Magento webáruház keresőoptimalizálása
Bizonyára minden egyes Magento felhasználó tisztában van azzal, hogy a kérdéses webáruházi keretrendszer segítségével meglepően jó, mi több páratlan eredményeket lehet elérni a keresőkben, így minimális SEO alkalmazásával is kiváló helyezéseket érhetünk el az egyszerű, mondhatni változtatás nélkül élessé tett internetes boltokkal szemben. Ez elsődlegesen annak köszönhető, hogy hiába nevezhető egy kitűnően felépített webáruházi alapnak a Magento, összességében a keresőoptimalizálás tekintetében nagyon sok hiányossággal rendelkezik.
Óriási szerencse azonban, hogy ezeket a problémákat minimális odafigyeléssel is nagyon könnyedén javíthatjuk és orvosolhatjuk, így a kevésbé bátrak néhány alapvető beállítással és odafigyeléssel, a merészebbek azonban bővítmények telepítésével vagy például a forráskód alaposabb átírásával.
Mielőtt alaposabban is belemélyednénk a Magento webáruházak keresőoptimalizálási sajátosságaiba, nagyon fontos, hogy alapból megérthessük egy SEO lényegét egy internetes bolt esetében, hiszen ez sokkal másabb meglátást és gyakran eltérőbb ismereteket is követel például a hagyományos weboldalakhoz mérten. Az első és legfontosabb ezen a téren, hogy a webáruházak keresőoptimalizálására nagyon speciálisan kell tekintetünk, hiszen a legtöbb honlappal szemben messze nem elegendő az, hogy csak néhány kulcsszóra optimalizáljuk az egész rendszer, és beérjük azzal, hogy az oldal ezekre a kulcsszavakra jó helyezést ér el.
Bár önmagában alapnak ez is megteszi, ellenben sokkal ideálisabb lenne, ha bizonyos termékekre rákeresve a Google az első helyeken hozná a mi internetes boltunkat is. Bármennyire is meglepő, a Magento keretrendszer által ez egyáltalán nem lehetetlen feladat, méghozzá olyannyira nem az, hogy ha nem tucat-termékeket árulunk, abban az esetben már kezdőként is rögtön az élbolyba verekedhetjük magunkat.
Szereti a Google a Magento webáruházat?
Lássunk egy konkrét példát arra vonatkozólag, hogy miként is gondolkodik a Google a Magento webáruház SEO kapcsán! Egy fiktív példával élve, amennyiben a keresőbe beírjuk a televízió kifejezést, rögtön egy halom internetes áruházat dob fel, élen a legismertebb, tényleges bolthálózattal is rendelkezőket. Aki azonban tévét akar venni, az nyilván nem így keres majd rá az egyes termékekre, így a televízió kulcsszóra való optimalizálás bár fontos, önmagában még semmit sem jelent egy Magento internetes áruháznak. Aki ugyanis televíziót akar venni, az bizonyára inkább a márkáját írja be, így például Orion BW24 vagy Samsung 2K56 – hogy maradjunk a fiktív példáknál. Ezekre a keresőszavakra a Google sokkal pontosabb, nem ritkán adatlapokra is mutató találatokat ad már, és sokkal kisebb webáruházakat is rangsorol a listán. A találatok tehát pontosabbak, a tanulság pedig az, hogy a televízió mellett a márkanév és a cikkszám is fontos a SEO szempontjából. A legjobb azonban, ha egy Magento webáruház keresőoptimalizálása során mindkét dolgot belevesszük, ezáltal például a Samsung 2K56 televízió névre optimalizálunk, hiszen amennyiben ezt írjuk be a Google keresőjébe, az minden korábbinál pontosabb találatokat dob majd ki számunkra.
