Így használd a SEO szerint helyesen a morzsamenüket

A morzsamenü vagy más néven breadcrumbs a legtöbb keresőoptimalizáló figyelmét rendszerint elkerüli, pedig a SEO szempontjából ezzel is lehet ügyesen trükközni – méghozzá úgy, hogy azzal a Google kedvére tegyünk. Mindez olyannyira igaz, hogy a Google nemrégiben elmondta, hogy miként lehet helyesen és jól használni a morzsamenüket a SEO szempontjából. Előtte azonban egy kis áttekintés arról, hogy miről is van szó.
Mi az a morzsamenü?
A morzsamenü nem más, mint egy olyan hivatkozássorozat, amely képes megmutatni egy weboldalon belül – rendszerint jól látható formában, a dizájnba épülve –, hogy a látogató éppen hol helyezkedik el az adott weboldalon, ergo milyen menükből és almenükből jutott el a megtalált oldalra. Egy webáruház esetében például a morzsamenü így nézhet ki a honlapba építve – minden esetben linkelve: Főoldal – Cipők – Férfi cipők – Méretek. A morzsamenünek itthon gyakran megtalálhatjuk az angol nyelvű változatát is, így nem ritkán breadcrumbs név alatt találkozhatunk vele. Mindkettőt gyakran használjuk, bár az angol talán egy kicsit elterjedtebb, a morzsamenü is egyre gyakoribb kifejezés.
Most, hogy ezt tisztába tettük, érdemes megvizsgálni, hogy miért is lényeges keresőoptimalizálási szempontból a morzsamenü! A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk, és sokaknak talán már a fentiek alapján is leesett: leginkább azért, mert a morzsamenü belső linkekként is szolgálhat, sőt mi több, releváns linkekként. Amennyiben egy termékoldalon morzsamenüt helyezünk el, az minden esetben linket ad az adott oldalnak, méghozzá jelentés szempontjából a hozzá leginkább közelálló alkategóriának.
Hogy ez miért olyan lényeges? Mindössze azért, mert egyáltalán nemcsak egy egyszerű belső linkről beszélünk, hanem minden esetben egy releváns, kapcsolódó hivatkozásról. Amennyiben tehát maradunk a cipős témánál, a Cipők alatt megtalálható Férfi cipők esetén nem kell megmagyarázni sem a látogatónak, sem a Google-nek, hogy ez a kettő összetartozik és releváns, ergo a belső link sokkal értékesebbé válik, ami ezáltal elősegíti a keresőmotorok munkáját – pláne abban a tekintetben, hogy azok megértsék a weboldal struktúráját.
Ebből fakadóan már nyilvánvaló, hogy a morzsamenü bizony a keresőrobotoknak az oldal feltérképezéséhez is hozzájárul, hiszen alapból szerkezetet, információs architektúrát teremt a portálon.
Ezek után már korántsem meglepetés, hogy a morzsamenü természetesen a felhasználói élményt is jelentős mértékben elősegíti, hiszen erőteljesen megsegíti a felhasználókat a tájékozódásban. Ha tehát valaki a Google-ben rákeres arra, hogy „Férfi cipő”, a morzsamenü linkje egyrészt megerősíti oldalunkat a találati listán, másrészt pedig, ha az illetőt elhozza a weboldalra, akkor ott sokkal könnyebben segíti a tájékozódást azzal kapcsolatban, hogy pontosan hol jár, melyik aloldalon.
Így amennyiben rossz helyen kötött volna ki, vagy több találatot akar a kínálatból, akkor nem kell bogarásznia, keresnie és sokat kattintania, mert egyetlen kattintással át tud navigálni a megfelelő helyre. Ilyen téren nemcsak a felhasználói élményre, hanem a konverzióra is pozitív hatással lesz, sőt csökkenti a visszafordulási arányt, megnövelve ezzel az oldalon eltöltött idő mennyiségét. Ezek pedig köztudott, hogy jelentős mértékben hatnak a SEO-ra, illetve arra, hogy jobb helyezésünk legyen a találati listán.
A morzsamenünek egyébiránt több fajtáját különíthetjük el. Beszélhetünk a hely alapú morzsamenüről, ami konkrétan a fentiekben leírt típus, tehát adott egy weboldal, ahol az oldalak hierarchiájából épül fel az egész.
Van továbbá a tulajdonság alapú morzsamenü, ami minden esetben a szűrők szerint alakítja a linkeket. Példával ez úgy néz ki, hogy a felhasználónak internetes boltunkban lehetősége van arra, hogy az ár, a méret és a gyártó alapján szűrjön. A szűréssel eljut egy termékoldalra, amelyeket morzsamenüvel is meg lehet jeleníteni.
A harmadik típus pedig az útvonalkövetésre épülő morzsamenü. A lényege az, hogy a menüsorban ilyenkor minden esetben az adott felhasználó szűrésekor vagy válogatásakor kapott eredmények bukkannak fel a morzsamenüben. Ha tehát valaki férfi cipőre keres, majd utána a bőrcipőkre és végül a 44-es cipőkre szűkíti a kört, akkor ezek jelennek meg a menüben.
Mit mond a Google a morzsamenüről?
A Google a morzsamenü kapcsán határozottan támogató állásponton van a SEO tekintetében, sőt az sem zavarja a keresőóriást, ha a termékoldalon belül ez megváltozik. A Google szóvivője, Gary Illyés a Twitteren keresztül kiemelte, hogy ezt soha nem tekintik spammer technikának, mint ahogyan azt sem, ha többféle morzsamenü van egy oldalon, hiszen ez minden esetben inkább segítséget nyújt a robotoknak abban, hogy jobban megértsék az adott portált.