Le kell kapcsolnod a weboldaladat pár órára? Így csináld!

Gyakran előfordulhat még a legnagyobb weboldalakkal is, hogy különböző okok – karbantartás, átalakítás és a többi – miatt le kell állítanunk néhány órára, sőt mi több, akár egy-két napra is. Rengetegen ebből nem csinálnak különösebb problémát, aztán utána döbbennek rá arra, hogy mekkora hibát követtek el ezzel, hiszen helyezésük a leállást követően drasztikusan visszaesett a keresőben. Hogy a leállás elkerülhetetlen, de szeretnéd, ha a keresőben betöltött helyedet ez nem veszélyeztetné? Nyugi, van rá megoldás!
A Google minderről hivatalos webmesteri blogján számolt be egy külön bejegyzésben, amelyben kifejtették, hogy miképpen is kezeljük a helyzetet weboldalunkkal abban az esetben, ha portálunkat le akarjuk kapcsolni egy kis időre, illetve nincs más választásunk, le kell kapcsolnunk pár napra. Az eset általános, hiszen karbantartás vagy egyebek miatt éppen annyira szükségessé válhat mindez, mint a nyaraláskor vagy a karácsonyi időszakban bekövetkező leállások. Lássuk, hogy a Google szerint miként csináljuk ezt úgy, hogy ne legyen kiesés a találati listán!
Ha webáruházak vagyunk
Amennyiben internetes áruházat üzemeltetünk, abban az esetben a felfüggesztés egyik legjobb módja az, ha egyszerűen elérhetetlenné tesszük a kosarat, vagyis megakadályozzuk azt, hogy az érkező látogatók vásárolni tudjanak, amit a legtöbb portálmotor esetében nagyon könnyedén meg tudunk tenni minden egyes termékre értendően. Ez azért szerencsés, mert a weboldal tartalma így továbbra is elérhető marad, az emberek is megfelelő ütemben érkeznek majd be, azonban ne felejtsük el őket egy felugró ablakban, vagy egy jól látható helyen tájékoztatni arról, hogy mi történik éppen, miért nem tudnak vásárolni, és hogy ez csak átmeneti állapot. Ha a kosárhoz vezető linket inaktívvá tesszük, az már elég lehet, de humánusabb, ha alapból inaktívvá tesszük a kosár gombot. A vásárlási oldal a robots.txt által is blokkolható, de helyezhetjük no indexre is, ezáltal a Googlebot nem látja ennek a tartalmát. Egy ilyen beállítás után könnyedén és szabadon kommunikálhatjuk a vásárlók felé azt, hogy az adott oldalon pontosan miért nem lehet vásárolni.
Blokkolhatjuk az egész oldalt is
Amennyiben ténylegesen az egész oldalt szeretnénk elérhetetlenné tenni és blokkolni, akkor a legjobb, illetve leghumánusabb módja az egésznek az, ha elhelyezünk a főoldal helyén egy üzenetet, amelyben tájékoztatjuk az érkezőket arról, hogy éppen szünnap van. Fontos azonban itt a beállítás, az ilyen üzenetre ugyanis a szervernek mindig 503-as hibaüzenetet kell visszaadnia, ami azt jelenti, hogy a Google ezek után nem fogja leindexelni az ideiglenes tartalmat. Ha ez elmulasztjuk, az komoly probléma, hiszen a Google így indexeli a hiányos tartalmat és az ideiglenes üzenetet, ami nem szerencsés.
A Googlebot ilyen esetekben rendszeresen visszatér az oldalhoz, és nagyjából egy hétig nem is tesz semmit, hiszen ideiglenesen érzékeli a változást, azonban ha sokáig elhúzódik a leállás, abban az esetben állandónak érzékeli majd, így elkerülhetetlen, hogy az oldal helyezései visszaessenek a találati listán. Ezért lényeges, hogy a leállás ne legyen hosszabb egy-két napnál. Persze jó alternatíva még a Retry After header alkalmazása is, aminek köszönhetően jelezhetjük a Googlebotnak azt, hogy pontosan mikor látogasson vissza legközelebb az oldalra, így a hosszabb leállítások is részben kiküszöbölhetők. A SEO tanácsadók és a Google azonban mégis úgy tartja, hogy egy oldal teljes leállítása és blokkolása egy hétre nagyon negatív hatást gyakorol a rangsorolásra és a helyezésekre az alkalmazott módszertől függetlenül is.
Kapcsold le a szervereket
Persze a fentieken túl alkalmazhatunk alternatív módszereket is, ezáltal például lekapcsolhatjuk az egész szervert is, amit bizonyos esetekben elengedhetetlen lesz megtennünk, pláne akkor, ha az oldalt éppen egy másik szerverre helyezzük át. Ha ilyen történik, arra azért ügyeljünk, hogy a régi vagy az új, esetleg egy ideiglenesen beállított szerver folyamatosan biztosítsa minden egyes URL számára az 503-as válaszkódot, méghozzá a felhasználóknak kiírt tájékoztatás mellett, sőt azt is intézzük el, hogy a DNS a megfelelő ideiglenes szerverre mutasson.
Nagy odafigyelést igényel
Mint a fentiekben is látszik, illetve a Google külön figyelmeztetése is erre utal: az oldal lekapcsolása nagyon komoly odafigyelést igényel a tulajdonosok részéről. Egy év végi leállással például a teljes következő évünket alaposan tönkretehetjük, hiszen egy néhány napos, vagy éppen egy kéthetes oldalleállítás nagyon drasztikus ronthatja a helyezéseinket. A legtöbb webáruház általában a kosár inaktívvá tételét alkalmazza, ha ilyen eset fordul elő!