A fenti példa is kiválóan érzékelteti, hogy egy internetes áruház hiába áll relatíve jó helyen egy kulcsszóra a Google találati listáján, a hagyományos honlapokkal ellentétben ez még nem biztos, hogy a forgalom kapcsán is hatásos lesz, és szinte egyáltalán nem garancia, hogy egy fontos kulcsszóra, egy márkanévre és egy cikknévre együttesen is kimagasló találatot eredményez majd. Erre azonban ráadásként semmit sem szabad építeni, hiszen a hivatalos adatok alapján egy Magento webáruház esetében a kiemelt kulcsszavakból a teljes forgalomnak csak alig a 10-15 százaléka származik. A kiemelt kulcsszavakon azokat a kifejezéseket értjük, amelyek egy vizsgált időszakban a legtöbb látogatót képesek garantálni az áruház számára úgy, hogy nincs melléjük írva az áruház neve.
Bonyolítsuk azonban tovább a dolgot! Egy televíziókat is áruló webshop esetében biztosak lehetünk abban, hogy nem csak a televíziókat árul majd, hanem más egyéb műszaki cikkeket is, DVD lejátszókat, hangfalakat és így tovább, ezáltal a kulcsszavak megoszlása még ennél is összetettebbé válik majd. Kijelenthető tehát, hogy legalább minden harmadik látogató nem a televízió kulcsszóval jut majd el a webshopba, és akkor még bele sem számoltuk azokat a 4-5 szavas keresési kulcsszavakat, amelyek ennél is jobban összekeverhetik ezt a kialakult képet.
Maradva a fenti példánál, nem kizárt, hogy valaki olcsó Samsung tévét keres hitelre, más LG televíziót akar HD Ready felbontással és lehetőleg két HDMI kimenettel. Ilyen esetekben bejönnek a képbe a long tail kulcsszavak, ami azért fontos számunkra, mert egy Magento webáruház tökéletes keresőoptimalizálásához elengedhetetlen, hogy ilyen hosszú keresőszavakat is alkalmazhassunk. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy éppen egy internetes bolt esetében erre bizony rengeteg lehetőségünk is lesz.
Fontos tehát hangsúlyozni, hogy egy webáruház esetében nagyon sokat számít az, hogy a háttérben szolgálatot teljesítő motor és keretrendszer maximálisan megfeleljen azoknak a követelményeknek, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az adott online bolt a lehető legjobb helyezéseket érhesse el a keresőben.
Éppen emiatt érdemes a középpontba állítani azokat az alapvető követelményeket, amelyeket a mában minden egyes internetes áruháznak teljesítenie kell, álljon mögötte akár Magento, akár valamilyen más keretrendszer. Az alábbiakban természetesen megmaradunk a Magento-nál, hiszen cikkünk erről a népszerű keretrendszerről szól, amivel kapcsolatban máris egy óriási hírrel szolgálhatunk: egy kis utánajárással vagy szakértelemmel ez a portálmotor olyan automatizált lehetőségeket tartalmaz a webáruházi SEO kapcsán, amire egyetlen másik keretrendszer sem képes jelenleg, így akár finomhangolásról, akár teljes keresőoptimalizálásról van szó, a Magento mindig megkönnyíti majd az életünket.
Természetesen azért ez is csak nagy általánosságban tekinthető igaznak, hiszen tény, ami tény: a webáruházak tulajdonosainak jelentős többsége kizárólag azt nézi meg, hogy egy bizonyos kulcsszóra az adott portál jó helyen áll-e vagy sem. Ez azonban – a fenti példákon is láthattuk –, egyáltalán nem elég. Ennél ugyanis lényegesen fontosabb, hogy a long tail kifejezések, avagy az egyes kulcsszavak és a hozzájuk csatolt társkifejezések milyen pozícióban jelenítik meg az adott webáruházat, hiszen az emberek többsége nem csak egy kifejezéssel keres a világhálón.
Hogyan működik a Magento SEO?
A legtöbb keretrendszerrel ellentétben a Magento esetében a keresőoptimalizálás során lehetőségünk van arra, hogy minden egyes termék számára külön mezőket adjunk meg a címnek, a HTML kulcsszavaknak és a HTML leírásnak is, ami óriási előnyt jelent abban az esetben, ha szeretnénk pontosabb és hasznosabb találatokat eredményezni a Google listáján. Ezáltal olyan vásárlókat hozhatunk be áruházunkba, akik valóban vásárlási szándékkal jöttek, nem csak a véletlen sodorta oda őket.
