizálás befolyásolja. Ez függ attól, hogy milyen a honlap megszövegezése (képes-e a látogatókat vásárlóvá konvertálni?), mennyire keresett az adott termék, szolgáltatás, milyen a konkurencia terméke/szolgáltatása. Vannak olyan elemek, amiben segíthet a keresőoptimalizáló, mint a weboldal szövegezés, de nem tud senki egy kevésbé keresett terméket keresettebbé tenni.
A keresőoptimalizálás a bevételnövekedésben annyiban játszik szerepet, hogy a minőségi látogatószámot növeli, azaz a megfelelő pozícióba juttatással a termékedet, szolgáltatásodat kereső látogatókat kapsz.
7. Optimalizálással kiváltható a cég marketingje?
Határozottan nem! A bevált marketingeszközeidet semmiképp ne függeszd fel. A keresőoptimalizálás gyakorlatilag egy új marketingeszköz, amivel a keresők keresőmezőibe kulcsszavakat bepötyögő embereket célozzuk meg, akiket vásárlóvá konvertálhatsz.
+1 Mennyibe kerül a Google első hely?
Ilyen nincs. Az organikus találatok között. A nem organikus találatok között van, de azt nem keresőoptimalizálásnak hívják, hanem fizetett hirdetésnek. A Google esetében Google Ads (régebben: Adwords) a neve.
A SEO lépései
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a keresőoptimalizálás abból áll, hogy bizonyos meta elemeket beállítunk az oldalon, a tartalomba beleteszünk néhány kulcsszót és linkeket építünk. Az optimalizálás korántsem ennyiből áll.
Vannak olyan részletek, amelyek kihagyhatatlanok az eredményes optimalizáláshoz. Nézzük néhány fontos elem kérdéseit.
Miért fontosak a SEO lépések?
Két „apróság”, a kulcsszókutatás és a weboldal elemzés, ezek ideális esetben megelőzik már a weboldal készítést is, de a SEO munka megkezdését mindenképpen.
Miért fontos a kulcsszókutatás?
Ha találomra választasz kulcsszavakat, könnyen előfordulhat, hogy a hónapok munkájával elért helyezés semmit nem ér, mert az adott kulcsszavak értéktelenek, mert azokra nem keresnek a potenciális ügyfelek. Így ezekre a kulcsszavakra hiába leszel az első helyek egyikén, nem lesz belőlük ügyfeled.
Miért fontos a weboldal elemzés?
A weboldal szerkezetében akaratlanul is lehetnek olyan hibák, amelyek gátolják a megfelelő eredmény elérését. Ilyenek lehetnek pl. rossz URL-szerkezet, duplikált tartalom, nem működő link, kódolási hiba, lassú betöltés. A szerkezet rendbetétele nemcsak a weboldal egészsége szempontjából fontos, a Google általános, minőségi és tartalmi tartalmi irányelveinek is meg kell felelni, pl. ide tartozik az érvényes AMP oldalak vagy a weboldal biztonságának kérdése.
Miért fontos az on-site SEO?
A weboldal egyik legfontosabb része keresőoptimalizálási szempontból a látható szöveges tartalom a kiemelésekkel, formázásokkal. A jó helyezéshez fontos rendbe tenni a belső linkstruktúrát, meta elemeket, linkszövegeket is. De ide tartozik a képek, videók kérdése is. Emellett pl. nem árt elkerülni a kulcsszóhalmozást.