Jelentős változásokról beszélt a Google a keresőoptimalizálás kapcsán!
Miután teljesen meglepő módon a Google egy elképesztő hatású algoritmusfrissítést hajtott végre március elején, várható volt, hogy az SMX konferencián szóba kerül majd mindez, de arra talán senki sem számított, hogy a keresőóriás rendkívül fontos változásokat is szóba hoz, márpedig pontosan ez történt, így sok érdekesség, többek között még a mobilos indexelés témája is szóba került.
Nagy a csend a Fred algoritmus körül
A világ legnagyobb keresőmarketinges konferencián a legtöbben azt várták a Google részéről, hogy mindent megosztanak majd velünk a Fred algoritmusról, azonban Gary Illyés kiemelte, hogy ez az a dolog, amiről nem igazán beszélhet. Bár jól megmosolyogta, hogy a szakma Fred csúfnévvel illette a márciusi terrort, és azt is megerősítette félszavakkal, hogy bizony valóban egy nagyon jelentős frissítés történt a név alatt, amire nem más utal, minthogy éppen a vezetők döntése miatt nem igazán mondhat el semmiféle részletet erről. Azt azért kifejtette, hogy amennyiben valakinek lenne olyan kérdése, ami a Fred algoritmushoz kapcsolódik, az biztosan minden választ megtalál a Google súgóoldalán, egészen pontosan a Webmestereknek szóló irányelveknél.
Mindezzel egyetlen nagyon komoly probléma van, konkrétan ugyanis az itt látható irányelvek rendkívül általánosak, mindent nyújtanak, csak éppen segítséget nem. Ebben ugyanis kvázi csak a keresőoptimalizálás általános alapelvei találhatók meg, és olyan tanácsokkal lát itt el minket a Google, miszerint egy weboldal minden esetben inkább a felhasználóknak készüljön, és soha ne a keresőknek, és ha ezt betartjuk, illetve elkerüljük a manipulációs technikákat, akkor nagy baj nem lehet.
Magyarul, a Fred algoritmust továbbra sem sikerült megfejteni, márpedig igény lenne rá, hiszen az interneten annyi különféle spekuláció található az egyes szakértők részéről, hogy nem ártana egy hivatalos álláspont, mert az bizonyos, hogy egy rendkívül összetett algoritmusról beszélünk.
A mobilos indexelésről
Habár a Fred algoritmusról Gary Illyés nem sokat beszélt, ellenben a mobilos indexelés kapcsán alaposan megeredt a nyelve, ami nem véletlen, hiszen köztudott, hogy a Google a jövőben át szeretne váltani erre az indexelési formára, aminek a lényege nem más, minthogy a weboldalakat már nem az asztali változatok alapján rangsorolnák, hanem a mobilos verzió szerint.
A Google szóvivője elsőként azt erősítette meg, hogy pánikra semmi ok ezen a téren, de főleg azoknak nincs okuk rá, akik rendelkeznek külön mobilos-, vagy reszponzív weboldallal. Gary szerint a cég berkein belül már felállították a mobilos indexelésre szakosodott részleget, akik még az idén megindítják a tényleges fejlesztési munkákat, de jelenleg még csak kísérleteznek és tesztelnek, és egyelőre céldátumról sem beszélnek, biztos, hogy a mobilos indexelés nem hetekre, vagy hónapokra, inkább negyedévekre van tőlünk.
Gary úgy véli, hogy a legnagyobb kihívást a szakemberek számára az jelenti, hogy egy mobilos weboldal esetén sokkal kevesebb rangsorolási szignál található, mint egy asztali változatnál, ergo kevesebb a tartalom, és a linkek is, metaadatokkal sincsenek eleresztve ezek a típusú portálok. Gary szerint a legutóbbi álláspont alapján azt tervezik, hogy az indulás teljesen minőség-semleges lesz, mert nem akarják, hogy a találati listának romoljon a minősége, ellenben fontos, hogy új rangsorolási tényezőket találjanak azok helyett, amelyek a mobilos oldalakról hiányoznak. Ez bár sokak szerint azt jelentheti, hogy a találati lista nem változik, de a gyakorlatban igen, jelentős mértékben változhat, ellenben csak a minősége marad meg a megszokott, asztali verzión alapuló rangsorolásnak.
Mi változik még?
Gary Illyés elmondta, hogy a háttérben nekiláttak egy új módszer kidolgozásának, amivel képessé válnak a jövőben mérni a mobilos weboldalak sebességét. Erre azért van nagy szükség, mert a jelenleg az asztali változatok esetében használt sebességmérő alkalmazások nem alkalmasak a mobilos változatoknál. Mindez azért érdekes, mert ha nem is direkt, de Gary most elsőként ismerte el közvetetten, hogy a mobilos weboldalak sebessége bizony jelentős mértékben beleszámít majd a rangsorolási tényezők közé az indexelés során.
A szóvivő szerint erről még az indulás előtt feltétlenül átfogó részletekkel kívánnak szolgálni nekünk, sőt mi több, a webmestereknek már pár tippet is adott arra vonatkozóan, hogy miként eszközöljék az átállást. Példának okáért nem árt ellenőrizni, hogy a mobilos weboldalon vannak-e strukturált adatok, illetve hogy a rel beállítások megfelelnek-e a követelményeknek, de fontos lesz figyelni a tartalomra is, nézzük meg, hogy ezen a változaton megtalálható-e az a tartalom, amelyre szeretnénk jó helyezést elérni.
Bár sokan féltek a mesterséges intelligencia erőltetésétől, a konferencián kiderült, hogy a Google egyelőre még nem tervezi a teljes átállást, méghozzá azért nem, mert rendkívül nehéz a hibakeresés ezen a téren. Gary kiemelte például, hogy ha a RankBrain algoritmus meghoz egy döntést, akkor rendkívül nehéz utólag megmondani és visszakeresni, hogy pontosan miért is döntött így, ami a hagyományos algoritmusoknál ugyebár nem okoz problémát.