A Magento áruháza alapjáraton is úgy működik, hogy az imént említett karaktereket minden esetben kitölti az egyes kategóriákhoz és a termékekhez, és bár érdemes ezeket ellenőrizni, bizonyos esetekben pedig átírni, összességében ha nem is csinálunk semmit, a SEO szempontjából ennyivel már sokkal előrébb vagyunk, mint a konkurenseink többsége. Ez persze még azért messze nem minden, hiszen sokkal nagyobb előnyre, és sokkal pontosabb keresőoptimalizálásra tehetünk szert akkor, ha az egyes termékeknél konkretizáljuk a kulcsszavakat és definiáljuk az egyes meta mezőket.
Ezzel a kis aprósággal már nagyon ügyesen finomíthatjuk oldalunk keresési értékeit, és amennyiben ügyesek voltunk, avagy releváns adatokat töltöttünk ki, akkor elérhetjük vele azt, hogy a felhasználó bármelyik kulcsszóra vagy névre is keres rá a Google-ben, az oldalunkon garantáltan talál majd legalább egy olyan lapot, amely a kereső szerint releváns az adott kifejezésre. Ez végső soron azt jelenti majd, hogy sokkal jobb és előkelőbb helyen szerepelhetünk a listán, avagy a SEO kvázi elérte a célját.
A kérdéses helyekre a Magento a termék nevét, vagy a hozzá köthető kulcsszavakat írja be automatikusan, tehát senkinek sem ajánlott, hogy a keresőoptimalizálás során mindent változatlanul hagyjon, mert ha több száz termék esetében ugyanazok a paraméterek szerepelnek, az nem túl szerencsés. Nyilván nem kis feladat minden egyes termékhez külön paramétert hozzárendelni – ez lehet akár szín, akár specifikáció, akár ár vagy valami releváns kifejezés is –, de a SEO is kemény, gyakran embert próbáló munka, ezért is végzik sokszor inkább szakemberek.
A Magento webáruház kapcsán azonban nem szabad elmenni egy nagyon fontos tény mellet, amely nem más, minthogy a kérdéses internetes bolt szabadon bővíthető különféle kiegészítőkkel. Ezek közül a leghasznosabbak a SEO szempontjából azok, amelyekkel az URL címek teljes egészében testre szabhatók, vagy beállítható az, hogy a megadott meta adatok automatikusan bekerüljenek a linkbe. Ezzel kis túlzással automatikusan olyan behozhatatlan előnyre tehetünk szert a riválisokkal szemben, ami számukra nem csak előkelő helyet biztosít a találati listán, hanem szinte azonnal óriási profitot is biztosít. Ennek a módszernek a lényege az, hogy már egy adott termék feltöltésekor lehetőség van arra, hogy különféle beavatkozás nélkül, a meta adatok helyes kitöltéssel olyan releváns kulcsszavak jelennek meg az URL címben, amelyek alaposan megnövelik a keresőoptimalizálás hatékonyságát.
Magento SEO a gyakorlatban
Lássunk erre vonatkozó konkrét példákat a fentiek kapcsán! Amennyiben egy Minta névre hallgató webáruház Samsung televíziókat árul, akkor a Samsung 2K56 tévé URL-je nagyjából így néz majd ki:
https://www.mintaaruhaz.hu/samsung-2k56.html
Ez ebben a formában nem rossz ugyan, de korántsem elég, ha a SEO-t vesszük figyelembe. Ha ugyanis megfelelő meta adatokat adunk meg a termék feltöltésénél, például a televízió, az olcsó és a HD szavakat, akkor a feltelepített okos kiegészítők segítségével az adott adatlap URL-je így fog kinézni:
https://www.mintaaruhaz.hu/samsung-2k56-hd-televizio-olcso.html
Ezekkel a kulcsszavakkal az adott adatlap, az adott termék, és természetesen webáruházunk keresőoptimalizálási értéke is lényegesen jobb lesz, mint az első esetben. Az ugyanis, hogy egy televízióról beszélünk, amely HD felbontásra képes és még olcsó is, a termék nevében önmagában nem szerepel, ellenben a keresőoptimalizálás során rendkívül fontos kiegészítő információ, hiszen ezek a tulajdonságok és kifejezések nagyon fontosak.
Ez azonban még mindig nem minden! A Magento webáruház keretrendszerében az egyik legjobb alapvető funkció minden kétséget kizáróan a szűrők beállíthatósága, avagy a szűrés. Ami nagy probléma azonban, hogy ezeknek a funkcióknak a keresőoptimalizáláshoz kapcsolódó, illetve a folyamatot elősegítő része semennyire sem kapott támogatást egy alap Magento keretrendszeren belül, vagyis nekünk kell beállítanunk azt egy kiegészítő feltelepítését követően, hogy a szűrések működjenek és a weboldal URL-jei rendben legyenek. Nagyon sok Magento áruházban találkozhatunk például hasonló problémával:
https://mintaaruhaz.hu/samsung/hd.html?manufacturer=345&ledtv=23
Ennek az URL-nek egyetlen problémája van, hogy nem éppen keresőbarát, hiszen telis tele van speciális karakterekkel, ezen túlmenően pedig olyan kifejezésekkel, amelyek egyáltalán nem túl relevánsak a Google szempontjából. Ha azonban feltelepítjük a megfelelő SEO kiegészítőt, akkor könnyedén megoldhatjuk azt, hogy a különféle ID számok és kategóriák neve helyett maga a szűrési paraméter neve kerüljön bele az URL-be éppen úgy, ahogyan egy fentebbi példán már mutattuk. Ha tehát a meta tagok megfelelően ki lettek töltve, és a kiegészítőt is feltelepítettük, az iménti URL-ből ilyen keresőbarát linket alakíthatunk ki:
https://www.mintaaruhaz.hu/samsung-2k56/hd-televizio/led.html
Természetesen mindez csak a jéghegy csúcsa abban az esetben, ha a Magento tökéletes keresőoptimalizálásáról beszélünk, hiszen a megfelelő piactéren tonnányi olyan kiegészítő közül válogathatunk, amelyek megkönnyítik vagy professzionálissá teszik a keresőoptimalizálást. Ezek közül néhány alkalmazása elengedhetetlenül fontos lesz ahhoz, hogy egyedi áruházat alkothassunk.
13 + 1 SEO tanács Magento webáruházhoz
Az egyes kiegészítők felsorolása helyett inkább néhány hasznos jó tanáccsal szolgálnánk a végére ahhoz, hogy mi az a 14 apró trükk, amivel egy Magento webáruház keresőoptimalizálása a fentiek mellett több mint kielégítő lehet. Íme:
- Mindig legyen telepítve a Magento legújabb verziója és frissítése.
- A bolt kódot soha ne helyezzük el az URL-ben, mert az negatív hatást fejt ki a találati listán!
- Soha ne legyen index.php sem elhelyezve az url-ben.
- A robotoknak mindig adjuk meg az index és a follow parancsokat.
- Soha ne hagyjuk beállítatlanul a Default Title és a Default Description meta adatokat.
- Építsük fel megfelelően a Robots.txt fájlt.
- Kapcsoljuk ki vagy lehetőségeink szerint – a különféle beállításokkal – likvidáljuk a duplikált url-eket.
- Használjunk lehetőségeinkhez mérten úgynevezett canonical url-eket.
- Mindig nevezzük el megfelelően a jó minőségben feltöltött képeket, és adjunk nekik alt és title tagokat is.
- Mindig nevezzük el beszédesen az url-eket, ami nem csak a termékeknél fontos, hanem a kategóriáknál és a statikus tartalmaknál is.
- Használjuk mindig a Google Sitemapot és a Google Analytics-et, hogy nyomon tudjuk követni a változásokat.
- Fogadjuk meg mindig a Google Webmester Eszközök által felkínált ajánlásokat, de soha ne kövessük őket vakon.
- Soha ne adjunk a nyitó oldal címének a home-ot.
- Soha ne adjuk meg a logo alt tagjeként a Magento defaultot.
Amennyiben ezeket és a fentieket betartjuk egy Magento webáruház keresőoptimalizálása során, és megfelelő termékleírásokat alkalmazunk, már nagyon komoly vetélytársaivá válhatunk a rivális internetes boltoknak.